Giriş yapmadınız.

#1 25.04.2016 11:48:21

evrend
Üye
Yer: DÜZCE
Kayıtlı: 26.05.2014
Mesajlar: 378
Website

E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Kendi firmam içerisinde bir e-ticaret girişimi planlıyorum. Yani kendim satış yapacağım. Butik ama kaliteli bir mağaza düşünüyorum. Altyapı olarak bir aydan fazla bir süredir araştırma ve inceleme yapıyorum. Frontend kısmını neredeyse bitirdim. Platform olarak kullanmayı düşündüklerim hakkında ufak ön bilgiler vereceğim ve bende hangisi ağır bastı onu anlatacağım. Hem E-ticaret girişimi yapacaklar, hemde E-ticaret yazılım projesi geliştirecek arkadaşlar için bilgilendirici(naçizane) bir post olur.

Ödeme altyapısı olarak Payu yada Iyzico kullanacağım. Seçimim verdikleri fiyat teklifine bağlı olacak.

Laravel ile sıfırdan E-ticaret projesi;
- 5Dk'da kurabileceğim daha garanti sistemler varken enerjimi başka noktalara harcayabilirim.
- Zaman ve fiyat-performans açısından çok çok zahmetli.
- Kendi kullanımınız dışında bu projeyi satmayacaksanız veya çok ciddi bir private shoping sitesi hazırlamıyorsanız(Markafoni, Morhipo) aşırı maliyetli.
- Aşağıdakilerin hiçbiri kadar test edilmiş olamayacak.
- Laravel için bu işi kolayca halledebilecek güvenilir neredeyse hiç paket yok. Güvenebilene: https://aimeos.org/integrations/laravel … e-package/
- E-ticaret projesine başlamayı düşünenler bilirler işin içine girince göründüğü kadar kolay olmadığını. Veri tabanı tablolarının şemasını çıkarttım, Model view controller, middleware'larını  + ekstralarını düşündüm ve zaten sonrasında bu seçenekten vazgeçtim.
+ Bir yazılım firması olarak benim için tek avantajı. E-ticaret projem var satabilirim olurdu. Ama şu anda hedefim E-ticaret projesi satmak değil. Hızlıca, planladığım şeyleri satabilir hale gelmek.

Yazılımcılar için Diğer alternatifler:
+ Laravel değilde Symfony Framework kullanıyor olsak ve sylius(hala geliştirme aşamasında) gelişimini tamamlasa http://sylius.org/ yazılımcılar için güzel bir geliştirme altyapısı olacak.
+ Yine Symfony ile https://sonata-project.org/ incelemeye değer.

Opencart:
+ Kullananı çok.
- Teknolojinin gerisinden geldiği söyleniyor. O yüzden daha yeni ve tavsiye edilenleri varken fazla incelemedim.

Presta:
- Eklentileri pahalı.
- Türkiyede kullanmak emek istiyor. O yüzden daha yeni ve tavsiye edilenleri varken fazla inceleme ihtiyacı duymadım.

Magento:
+ Community edition sürümü var.
+ Magento için e-ticaret altyapılarının Mercedesi diyorlar.
+ On binlerce kişi tarafından kullanılıyor.
+ Kurumsal firma tarafından geliştiriliyor.
+ O kadar deneme fırsatım olmadı ama oldukça esnek olduğu söyleniyor.
- Bana Mercedes arabaya motorsiklet motoru takmışlar gibi geldi. Neden derseniz  DO'daki beş dolarlık sunucularda şimdiye kadar ne test ettiysem(Tek kullanıcı) cayır cayır çalışıyordu. Gel gelelim Magento, client tarafında olsun admin tarafında olsun at arabası gibi. Tıkla sonra 5sn bekle. İnanmayan varsa DigitalOcean one click app olarak 2-3 dk'da kurarak test edebilir. Bir yazılımcı olarak bu durum hiç içime sinmedi. Şimdiye kadar php ile geliştirilmiş sistemler arasından test ettiğim en yavaşı(Hantal)! Çok Daha hızlıları varken neden Magento olsun?

