Giriş yapmadınız.

#1 15.02.2015 22:30:25

pellempus
Üye
Kayıtlı: 29.05.2013
Mesajlar: 120

Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Merhaba arkadaşlar,

Çok ciddi bir proje geliştiriyorsanız ve sunucu işinden de anlıyorsanız DigtalOcean ya da benzeri bir çözüme gidersiniz. Bu size ciddi bir emek gerektiren, korkutucu bir yol gibi görünür. En basitinden "kendi domainim için nasıl email açacağım?" Binlerce kaynağa ve DigtalOCean'ın devasa dökümantasyonuna rağmen hala işin içinden çıkamayacağınız yerler var. İnternet üzerinde sanki herkes kendi Facebook'unu açacakmış gibi  ya da herkesin devasa bir firması varmış gibi dersler anlatılıyor. DigitalOceanda ayar nasıl yaplır, Chef nasıl kullanılır, Vagrant nasıl kurulur, Homestead nedir, Postfix kurulumu ya da 3rd party e-mail (Soho, Google Apps) entegrasyonları nasıl yapılır. Forge nedir ne işe yarar vs. Bu konu uzar da uzar. 10 dolar Forgeye 5 dolar DO ya verirsiniz ama bir email açmaya 2 gün uğraşırsınız. Çünkü aslında sorunsuz bir kurulum yapmanız mucize gibidir. Her anlatılanın doğru olmadığını da öğrenirsiniz.

Ama facebook açmıyorsunuz ve onlarca çalışanınız, günde 100bin trafiğiniz de yok. İhtiyacınız olan mütevazi bir site ve 3 dolarlık bir hosting (shared hosting) size ya da müşterinize fazlasıyla yetiyor..Cpanele girer, tek tuşla her işinizi halleder, phpmyadmin kullanır, email kolayca oluşturulur, birden fazla alan adı açabilirsiniz (addon domain)..Ne ilginçtir ki shared hosting de Laravel kurulumuna dair çok fazla bilgiye ulaşamıyorsunuz ya da yarım yamalak bilgiler bulursunuz. Hele ki addon domain üzerine nasıl Laravel kurulur ya da mümkün müdür hiç düşündünüz mü?

Bugün Zuckerbergcilik oynamayı bırakıp, shared hosting'de laravel kurulumu yapalım..İnanmayacağınız derecede kolay olduğunu, birden fazla siteniz olsa da hiç sorun olmadığını göreceksiniz.

Gereken malzemeler:

1- En az PHP 5.4 kurulu ve SSH kullanmanıza izin veren bir hosting firması. (Tavsiye isteyenler için Hawkhost..3.95 aylık ve sınırsız addon domain)
2- Windows kullanıcı iseniz SSH bağlantı sağlamanız için kullanacağımız program PUTTYi
3-Laravel 5 ile tasarlanmış localhostta çalışır durumda ve asıl sunucuya yüklenmeye hazır bir adet website
4- FTP için Filezilla, eğer XAMPP kurduysanız Filezilla zaten kuruludur.

Daha anlaşılır olması açısından örnek kullanıcı adı, şifre, veritabanı isimleri kullanacağım.

Diyelim bir hosting planı aldık.
1-Bize emai ile gönderdiği bir IP adresi olur. Bunu not edin.
2-Cpanel için bize kulanıcı adı ve şifre verir. Örnek kullanıcı adımız "pellempus", sifremiz "sifrem" olarak verilmiş olsun.
3- Her hosting planı bir ana domaine bağlıdır ve zaten hosting alırken bunu belirtisiniz. bu domain için varsayılan dizin, yani dosyaları atmanız gereken yer public_html dizinidir. Bazen www olabilir. Ama büyük ihtimal public_html'dir. yani dizinimiz /home/pellempus/public_html
4- Biz ikinci bir domain ekleyip ona Laravel kurmak istiyoruz. Yani addon domain. Bunu bilirsek birden fazla site barındırmayı da öğrenmiş oluruz... Kuracağımız addon domain "laravelsitem.com" olsun. Bu durumda dizinimiz /home/pellempus/public_html/laravelsitem.com olacak... Detaylar ileride, bu bilgi aklınızda olsun.

