Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 25.02.2013 14:48:54

Mecit
Üye
Kayıtlı: 13.01.2013

Has Many / Belongs To Döngüleri

Merhaba.

Üzerinde çalıştığım bir proje için basit bir forum sayfası oluşturuyorum. Nasıl bir yol izleyeceğimi tam olarak kestiremediğim bir noktada, sizden tavsiye almak istedim. Veritabanında threads ve replies isimli iki tablom var. Yapılarını, gerekli olduğu kadarıyla vereyim:

threads: id, subject, body
replies: id, thread_id, body

Modellerimin yapısı ise şu şekilde:

Thread: has_many('replies')
Reply: belongs_to('thread')

Bu iki tablodaki bir konuyu ve bu konuya ait cevapları tek bir döngü altında nasıl birleştirebilirim? Zira, haliyle, sayfalama da kullanacağım. Mesela, her sayfada 10 veri göstermek istiyorum (ilk sayfada konu + 9 cevap, sonraki sayfalarda 10 cevap şeklinde). Threads ve replies tablolarına girilen verileri ayrıca ortaklaşa kullanılan bir tabloya kaydetmeden, tümleşik bir döngü oluşturmak mümkün müdür?

Son düzenleyen Mecit (25.02.2013 14:52:25)

#2 26.02.2013 00:08:12

Pirovla
Üye
Kayıtlı: 26.12.2012

Yanıt: Has Many / Belongs To Döngüleri

Bence thread sadece konu başlığını içersin, reply yerine post, entry gibi bi terim kullanırsanız daha güzel olabilir.
Thread model dosyasında posts fonksiyonu kullanarak çekebilirsiniz. Sayfalama yapılmamış halinin

Thread::find($id)->posts()->take(10)->get()

şeklinde çekebileceğini düşünüyorum. Hatalarım olabilir, düzeltirler umarım olursa.

#3 26.02.2013 19:33:10

Mecit
Üye
Kayıtlı: 13.01.2013

Yanıt: Has Many / Belongs To Döngüleri

Evet, izlenecek en pratik yol bu gibi gözüküyor. Tablo yapılarını gerekli şekilde düzenledim. Bu şekilde devam edeceğim. Teşekkürler.

Forum alt kısmı