Shopify:
+ Payu Türkiye, Paypal ve Garanti Sanal pos entegrasyonları mevcut.
+ Kendi tema tasarımlarınızı shopify'a aktarmak inanılmaz kolay.
+ Frontend için gerekli olan css, js vb. dosyaları cdn'lerinde barındırdığından oldukça hızlı.
+ Yüzbinden fazla referansı ve mükemmel tasarlanmış sitelere sahip müşteri örnekleri mevcut.
+ Temaları kolayca dizayn edebilmeniz için; http://shopify.github.io/shopify_theme/
+ Admin için ios ve android uygulamaları var.
- Aylık 29 dolarlık pakete e-ticaret sitesi + facebook mağazası + sosyal platformlar için direk satın al butonudiyor ama beni tüm bu güzelliklerden vazgeçiren, her alışveriş için %2 komisyon alıyor olması. Kısaca size ortakçı oluyor Shopify! Bu %2 neden problem onuda anlatayım; Ürünün maliyeti var. %2-%3 arası ödeme için komisyon ödeyeceğim zaten. Bu ürünün KDV + Gelir vergisi var. Kargo ücretsiz planladığım dan kargo maliyeti var. Kısacası bu kadar masrafın üstüne bir yazılımcı olarak e-ticaret altyapısına her transaction için %2 ödemekte zoruma gider. Benim işim bu, neden haraç gibi %2 vereyim. Sonuç olarak vermemeye karar verdim. Bu komisyon, paketinizi yükselttiğinizde azalıyor ama kesinlikle benim fiyat performans anlayışıma ters.

Woocommerce(Benim tercihim):
+ Ücretsiz! Ödeme altyapı entegrasyonları dahil(Örn: Payu).
+ Wordpress üzerinde çalışıyor olması. Bazılarına göre dezavantaj sayılabilir ama bana göre avantaj. Dünya üzerindeki tüm siteleri baz aldığınızda hatırı sayılır bir yüzdeye sahip. Sürekli geliştiriliyor ve doğru kullanıldığında oldukça hızlı.
+ E-ticaret altyapıları arasında dünyada en çok kullanılanı. Detaylar için; http://builtwith.com/ecommerce/
+ Payu'nun ve İyzico'nun kendi eklenti destekleri var.
+ Yazılımcı için döküman ve ders avantajı. Tema ve eklenti geliştirirken olmazsa olmaz. Türkçeyi kastetmiyorum ama o bile fazla.
+ Hızlı kurulum. Diğer sistemlere göre, Shopify'dan sonra E-ticaret sitenizi en hızlı ayağa kaldırabileceğiniz sistem(Belki benim için olabilir).
+ Admin tarafı oldukça pratik. Türkiye için vergi, kargo, ödeme sistemleri(havale, kapıda ödeme, Payu) vs neredeyse tamamen hazır geliyor.
+ Benim için PHP(wordpress) ile geliştirilmiş olması önemli. Kendi temamı ve eklentilerimi geliştireceğim.
+ Api(Mobil uygulama düşünüyorsanız)
+ Wordpress'in tüm güzellikleri.
+ Admin için ios uygulaması var.


Yukarıdaki seçenekler sadece benim kullanmayı düşündüğüm alternatifler. Bunların dışında birçoğunu inceledim ama burada yalnızca yazmaya değer bulduklarımı paylaştım. Ayrıca bunlar araştırmalarım ve incelemelerim sonucunda şahsi fikirlerim elbette farklı görüşte olanlar olacaktır. Sizlerde tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Son düzenleyen evrend (25.04.2016 13:11:41)


Unutmayın, HERKOD aynı değildir.
Fiyat/Performans Cloud için: Digital Ocean.
Ayda 2,5$'a 512Mb ram, 1Core CPU Cloud için: Vultr.

Çevrimdışı

#2 25.04.2016 13:00:30

LadyArch3r
Üye
Yer: Antalya
Kayıtlı: 13.09.2014
Mesajlar: 46
Website

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Merhaba

Çok güzel bir yorum olmuş. Laravel geliştiricisi olarak söylediklerinize katılıyorum.

Opencart çağ dışı.
Magento çok iyi diyorlar Litespeed ile eklentisi var. Çok hızlanıyor diyorlar. Test etmedim.
Hazır sistemler ve komisyonlu paketleri seçeceğinize kendiniz yazın o parayı zamanla yazılımcıya verirsiniz zaten. Dediğinize katılıyorum.

Ben Prestashop altyapısı ile çalışan bir e-ticaret firmasında çalıyorum. Kendimde Prestashop modül geliştiricisiyim. Ödeme modülleri, backend, frontend modüller olmak üzere 60 ya yakın modül yazmışımdır şirket için. Prestashop için söylediklerinizde doğru. Türkiye için eklentileri çok pahalı (Bir avrupalı 30 euro veriyor 30 tl gibi.).