ADIM 1:
Kontrol panelimize girelim (cpanel). Addon domainimizi eklemek için "Addon Domains" e tıklayalım ve 2. adresimizi şu şekilde açalım:
New Domain Name (Alan adınız) : laravelsitem.com
Subdomain or FTP Username: laravelsitem (önemsiz, bunu kullanmayacağız)
Document Root: public_html/laravelsitem.com (Otomatik oluşturulur, değiştirebilirsiniz ama biz böyle bırakalım)
Password: birsifre (Bu sifre FTP için, bunu kullanmayacağız istediğiniz şifreyi verin)
Password again: birsifre

dedikten sonra Add Domain diyelim. Bir kaç saniye içinde 2. domain eklenecektir.

ADIM 2:
Veritabanı oluşturmak için kontrol panelden MYSQL databases ikonuna tıklayalım. 3 adımlık bir işimiz var.
1- Create Database bölümünden New database kısmına bir isim yazarak veritabanı oluşturun. Büyük ihtimalle cpanel kullanıcı adımızı en başa ekleyecektir. yani
New Database: pellempus_veritabanim  diyelim Create database butonuna tıklayalım. İşlem bitince Go back ile dönelim.
2- Bir kullanıcı oluşturalım: MySQL Users Add a New User kısmından istediğimiz isimde kullanıcı oluştıralım. Otomatik olarak pellempus_ ekleyebilir.
Username: pellempus_veritabanikullanicisi
Password: veritabanisifrem
Password Again: veritabanisifrem

dedikten sonra create a user diyelim. İşlem bitince Go back ile dönelim.
3-Add a User to a Database kısmından
User:pellempus_veritabanikullanicisi
Database:pellempus_veritabanim
seçerek  Add diyelim. Karşınızda bu kullanıcıya vermek istediğiniz yetkiler gelecektir (insert, update gibi) Eğer uzman değilseniz All Priveleges seçin ve onaylayın.

ADIM 3:
Artık laravel de .env dosyamızı ayarlayıp yükleme aşamasına geçebiliriz. Bunu detaylı olarak bir başka konuda anlatmıştım. Laravel sitemizin olduğu dosyalarda ana dizinde .env.example vardir. Onun ismini .env olarak değiştirip dosyayı açarak şu değişjkiği yapın ve kaydedin:

APP_ENV=production
APP_DEBUG=false
APP_KEY=SomeRandomString
DB_USERNAME=pellempus_veritabanim (ya da sşz  nasıl ayarladıysanız)
DB_USERNAME=pellempus_veritabanikullanicisi (ya da sşz  nasıl ayarladıysanız)
DB_PASSWORD=veritabanısifrem (ya da sşz  nasıl ayarladıysanız)

ADIM 4:
Yüklemeye başlamadan önce son adım. Kontrol panelden Select PHP version butonuna tıklıyoruz. Orada phar işaretliyoruz ve Save diyoruz.

ADIM 5:
Putty açıp karşımıza çıkan ilk pencerede host name kısmına hosting aldığmızda bize gönderilen IP adresini girelim. SSH seçili olduğundan emin olduktan sonra en altta Open butonuna tıklıyoruz. Karşınıza  siyah bir pencere gelecek. İlk olarak cpanel için kullandığımız kullanıcı adımızı giriyoruz ve sonra şlfre. Örneğimizde kullanıcı adımızı pellempus ve şifremiz "sifre" idi. Bunları kullanacağız. Bağlantı gerçekleştiğinde ls yazıp entera basın, dizin listesi geliyorsa bağlantıyı gerçekleştirdiniz demektir. Şimdi composer kurabiliriz.

curl -sS https://getcomposer.org/installer | php

yazıp entera basarak kurulumu başlatın. Kurulum bitince

echo "alias composer='php ~/composer.phar'" >> .bashrc. ~/.bashrc

yazıp entera basalım. Bu composeri istediginiz dizinde kullanmanızı sağlayacaktır.

Putty kapatmayın, bu ekrana tekrar döneceğiz.

ADIM 6:
Filezilla ila FTP kullanarak hostingimize baglanalım. Hosting açarken kullandığınız email şifre ile bağlanabilirsiniz. Host olarakta ana domain kullanabilirsiniz. Bağlantı gerçekleştiğinde public_html içinde laravelsitem.com klasörü göreceksiniz. Onun içine girerek sağ tıkla  New File diyin. index.html isimli bir dosya yaratın. Boş bir html dosyaı yeterlidir, bu sizin dizin yapınızı gizleyecektir. Ancak bu işlemi yükleme başlamadan önce mutlaka yapın.