Woocommerce gelince ben olsam bu işi Wordpress'in sırtına yüklemezdim. Çünkü e-ticareti başlarken iyi düşünmek lazım. Satacağınız 15-20 ürünse kullanın fakat 5000 üzeri ürün olacaksa bu iş zor.

Neden

Prestashop ve Magentonun Sepet Kuralları ve Katalog Fiyat Kurallarını açın inceleyin. Yarın bir gün kampanya yapmak isteyeceksiniz özel gruplara özel iskontolar yapmak isteyeceksiniz. Bunlar iki sistemde de 1 dk nızı alır.
Toplu işlemler de işleriniz zorlaşır. Örneğin Prestashopda ücretli StoreCommender var. Bir anda tüm ürünler üzerinde istediğiniz işlemleri yapabiliyorsunuz. Fiyat, İndirim, Kategori vs vs vs.
Gelişmiş bir stok yönetim sistemi yok.
Tam fonksiyonel sipariş durumları, geri iadeler gibi bir sistemi yok.
Sadece iletişim bölümü için bile Prestashop seçilebilir. Müşteriye atılan mesajlar düzenli. Durumlar açılıp kapanıyor. Müşteri iletişimden geçerken hangi siparişi ile ilgili bir sorunu var ise bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.
Müşterileri özelleştirebiliyorsunuz.
Gelişmiş rol sistemi.
Prestashopun hook sistemi çok güzeldir. Sizi forumdan tanıdığım kadarı ile 5 dk da bir sms modülü yazabilirsiniz. Prestashop da her işleme hook atılabilir. Örneğin çalışan siparişi onayladığı an modülde o hooka kod yazılır sms gönderilir. Çok ama çok basittir.  Örnek https://github.com/jevin/Prestashop-Module-Skeleton.

Bu söylediğim ve atladığım her özellik için yarın eklenti arayacaksınız bir bakmışsınız 50 eklenti yüklenmiş olacak. Bu anlattıklarım Woocommerce de vardır yok diyemem.

Önerim ya Prestashop yada Magento kullanın.

Ek Not: Presta 1.7 sürümünde Symfony Fw kullanıcak.

Yazımda eksik ve hatalar olabilir affola.

Son düzenleyen LadyArch3r (25.04.2016 13:02:15)

Çevrimdışı

#3 25.04.2016 14:25:06

evrend
Üye
Yer: DÜZCE
Kayıtlı: 26.05.2014
Mesajlar: 378
Website

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

- PrestaShop incelemeye değer diyorsanız, onuda detaylıca incelerim tabi ki. Blog sistemi, ödeme(havale, kapıda, payu), kargo, Frontend'i Presta için uyarlama noktasında PrestaShop'u tekrar gözden geçireceğim. Yukarıda da bahsettiğim gibi woocommerce ile bu özellikler Türkiye için neredeyse her şeyi ile hazır geliyor. Woocommerce ile nerede tıkanırım henüz kestiremiyorum ama tıkandığım noktada da eklenti geliştirerek aşılır diye umuyorum. Bahsettiğiniz gibi Wordpress eklenti yumağına dönecek gibi olursa oda sıkıntı tabi.

- Gördüğüm kadarıyla Payu kurumsal eklentisi bulunmuyor. İyzico'da entegrasyon mevcut görünüyor.

- Çok ürün olmayacak. 1-2 yıl sonrasında bile varyasyonlar hariç maksimum 100-150 ürünü görmez diye düşünüyorum. O yüzden toplu işlemlerde çok sıkıntı yaşamam herhalde. Ama bir geliştirici olarak. Daha hızlı eklenti geliştirebileceğim modern bir altyapı tabi ki tercih sebebi olacaktır.

- Yeni versiyonlarını beklediğim birkaç teknoloji vardı. (Ionic V.2 Stable, Angular V.2 Stable gibi) PrestaShop 1.7 bunlara eklendi o zaman. Symfony PHP dünyasında fazlasıyla kendisini kanıtladı. Kesinlikle doğru tercih yaptıklarını düşünüyorum. Muhtemelen projeyi symfony ile geliştirmek yerine, Laravel gibi Symfony componentlerinden yararlanarak kendi yapılarını geliştireceklerdir.

- Hook mantığı Prestada nasıl çalışıyor acaba? Laravel'deki event mantığında mı çalışıyor? "XXX" olayı gerçekleşirse şuraya istek gönder biçiminde mi?

Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen evrend (25.04.2016 14:26:53)


Unutmayın, HERKOD aynı değildir.
Fiyat/Performans Cloud için: Digital Ocean.
Ayda 2,5$'a 512Mb ram, 1Core CPU Cloud için: Vultr.

Çevrimdışı

#4 25.04.2016 14:54:33

LadyArch3r
Üye
Yer: Antalya
Kayıtlı: 13.09.2014
Mesajlar: 46
Website

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Payu yu zaten tercih etmiyorum. İyzico arkadaşlarım kullanıyor daha memnunlar.

Evet laravel gibi xxx olayı gerçekleşirse o iş ile ilgili bir $param array değeri gönderiyor. O array içinde yapılan işlem ile ilgili bilgi bulunuyor.

http://prntscr.com/awlz2h headera css ve js eklemek.

Ürün eklenirse o ürün ile ilgili işlem yapmak için.

public function HookActionProductAdd($param)
{
  //  $param // bu değer içinde ürün ile ilgili bilgi oluyor.
   $product = new Product($param['id_product']);
   $product->active = 0;
  $product->update();
}

gibi bir işlem yapabilirisniz.
Örnek Hook Listesi

actionAdminLanguagesControllerStatusBefore
actionAdminMetaControllerUpdate_optionsAfter
actionAdminMetaControllerUpdate_optionsBefore
actionAdminMetaSave (After saving the configuration in AdminMeta)
actionAdminPerformanceControllerSaveAfter
actionAdminPreferencesControllerUpdate_optionsAfter
actionAdminProductsControllerSaveAfter
actionAdminStoresControllerSaveAfter
actionAdminStoresControllerUpdate_optionsAfter
actionAdminThemesControllerUpdate_optionsAfter
actionAdminWebserviceControllerSaveAfter
actionAttributeDelete (Deleting an attributes features value)
actionAttributeGroupDelete (Deleting attribute group)
actionAttributeGroupSave (Saving an attribute group)
actionAttributePostProcess (On post-process in admin feature value)
actionAttributeSave (Saving an attributes features value)
actionAuthentication (Successful customer authentication)
actionBeforeAuthentication (Before authentication)
actionCarrierProcess (Carrier process)
actionCarrierUpdate (Carrier Update)
actionCartListOverride
actionCartSave (Cart creation and update)
actionCategoryAdd (Category creation)
actionCategoryDelete (Category deletion)
actionCategoryUpdate (Category modification)
actionCustomerAccountAdd (Successful customer account creation)
actionFeatureDelete (Deleting attributes' features)
actionFeatureSave (Saving attributes' features)
actionFeatureValueDelete (Deleting attributes' features' values)
actionFeatureValueSave (Saving an attributes features value)
actionHtaccessCreate (After htaccess creation)
actionModuleInstallAfter
actionModuleInstallBefore
actionModuleRegisterHookAfter
actionModuleUnRegisterHookAfter
actionObjectCarrierAddAfter
actionObjectCartAddAfter
actionObjectCartRuleAddAfter
actionObjectCategoryAddAfter
actionObjectCategoryDeleteAfter
actionObjectCategoryUpdateAfter
actionObjectCmsAddAfter
actionObjectCmsDeleteAfter
actionObjectCmsUpdateAfter
actionObjectContactAddAfter
actionObjectCustomerAddAfter
actionObjectCustomerMessageAddAfter
actionObjectCustomerThreadAddAfter
actionObjectEmployeeAddAfter
actionObjectImageAddAfter
actionObjectLanguageAddAfter
actionObjectManufacturerAddAfter
actionObjectManufacturerDeleteAfter
actionObjectManufacturerUpdateAfter
actionObjectOrderAddAfter
actionObjectOrderReturnAddAfter
actionObjectProductAddAfter
actionObjectProductDeleteAfter
actionObjectProductUpdateAfter
actionObjectShopAddAfter
actionObjectShopGroupAddAfter
actionObjectShopUpdateAfter
actionObjectSpecificPriceDeleteAfter
actionObjectSupplierAddAfter
actionObjectSupplierDeleteAfter
actionObjectSupplierUpdateAfter
actionOrderDetail (Order detail)
actionOrderReturn (Returned product)
actionOrderSlipAdd (Order slip creation)
actionOrderStatusPostUpdate (Post update of order status)
actionOrderStatusUpdate (Order status update - Event)
actionPaymentCCAdd (Payment CC added)
actionPaymentConfirmation (Payment confirmation)
actionProductAdd (Product creation)
actionProductAttributeDelete (Product attribute deletion)
actionProductAttributeUpdate (Product attribute update)
actionProductCancel (Product cancelled)
actionProductCoverage
actionProductDelete (Product deletion)
actionProductListOverride (Assign a products list to a category)
actionProductOutOfStock (Out-of-stock product)
actionProductSave (Saving products)
actionProductUpdate (Product update)
actionsbappcomment
actionsbcat
actionsbdeletecat
actionsbdeletepost
actionsbheader
actionsbnewcat
actionsbnewpost
actionsbpostcomment
actionsbsearch
actionsbsingle
actionsbtogglecat
actionsbtogglepost