ADIM 7:
Bulundugunuz laravelsitem.com dizinine hazırladığınız Laravel sitesini olduğu gibi yükleyin.Ancak bunu yapmadan önce storage içindeki tüm cache dosyalarını silin. Yükleme bitince PUTTY ekranına dönüp sırasıyla şu komutları girin

cd public_html
cd laravelsitem.com

Dizine girdik. Update var mı bakalım

composer update

Migration için sorun çıkmasın diye küçük bir önlem alalım

composer dump-autoload

Şimdi migrationlarımızı yapabiliriz. Bunun ne olduğunu bilecek kadar Laravel bildiğinizi varsıyoyurum

php artisan migrate

Eğer seed dosyanız varsa

php artisan db:seed

PUTTY açık kalsın buraya döneceğiz.

ADIM 8:
Laravel sitemiz artık hazır. Tek bir sorun var.  Adres satırına laravelsitem.com yazdığımızda bu public_html içindeki laravelsitem.com dizinine bakacak. Yani /home/pellempus/public_html/laravelsitem.com ...Bizim bunu laravelsitem.com/public adresine yönlendirmemiz gerek. Yani  /home/pellempus/public_html/laravelsitem.com/public

İki yöntem var

Yöntem 1: Putty ekranına dönüp Symbolik link yaratalım

ln -s /home/pellempus/public_html/laravelsitem.com/public /home/pellempus/public_html/laravelsitem.com

Yöntem 2: Eğer symbolink link işe yaramıyorsa apache mod_rewrite kullanacağız. Bunu yapmadan önce test yapalım... Tarayıcıda adres satırına laravelsitem.com yazdığımızda beyaz boş bir sayfa geliyorsa bunun anlamı boş olarak attığımız index.html yi görüyor ve sembolik link işe yaramadı demektir. Eğer ki adres satırına laravelsitem.com/public yazdığınızda site çalışıyorsa tüm yüklemeleri doğru yaptık demektir. Şimdi bunu düzeltmek için
1-Filezilla açıp public_html içindeki laravelsitem.com klasörüne girelim.
2- Sağ tıkla New file diyerek dosya ismine .htaccess diyelim ve onaylayın.
3-.htaccess üstüne sağ tıklayıp  edit diyerek şu kodu ekleyelim ve kaydedelim

<IfModule mod_rewrite.c>
    RewriteEngine on
    RewriteCond %{REQUEST_URI} !^public
    RewriteRule ^(.*)$ public/$1 [L]
</IfModule>

Kaydedip kapatınca sunucuya yükleyeyim mi diye soracaktır. Evet diyerek işlemi bitirin. Şimdi adres satırında sitenizi girip deneyebilirsiniz. Hosting firmaların çoğuna uyumlu bir yöntemdir ve bir sorunlar karşlaşmayacagınızı umuyorum...

Addon domainlere göre anlattım. Bu şekilde bir çok addon ekleyebilirsiniz ve tek bir hosting planında kolayca bir çok laravel sitesi çalıştırabilirsiniz.

Kolay gelsin,

Son düzenleyen pellempus (15.02.2015 22:42:42)

Çevrimdışı

#2 15.02.2015 22:37:12

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Eline sağlık, Paylaşımlı sunucu kullanımı Türkiye'de çok yaygın. İhtiyaç duyulan bir konuydu..

Çevrimdışı

#3 15.02.2015 23:10:08

pellempus
Üye
Kayıtlı: 29.05.2013
Mesajlar: 120

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Teşekkür ederim. Paylaşımlı sunucu küçük ölçekli websiteleri için hep aranan bir kolaylık ve dediğiniz gibi özellikle Türkiye'de çok yaygın olarak kullanılıyor.

Çevrimdışı

#4 16.02.2015 01:18:24

Roni
Üye
Kayıtlı: 17.07.2013
Mesajlar: 276

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

SSH ile bağlanmadan aşağıdaki gibi yapılabilirmi (sistem izin veriyorsa) bir denemek lazım.

<?php
set_time_limit(0);
exec('php -r "readfile('https://getcomposer.org/installer');" | php 2>&1');
system('php composer.phar update 2>&1');
system('php composer.phar dump-autoload 2>&1');
system('php artisan migrate 2>&1');
system('php artisan db:seed 2>&1');
exec("cd laravelsitem.com; ln -s /home/pellempus/public_html/laravelsitem.com/public /home/pellempus/public_html/laravelsitem.com");
echo 'Tamamlandi';
?>

Çevrimdışı

#5 16.02.2015 10:35:10

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Mesajlar: 1,490
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Ellerine sağlık @pellempus.
Tweet atıyorum.