actionsbupdatecat
actionsbupdatepost
actionSearch (Search)
actionShopDataDuplication
actionTaxManager (Tax Manager Factory)
actionUpdateQuantity (Quantity update)
actionValidateOrder (New orders)
actionWatermark (Watermark)
advancedPaymentApi
CMSPOS
Contactform
customhookname
CustomHtml
dashboardData
dashboardZoneOne
dashboardZoneTwo
dislayMyAccountBlock
displayAdminCustomers (Display new elements in the Back Office, tab AdminCustomers)
displayAdminHomeQuickLinks
displayAdminOrder (Display new elements in the Back Office, tab AdminOrder)
displayAdminOrderContentOrder (Display new elements in Back Office on AdminOrder, panel Order)
displayAdminOrderContentShip (Display new elements in Back Office, AdminOrder, panel Shipping)
displayAdminOrderTabOrder (Display new elements in Back Office on AdminOrder, panel Order)
displayAdminOrderTabShip (Display new elements in Back Office, AdminOrder, panel Shipping)
displayAdminStatsGraphEngine (Graph engines)
displayAdminStatsGridEngine (Grid engines)
displayAdminStatsModules (Stats - Modules)
displayAttributeForm (Add fields to the form 'attribute value')
displayAttributeGroupForm (Add fields to the form 'attribute group')
displayAttributeGroupPostProcess (On post-process in admin attribute group)
displayBackOfficeCategory (Display new elements in the Back Office, tab AdminCategories)
displayBackOfficeFooter (Administration panel footer)
displayBackOfficeHeader (Administration panel header)
displayBackOfficeHome (Administration panel homepage)
displayBackOfficeTop (Administration panel hover the tabs)
displayBanner
displayBeforeCarrier (Before carriers list)
displayBeforeLogo
displayBeforePayment (Redirect during the order process)
displayBottom
displayBottomColumn
displayCarrierList (Extra carrier (module mode))
displayCategorySlider
displayCompareExtraInformation
displayContactInfo
displayContentBottom
displayCustomBanner1
displayCustomBanner2
displayCustomBanner3
displayCustomerAccount (Customer account displayed in Front Office)
displayCustomerAccountForm (Customer account creation form)
displayCustomerAccountFormTop (Block above the form for create an account)
displayCustomerIdentityForm (Customer identity form displayed in Front Office)
displayFeatureForm (Add fields to the form 'feature')
displayFeaturePostProcess (On post-process in admin feature)
displayFeatureValueForm (Add fields to the form 'feature value')
displayFeatureValuePostProcess (On post-process in admin feature value)
displayFlexibleBrand
displayFlexibleCategory
displayFooter (Footer)
displayFooterBottom
displayFooterProduct (Product footer)
displayFooterTop
displayFootNav
displayGroupFashions
displayGroupFoods
displayGroupSports
displayHeader (Pages header)
displayHeaderRight
displayHome (Homepage content)
displayHomeBottomColumn
displayHomeBottomContent
displayHomeTab (Home Page Tabs)
displayHomeTabContent (Home Page Tabs Content)
displayHomeTopColumn
displayHomeTopContent
displayHomeTopMenu
displayInvoice (Invoice)
displayLeftColumn (Left column blocks)
displayLeftColumnProduct (New elements on the product page (left column))
displayMaintenance (Maintenance Page)
displayMobileAddToCartTop
displayMobileHeader
displayMobileShoppingCartTop
displayMobileTopSiteMap
displayMyAccountBlock (My account block)
displayMyAccountBlockfooter (My account block)
displayNav (Navigation)
displayOrderConfirmation (Order confirmation page)
displayOrderDetail (Order detail)
displayOvicCategorySizeChart
displayPayment (Payment)
displayPaymentEU
displayPaymentReturn (Payment return)
displayPaymentTop (Top of payment page)
displayPDFInvoice (PDF Invoice)
displayProductButtons (Product page actions)
displayProductComparison (Extra product comparison)
displayProductListFunctionalButtons (Display new elements in the Front Office, products list)
displayProductListReviews
displayProductTab (Tabs on product page)
displayProductTabContent (Tabs content on the product page)
displayRevSlider
displayRightColumn (Right column blocks)
displayRightColumnProduct (New elements on the product page (right column))
displayShoppingCart (Shopping cart - Additional button)
displayShoppingCartFooter (Shopping cart footer)
displaySlideshow
displaySmartAfterPost
displaySmartBeforePost
displaySmartBlogLeft
displaySmartBlogRight
displayStoreMap
displayTop (Top of pages)
displayTopColumn (Top column blocks)
displayTopNavigation
displayVerticalMenu
gSitemapAppendUrls (GSitemap Append URLs)
ImageSearch
moduleRoutes
ovichookreinsurance
topNavigation