Çevrimdışı

#6 16.02.2015 11:33:14

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

pellempus yazdı:

Teşekkür ederim. Paylaşımlı sunucu küçük ölçekli websiteleri için hep aranan bir kolaylık ve dediğiniz gibi özellikle Türkiye'de çok yaygın olarak kullanılıyor.

Kendi açımdan konuşursam, genellikle iş yaptığım müşteriler kobilere hizmet veren bir ajans. Ve bu ajansında DO gibi bir VPS yönetecek gücü yok. VPS benim gibi bir geliştirici için E-posta hesapları özelinde çok büyük bir dert. Siz de bunu belirtmişsiniz. IP adreslerinin spama düşmesi, güvenlik takibi ve bakımı vb... durumlar düşününce..

Türkiye'de laravel'in çalışabileceği  ve en azından kullanıcı dizininde ssh  erişimi izin verebilen bir şirket arıyorum.. E-posta kurulumu yapılandırılması ve bakımı VPS'lerde çok ciddi sorun.. Şuan içinde bu sorun nedeniyle çıkmazdayım.

Çevrimdışı

#7 16.02.2015 12:23:10

pellempus
Üye
Kayıtlı: 29.05.2013
Mesajlar: 120

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

sineld yazdı:

Ellerine sağlık @pellempus.
Tweet atıyorum.

Tweet için teşekkürler @sineld

MURATSPLAT yazdı:

Kendi açımdan konuşursam, genellikle iş yaptığım müşteriler kobilere hizmet veren bir ajans. Ve bu ajansında DO gibi bir VPS yönetecek gücü yok. VPS benim gibi bir geliştirici için E-posta hesapları özelinde çok büyük bir dert. Siz de bunu belirtmişsiniz. IP adreslerinin spama düşmesi, güvenlik takibi ve bakımı vb... durumlar düşününce..

Türkiye'de laravel'in çalışabileceği  ve en azından kullanıcı dizininde ssh  erişimi izin verebilen bir şirket arıyorum.. E-posta kurulumu yapılandırılması ve bakımı VPS'lerde çok ciddi sorun.. Şuan içinde bu sorun nedeniyle çıkmazdayım.

Türkiye'de tek bir hosting sağlayıcı ile tecrübem oldu ve açıkçası çok sorun yaşadım. Çok ağır çalışıyordu ve saatlerce açamadığım zamanlar hatırlıyorum.

Genelde hosting konularının ve tecrübelerinin paylaşıldığı webhostingtalk forumunda  çok uzun araştırmalar yaptım ve ciddi anlamda herkesin övgüyle sözettiği hawkhostu buldum, her zaman adı ilk 3 te geçiyordu.. Amsterdam lokasyonlu bir sunucu seçtim. 1 yıl oldu ve bir kez bile yavaş çalıştığına ya da açılmadığına şahit olmadım. Destek ekibi çok iyi. ama İngilizce şart. Açıkçası bir kez bile desteğe ihtiyacım olmadı.

Bu hafta içi bir proje teslim edeceğim, bu firmanın mevcut sunucusu Türkiye'de ve firmayı değiştirmek istemiyorlar. Eğer kurulumda ve SSH erişimde bir sorun yaşamazsam hosting sağlayıcının linkini size de yollarım. İsmini unuttum ama fiyatları uygundu. Bir de o seçimi yapan kişiyi tanıyorum, sunucu konusunda çok bilgilidir, mutlaka araştırmıştır hosting almadan önce.

VPS lerde e-posta benim de en büyük sorunum, iyi bir çözüm bulamadım, En nihayetinde müşterinin ilk istediği şey e-posta adresi.

Çevrimdışı

#8 16.02.2015 12:40:08

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Mesajlar: 1,490
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Birkaç web siteniz varsa ve farklı farklı yerlere ücretler ödüyorsanız bence şunu deneyebilirsiniz:

Digital Ocean'dan 10$ lık olanı seçip
içine Directadmin ömür boyu lisansı eklersiniz.

Sınırsız web sitesi, email vs.

Bu bir defaya mahsus çok paranın cebinizden çıkması ancak artık bu sıkıntıdan kurtulmanız demek.

Çevrimdışı

#9 16.02.2015 12:53:35

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

@pellempus geri bildirim için teşekkürer. Sizinde belirttiğiniz gibi Türkiye'de wordpress, opencart gibi hazır sistemleri kullanmadan bir framework ile yazılım gelliştirenler için hizmet verebilecek bir tane adam şirket yok. Az önce Natro yazıştım. Laravel'i desteklemiyoruz dediler. Tek iyi bir haber php sürümünü 5.4.x çekmişler. O da ne kadar doğru bilinmez big_smile

Natro ile yazışmalarımız. "MURAT" isimli kişi benim. Murat G. ismli kişi ise natro müşteri temsilcisi..

Murat G.: at 12:26:21
Yardımcı olabileceğim farklı bir konu var mı?
MURAT: at 12:27:39
PHP'nin en son stabil sürümü 5.5.9'dur. Şuan PHP 5.3.x sürümü PHP'nin kendisi tarafından desteklenmiyor.. Bunu yöneticilerinize raporlayın.. Sırf bu nedenle yurt dışındaki şirketlerle çalışmak zorunda kalıyoruz..
MURAT: at 12:28:01
Başka bir konu yok.
MURAT: at 12:28:11
iyi günler..
Murat G.: at 12:29:37
tabi Murat bey iletelim. Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Ama hostinglerimiz php 5.5.x desteklemektedir
MURAT: at 12:30:04
hangi paketler ?
Murat G.: at 12:31:16
kişisel plan, kurumsal ve kurumsal pro plan Debian GNU/Linux 7.5 64-bit PHP 5.4.4 desteklemektedir
MURAT: at 12:34:52
Anladığım kadarıyla sizin Laravel Framework hakkında net bir bilginiz yok. Eğer php5.4.4 var ise , json ve mrcypt eklentileri aktif ise laravel çalışır..
Murat G.: at 12:37:23
emin olmak için yazılımcı arkadaşlarımada sordum ama malesef şuan için destek verilmemekteymiş Murat bey
MURAT: at 12:39:12
Anladım teşekkürler Bilgiler için teşekkürler, iyi günler..
Murat G.: at 12:40:22
rica ederim, Anlayışınız ve bilgilendirmeleriniz için ben teşekkür ederim

Kendi ingilizcem dökümantasyon ve yazılı iletişim için yeterli. 10-20 arasında site var. Çalıştığım ajans tüm sitelerin ve eposta hesaplarının tek bir sunucuda olmasını istiyor. Erişim ve yönetmi kolay olsun diye. Adamlar da haklı. Bir başka sorun ise yurt dışındaki şirketlere de çok güvenemiyorlar.

Muhtemelen sadece laravel projelerini toplandığı bir şirket bulucağız. Zira laravel olmadan yazılım geliştirme maliyeti çok daha yüksek olacağı için seve seve pahalı da olsa yurt dışı da olsa laravel destekleyen bir şirket bulmak zorundayız.

Çevrimdışı

#10 16.02.2015 12:54:30

pellempus
Üye
Kayıtlı: 29.05.2013
Mesajlar: 120

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

sineld yazdı:

Birkaç web siteniz varsa ve farklı farklı yerlere ücretler ödüyorsanız bence şunu deneyebilirsiniz:

Digital Ocean'dan 10$ lık olanı seçip
içine Directadmin ömür boyu lisansı eklersiniz.

Sınırsız web sitesi, email vs.

Bu bir defaya mahsus çok paranın cebinizden çıkması ancak artık bu sıkıntıdan kurtulmanız demek.

Bu çözüme hiç denk gelmemiştim, gayet iyiymiş. Aslında benim istediğim 10-20 dolarlık dropletler alıp droplet başı bir kaç site barındırmaktı. Directadmin ömür boyu 100 dolar lisans istiyor. Kupon denk gelirse 69 dolara bile alınabiliyor gördüğüm kadarıyla. Zaten bildiğim kadarıyla normal bir kiralık sunucuda directadmin için aylık 5 dolar lisans ücreti istiyorlar.

Bu durumda mesela 40 dolarlık bir droplet alıp site başı maliyeti daha da azaltabiliriz. Bilgi için teşekkür ederim

Çevrimdışı

#11 16.02.2015 12:59:01

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

sineld yazdı:

Birkaç web siteniz varsa ve farklı farklı yerlere ücretler ödüyorsanız bence şunu deneyebilirsiniz:

Digital Ocean'dan 10$ lık olanı seçip
içine Directadmin ömür boyu lisansı eklersiniz.

Sınırsız web sitesi, email vs.

Bu bir defaya mahsus çok paranın cebinizden çıkması ancak artık bu sıkıntıdan kurtulmanız demek.

E-posta yapılandırması, DKIM gibi sorunları çözüyor mu ? Bu paneli kullandınız mı ? 