Çevrimdışı

#5 25.04.2016 18:43:46

huseyind
Üye
Kayıtlı: 04.12.2015
Mesajlar: 13

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

evrend yazdı:

- PrestaShop incelemeye değer diyorsanız, onuda detaylıca incelerim tabi ki. Blog sistemi, ödeme(havale, kapıda, payu), kargo, Frontend'i Presta için uyarlama noktasında PrestaShop'u tekrar gözden geçireceğim. Yukarıda da bahsettiğim gibi woocommerce ile bu özellikler Türkiye için neredeyse her şeyi ile hazır geliyor. Woocommerce ile nerede tıkanırım henüz kestiremiyorum ama tıkandığım noktada da eklenti geliştirerek aşılır diye umuyorum. Bahsettiğiniz gibi Wordpress eklenti yumağına dönecek gibi olursa oda sıkıntı tabi.

- Gördüğüm kadarıyla Payu kurumsal eklentisi bulunmuyor. İyzico'da entegrasyon mevcut görünüyor.

- Çok ürün olmayacak. 1-2 yıl sonrasında bile varyasyonlar hariç maksimum 100-150 ürünü görmez diye düşünüyorum. O yüzden toplu işlemlerde çok sıkıntı yaşamam herhalde. Ama bir geliştirici olarak. Daha hızlı eklenti geliştirebileceğim modern bir altyapı tabi ki tercih sebebi olacaktır.

- Yeni versiyonlarını beklediğim birkaç teknoloji vardı. (Ionic V.2 Stable, Angular V.2 Stable gibi) PrestaShop 1.7 bunlara eklendi o zaman. Symfony PHP dünyasında fazlasıyla kendisini kanıtladı. Kesinlikle doğru tercih yaptıklarını düşünüyorum. Muhtemelen projeyi symfony ile geliştirmek yerine, Laravel gibi Symfony componentlerinden yararlanarak kendi yapılarını geliştireceklerdir.

- Hook mantığı Prestada nasıl çalışıyor acaba? Laravel'deki event mantığında mı çalışıyor? "XXX" olayı gerçekleşirse şuraya istek gönder biçiminde mi?

Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.

Bende, hem presta hem magento ile uzun sure calistim, Shopify onlarla kiyasalanamayacak kadar iyi bir alt yapi sunuyor ama dediginiz gibi satis oraniniz yuksek degilse ve farkli satis kanallari da kullanmiyorsaniz Maliyetli olur sizin orneginizde 100-150 urun icin maliyeti geregindne fazla.

Magento bana gore digerleriyle kiyasladiginizda modifiye edilmesi en zor olan alt yapi, ama cok fazla eklenti bulmanizda mumkun tabi.

http://www.cs-cart.com/  a bakabildiniz mi, son 3 senede 2 ayri yerde kullandik. Cok stabil bir sistem ve surekli gelistirme ve guncelleme destegi mevcut. Ucrestsiz surumu baya bir ozellikle birlikte geliyor. Eger bakmadiysaniz, ucretsiz surumune bi bakin derim. 50 ye yakin Payment gateway destegi var, geri iade, promosyonlar, toplu urun guncelleme, otomatik rest-api olusturma  vs hepsi vardi ucretsiz surumde.

Su paketi gecenlerde bir kac yerde bahsederlerken duydum, denemedim ama bir bakabilirsiniz, olumlu seyler okumustum
https://aimeos.org/integrations/laravel … e-package/

Kolay Gelsin.