Zira Do'da e-posta sorunlarını çözmek Unix Sistem Uzmanı olmanız lazım. Buna da ömür yetmez big_smile

Çevrimdışı

#12 16.02.2015 13:12:25

pellempus
Üye
Kayıtlı: 29.05.2013
Mesajlar: 120

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

MURATSPLAT yazdı:

@pellempus geri bildirim için teşekkürer. Sizinde belirttiğiniz gibi Türkiye'de wordpress, opencart gibi hazır sistemleri kullanmadan bir framework ile yazılım gelliştirenler için hizmet verebilecek bir tane adam şirket yok. Az önce Natro yazıştım. Laravel'i desteklemiyoruz dediler. Tek iyi bir haber php sürümünü 5.4.x çekmişler. O da ne kadar doğru bilinmez big_smile

Natro ile yazışmalarımız. "MURAT" isimli kişi benim. Murat G. ismli kişi ise natro müşteri temsilcisi..

Murat G.: at 12:26:21
Yardımcı olabileceğim farklı bir konu var mı?
MURAT: at 12:27:39
PHP'nin en son stabil sürümü 5.5.9'dur. Şuan PHP 5.3.x sürümü PHP'nin kendisi tarafından desteklenmiyor.. Bunu yöneticilerinize raporlayın.. Sırf bu nedenle yurt dışındaki şirketlerle çalışmak zorunda kalıyoruz..
MURAT: at 12:28:01
Başka bir konu yok.
MURAT: at 12:28:11
iyi günler..
Murat G.: at 12:29:37
tabi Murat bey iletelim. Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Ama hostinglerimiz php 5.5.x desteklemektedir
MURAT: at 12:30:04
hangi paketler ?
Murat G.: at 12:31:16
kişisel plan, kurumsal ve kurumsal pro plan Debian GNU/Linux 7.5 64-bit PHP 5.4.4 desteklemektedir
MURAT: at 12:34:52
Anladığım kadarıyla sizin Laravel Framework hakkında net bir bilginiz yok. Eğer php5.4.4 var ise , json ve mrcypt eklentileri aktif ise laravel çalışır..
Murat G.: at 12:37:23
emin olmak için yazılımcı arkadaşlarımada sordum ama malesef şuan için destek verilmemekteymiş Murat bey
MURAT: at 12:39:12
Anladım teşekkürler Bilgiler için teşekkürler, iyi günler..
Murat G.: at 12:40:22
rica ederim, Anlayışınız ve bilgilendirmeleriniz için ben teşekkür ederim

Kendi ingilizcem dökümantasyon ve yazılı iletişim için yeterli. 10-20 arasında site var. Çalıştığım ajans tüm sitelerin ve eposta hesaplarının tek bir sunucuda olmasını istiyor. Erişim ve yönetmi kolay olsun diye. Adamlar da haklı. Bir başka sorun ise yurt dışındaki şirketlere de çok güvenemiyorlar.

Muhtemelen sadece laravel projelerini toplandığı bir şirket bulucağız. Zira laravel olmadan yazılım geliştirme maliyeti çok daha yüksek olacağı için seve seve pahalı da olsa yurt dışı da olsa laravel destekleyen bir şirket bulmak zorundayız.

O zaman benim umutlarım iyice tükendi, umarım şu firma ile sorun yaşamam smile
Yurtdışı hosting sağlayıcılarda güven konusunda bahsettiğim forumdaki kullanıcı deneyimlerini baz alıyorum. Bir de Amerikalı bir arkadaşım var. Bu şahısın çalıştığı kurum, firmaların güvenilirliğini, haklarında bir şikayet olup olmadığını araştıyor. Yani 200-300 dolar gibi bir rakam ödüyorsunuz, kendi veritabanlarında o firma ile her türlü bilgiyi raporlayıp veriyorlar. Arkadaş sağolsun benim için bunları tek tek araştırmıştı, raporlayıp vermişti. Ücretsiz olarak tabi smile

Çevrimdışı

#13 16.02.2015 13:54:33

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

http://www.hawkhost.com/shared-web-hosting adresindeki "Basic" paketi yıllığı yaklaşık 100TL'ye geliyor. 2-3 tane  laravel uyulaması yayınlansa maliyeti  yıllık 30TL eder. Fiyat çok iyi..Artı olarak E-posta hesablarıyla için uğraşmayacaksın. Kulağa hoş geliyor..

AWS'de WorkEmail diye bir hizmet var.  Anlayabildiğim kadarıyla kayıtlı domain hesaplarınıza eposta serivisi ekliyor ve kullanıyorsunuz:  https://aws.amazon.com/blogs/aws/amazon … aws-cloud/

Fiyatlandırma ayrı olarak yapılıyor. AWS tecrübem yok. VPS + E-Posta servisi bir laravel geliştiricisinin hayalindeki ikili olsa gerek.. Biraz bu konuyu araştıracam.

Çevrimdışı

#14 16.02.2015 14:05:53

pellempus
Üye
Kayıtlı: 29.05.2013
Mesajlar: 120

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

MURATSPLAT yazdı:

http://www.hawkhost.com/shared-web-hosting adresindeki "Basic" paketi yıllığı yaklaşık 100TL'ye geliyor. 2-3 tane  laravel uyulaması yayınlansa maliyeti  yıllık 30TL eder. Fiyat çok iyi..Artı olarak E-posta hesablarıyla için uğraşmayacaksın. Kulağa hoş geliyor..

AWS'de WorkEmail diye bir hizmet var.  Anlayabildiğim kadarıyla kayıtlı domain hesaplarınıza eposta serivisi ekliyor ve kullanıyorsunuz:  https://aws.amazon.com/blogs/aws/amazon … aws-cloud/

Fiyatlandırma ayrı olarak yapılıyor. AWS tecrübem yok. VPS + E-Posta servisi bir laravel geliştiricisinin hayalindeki ikili olsa gerek.. Biraz bu konuyu araştıracam.

Hawkhostta ilk ödemeye her zaman yüzde 50 indirim vardır, sürekli indirim kuponları bulunur... O yüzden en az bir yıllık alıyorum, yarısını ödüyorum.

Çevrimdışı

#15 16.02.2015 14:34:45

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

@pellempus hawkhost'da ssh ile kullanıcı dizinine mi erişiliyor yoksa her domain için açılan klasörün mü içine erişiliyor?

Zira kullanıcı klasörüne ssh ile tam erişim varsa süper bir şey olur..

Çevrimdışı

#16 16.02.2015 14:42:12

pellempus
Üye
Kayıtlı: 29.05.2013
Mesajlar: 120

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

MURATSPLAT yazdı:

@pellempus hawkhost'da ssh ile kullanıcı dizinine mi erişiliyor yoksa her domain için açılan klasörün mü içine erişiliyor?

Zira kullanıcı klasörüne ssh ile tam erişim varsa süper bir şey olur..

Kullanıcı dizine erişebiliyorsun. PHp 5.4 ve 5.5 var. İstediğin an kontrol panelden versiyon değiştirebiliyorsun.

Son düzenleyen pellempus (16.02.2015 14:45:50)

Çevrimdışı

#17 16.02.2015 15:56:37

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

@pellempus,  teşekkürler. hawkhost geçici bir çözüm olacak benim sorunum için..

Çevrimdışı

#18 16.02.2015 16:26:16

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Mesajlar: 1,490
Website

Çevrimdışı

#19 16.02.2015 16:29:11

evrend
Üye
Yer: DÜZCE
Kayıtlı: 26.05.2014
Mesajlar: 377
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Vesta cp ile'de mail probleminizi çözebilirsiniz. DKIM desteği mevcut. Site oluşturduğunuzda mail ile ilgili spf gibi dns kayıtlarınıda otomatik hallediyor. Antivirus'de var. Reverse ptr olayı var birde mail için. Oda DigitalOceanda siteniz.com şeklinde droplet oluşturduğunuzda otomatik oluşuyor ama aynı sunucuda birden çok domain olursa nasıl olur bilemiyorum. Ben tek domain ile 5$lık droplette kurdum. Mail + apache + nginx reverse proxy şeklinde sorunsuz kullanıyorum. Birden fazla domain ile test etmek lazım. Ekstradan ftp, firewall, dns, logs, backup, cron yönetimi gibi şeylerde var. Ben memnun kaldım. Denemenizi tavsiye ederim.
Not: Arada github üzerindeki reposuna göz atıyorum. Sürekli geliştiriliyor.

Edit: Birkaç gün önce ajentiyi hızlıca test ettim. Kolay bir arayüzü var. ajenti-v ile mail, apache, nginx, php gibi ihtiyaçlarınızı detaylıca ayarlayıp halledebilirsiniz. Ama mail işi gerçekten çalışıyor mu ajenti'de bilmiyorum. Production'da denemedim.