Son düzenleyen huseyind (25.04.2016 18:50:15)

Çevrimdışı

#6 06.05.2016 15:54:26

evrend
Üye
Yer: DÜZCE
Kayıtlı: 26.05.2014
Mesajlar: 378
Website

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Lumen ile Woocommerce kullanma fikrim var. Başarabilirsem yada yormazsa çok opensource hale getirebilirim. Kısaca mantığı, Lumen frontend için kullanılacak, yada extra ne isterseniz,  Wordpress+woocommerce ise cms ve e-commerce için backend olacak. Wordpress için tema ve eklenti geliştiriyorum ama 10 yıl öncesi gibi php yazmak zoruma gidiyor. Kendi temasındaki function.php dosyasında php tagi aç kapat yapıp durmuş. Aralarda html'ler uçuşuyor. Laravel'den sonra sarsıldım. smile Ama woocommerce oldukça esnek geliştirilmiş. Linkten Class yapısını inceleyebilirsiniz.
https://docs.woothemes.com/wc-apidocs/p … asses.html

Bu iş nasıl olacak derseniz aşağıdaki linkleri incelediğinizde anlayacaksınız;
https://laravel-news.com/2016/01/wordpress-and-laravel/
http://adampatterson.ca/blog/2015/06/us … ith-lumen/
http://blog.jgrossi.com/2014/working-wi … -together/

Not: Hala woocommerce üzerine geliştirme yapıyorum. Woocommerce için ısrarlıyım ama daha modern bir şekilde nasıl geliştiririm ona kafa yoruyorum.

Son düzenleyen evrend (06.05.2016 15:57:15)


Unutmayın, HERKOD aynı değildir.
Fiyat/Performans Cloud için: Digital Ocean.
Ayda 2,5$'a 512Mb ram, 1Core CPU Cloud için: Vultr.

Çevrimdışı

#7 23.06.2016 00:36:47

sakarya
Üye
Yer: Bursa
Kayıtlı: 02.01.2013
Mesajlar: 67
Website

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Woocommerce ile eticaret siteleri oluşturuyorum.

En çok sorun yaşayacağın şey kargo ve ödeme sistemlerinde olacaktır. Örneğin kapıda ödeme sisteminde ek hizmet bedeli için sisteme ek kod ya da eklenti kurmanız gerek. Ya da kapıda ödeme sisteminde kartla mı yoksa nakit mi ödeme yapılacağı bilgisini almakta sorun olabilir.

Ancak 2.6 sürümü ile birlikte kargoda bazı şeyleri çözdüler, en azından lokasyon bazlı kargolama nispeten biraz daha kolay. ama ağırlığa göre kargo fiyatlarında ki değişimleri yine eklentilerle çözmek gerek.

Aynı şekilde ek ödeme yöntemleri, iskontalar ya da kampanyalar içinde biraz sıkıntıla halen woo. Ama 2 yıl öncesine kadar woo'yu önermiyordum hiç. Ama bu sene temalar, eklentiler geliştirip, satıyorum. Yani diğer sorunları da kısa sürede çözerler ama o zamana kadar biraz uğraşman gerekir.

Çevrimdışı

#8 21.09.2016 00:03:43

ressamendy
Üye
Kayıtlı: 20.09.2016
Mesajlar: 1

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Merhabalar, benimde tecrübelerinize dayalı cevaplamanızı isteyeceğim bir sorum var. Cloud üzerinde E-Ticaret alt yapıları vermek istiyorum. Bir kaç dakika içinde teması , addonları seçip ödemesini yapıp, kurulumun da otomasyonla bir kaç saniye içinde yapılması düşüncesi var. Bildiğimiz saas anlayacağınız smile
Burada whmcs den yardım alma düşüncem var. Bu konuda eticaret alt yapısı olarak neler önerebilirsiniz. İşi kolaylaştıracak whmcs ya da e ticaret scriptine dayalı ne önerileriniz olabilir.
İyi akşamlar herkese...

Çevrimdışı

#9 21.09.2016 08:50:54

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Mesajlar: 1,490
Website

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Eğer çok spesifik bir şey üretmeye çalışmıyorsanız yeni bir sistem yazmaktansa var olanlardan birini kullanıp ilerlemeyi öneririm, onun dışında Evren'in belirttiği hususları irdelemekte yarar var.