Son düzenleyen evrend (16.02.2015 16:39:47)


Unutmayın, HERKOD aynı değildir.
Fiyat/Performans Cloud için: Digital Ocean.
Ayda 2,5$'a 512Mb ram, 1Core CPU Cloud için: Vultr.

Çevrimdışı

#20 16.02.2015 22:53:47

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

@evrend DKIMS ayarları  çoklu domainlerde çalışmıyor. SPF kaydını elle DO'nun dns yöneticisinde girdim. Ama dkim kaydı bulamadım. Vesta'nın oluşturduğu bir rsa dkim kaydı var ama private olduğundan şüphelendiğimden DO'nun TXT kaydına ekleyemiyorum.

Gmail haricinde hotmail, yahoo, yandex gibi mail hesaplarına mail atamıyorum. Ama mail alabiliyorum .   SPF ve DKIM doğrulamalarının olması lazımmış en kötü ihtimalle bloklanmamak için. Araştırıp bakacam. belki bir çözüm bulurum..

Çevrimdışı

#21 17.02.2015 09:25:39

evrend
Üye
Yer: DÜZCE
Kayıtlı: 26.05.2014
Mesajlar: 377
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Aşağıdaki adresten dns'le ilgili problemleri gözlemleyebilirsiniz. Bende Vesta'nın Dns'ini kullanmadığım için, oluşturduğu dns kayıtlarını aynen DO'ya taşıdım. Eğer dns kayıtlarını yeni oluşturduysanız tüm sağlayıcılar tarafından tanınması zaman alabilir. İlk başlarda bendede hotmaile gitmiyordu. Ama hotmail'den gönderdiğim maili yanıtla diyerek gönderirsem gidiyordu. Şu anda hepsine sorunsuz gidiyor.

http://www.intodns.com/


Unutmayın, HERKOD aynı değildir.
Fiyat/Performans Cloud için: Digital Ocean.
Ayda 2,5$'a 512Mb ram, 1Core CPU Cloud için: Vultr.

Çevrimdışı

#22 17.02.2015 12:26:24

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

@evren bilgiler için teşekkürler. Verdiğin link için de teşekkürler..

Bu arada public dkim hashlari(rsa-key) vestacp'nin dns ayarında otomatik olarak girilmiş dediğin gibi. Oradaki ayarıları DO'nun dns ayarlarına taşıdım. DKIM  ve SPF ayarlarını doğruladım. Bekleyelim bakalım..

@pellempus belirttiği gibi E-mail işleri için DO kullanacaksanız ben tavsiye etmem. Özellikle müşteriler, ciddi anlamda e-posta hesaplarını kullanmaya talep ederlerse çok büyük sorun yaşarsınız.  Linux'da e-mail hesaplarının kontrol edilmesi, bakımlarının yapılması, spam ve korunması takibi gibi meseleler başlı başına IT işi.

Kendi açımdan şimdilik, natro'nun eposta servinin kullanmaya devam edecez. Laravel vb.. projeler için host ihtiyacının yönlendirmeyle DO'dan sağlayacaz.

Türkiye'de Laravel gibi özel projeleri barındırabilecek  bir şirket çıkmaması da ayrı bir gariplik, not edelim..

Çevrimdışı

#23 23.02.2015 01:40:42

trueWD
Üye
Yer: İstanbul
Kayıtlı: 26.12.2012
Mesajlar: 29
Website

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Direct Admin sorunsuz çalışan en iyi paneldir pop3 vs gibi durumlarda abuk subuk hatalar vermez. Kullanım açısında plesek ve cpanel ona yaklaşmaz bile...:D

Çevrimdışı

#24 23.02.2015 16:34:43

ahmetalan
Üye
Yer: Bursa
Kayıtlı: 23.02.2015
Mesajlar: 6

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

Bunu duyduğum iyi olmadı işte. Hizmet verdiğimiz müşterilerde şuan için mecburi shared hosting kullanmak zorundayız, l4 de kurulumda sıkıntı yaşamıyorduk fakat l5 için ssh izni gerektiğini duyunca açıkçası hayal kırıklığına uğradım. Başka bir çözüm yolu varmıdır acaba ? Yada l4 ile geliştirmeye devam mı edelim ?

Çevrimdışı

#25 23.02.2015 19:08:58

Roni
Üye
Kayıtlı: 17.07.2013
Mesajlar: 276

Yanıt: Shared Hosting'e Laravel 5 Kurmak

SSH Sadece L5 için değil yanlışınız var L4 içinde gerekli.

Çevrimdışı

Forum alt kısmı