Çevrimdışı

#10 21.09.2016 09:43:24

evrend
Üye
Yer: DÜZCE
Kayıtlı: 26.05.2014
Mesajlar: 378
Website

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Ben şuanda aktif olarak Woocommerce kullanıyorum. Çok karmaşık ürünleriniz, kampanyalarınız vs. yoksa Türkiye şartları için mükemmel diyebilirim. Geliştirdiğim eklentilerle çok daha kullanışlı oldu. Fatura yazdırma, kargo fişi yazdırma gibi eklentiler hazırladım. Woocommerce ile şimdilik gayet mutluyuz.
www.pazence.com

İşe birde sizin SAAS sisteminiz açısından bakarsak, kiralamalı bir hizmet oluşturmak, ödemelerini düzenli almak oldukça zahmetlidir. Hangi hazır e-ticaret yazılımını kullanırsanız kullanın işiniz çok, onu baştan söylemek lazım. Tabi her şey otomatik olmasın siparişi alayım, ödemeyi alayım sonra kurulumu yaparız diyerek manuel ilerlerseniz Woocommerce kurulumu 10 dk! smile Sistemi oturttuktan sonra gerçekten bir e-ticaret sistemini ayağa kaldırmak 10dk'nızı alır. Ama o zamanda tam anlamıyla bir SAAS olmuyor.

Sermaye varsa en güzeli tabiki, shopify benzeri bir saas geliştirmektir. Eğer bu yolu tercih ederseniz oldukça detaylı bir proje sizleri bekliyor olacaktır. Detaylar hakkında fikir sahibi olmak için, oluşturduğum ama henüz devam edemiyor olduğum e-ticaret paketinin örnek fonksiyonlarının listesine göz atabilirsiniz.
https://github.com/herkod/herkod-core

Ödeme sistemleri konusu var birde; Müşteriler bir ödeme altyapısı sağlayıcısıyla anlaşmalı. Bu da minimum bir kaç günlük süreç. Gerekli belgeleri alarak ve çözüm ortaklığı şeklinde payu veya iyzico gibi servislerden müşterileriniz adına siz başvuru yapabilirsiniz.

Son düzenleyen evrend (21.09.2016 09:43:53)


Unutmayın, HERKOD aynı değildir.
Fiyat/Performans Cloud için: Digital Ocean.
Ayda 2,5$'a 512Mb ram, 1Core CPU Cloud için: Vultr.

Çevrimdışı

#11 21.09.2016 12:42:42

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Mesajlar: 1,490
Website

Çevrimdışı

#12 31.12.2018 23:02:43

baskiyap
Üye
Kayıtlı: 31.12.2018
Mesajlar: 1

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Bende siz değerleri arkadaşlar gibi e-ticaret için ne yapmam gerekiyor diye uzun uzun araştırdım aynı yollardan geçtim fakat benim yazdığım proje standart bir e-ticaretten biraz farklı olması neticesinden Laravelinde gücünü kullanarak www.baskiyap.com gibi bir e-ticaret sistemi geliştirdim. eğer daha özgü birşeyler yapmak istiyorsanız kesinlikle kendinizin geliştirmesi olacaktır. Hazır birşeyler satacaksanız opencart, shopfiy vs.. bir sistem kullanamak mantıklı.

Çevrimdışı

#13 14.02.2019 01:09:03

neri
Üye
Kayıtlı: 24.07.2018
Mesajlar: 206

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

baskiyap yazdı:

Bende siz değerleri arkadaşlar gibi e-ticaret için ne yapmam gerekiyor diye uzun uzun araştırdım aynı yollardan geçtim fakat benim yazdığım proje standart bir e-ticaretten biraz farklı olması neticesinden Laravelinde gücünü kullanarak www.baskiyap.com gibi bir e-ticaret sistemi geliştirdim. eğer daha özgü birşeyler yapmak istiyorsanız kesinlikle kendinizin geliştirmesi olacaktır. Hazır birşeyler satacaksanız opencart, shopfiy vs.. bir sistem kullanamak mantıklı.

Sitenizi inceledim kesinlikle çok iyi bir yazılım geliştirmişsiniz. Ödeme yöntemleri neler peki ? Müşteriye bilgi sms'i ve kargo detayı paylaşıyor musunuz ? Ve galiba kampanyalar için siteye özel spesifik çalışıyorsunuz ?

Çevrimdışı

#14 01.07.2019 14:05:02

matbiyecom
Üye
Kayıtlı: 01.07.2019
Mesajlar: 1

Yanıt: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Ettiklerim

Opencart ile yapılmış sitemizi inceleyebilirisiniz.

http://www.matbiye.com/

Ücretli ve ücretsiz modülleri ile, istediğiniz şekilde güncellenebilir.

Çevrimdışı

Forum alt kısmı