Giriş yapmadınız.

#1 27.06.2019 10:47:44

coder2
Üye
Yer: Antalya
Kayıtlı: 09.12.2018

Subdomain / localhost - laragon

Arkadaşlar local de laragon kurulu ve Laravel 5.8 kullanıyorum. Kısaca açıklamak gerekirse admin panelinden eklediğim her üye için üye adına subdomain üzerinden bir sayfa - panel oluşturmak istiyorum. Tabii bu subdomain olayı dynamic olmak zorunda cpanel den her defasında girip subdomain ekleme şeklinde değil.  Oncelikle bunu localhostta çalıştığım için localde çalıştırmam lazım sonra da sunucuya entegre edeceğim.  Denediğim yontemleri aşağıya yazdım fakat tamamen başarısız oldum. Google üzerinden bulduğum kaynaklar üzerinden yaptığım denemelerde başarısız oldu.

Dosyalarımın bulunduğu path => C:\laragon\www\LARAVEL\denemeler\public 

hosts dosyasına eklediğim sanal dns varyasyonları;
    127.0.0.1/laravel/denemeler/public/      *.proje.test
    127.0.0.1      *.proje.test

Route kodlarım;

Route::group(['domain' => 'admin.localhost'], function () {
    Route::get('/', function () {
        return "burası admin sayfası'";
    });
});

proje.test girince site açılmıyor. localhost değil 127.0.0.1 şeklinde ip ile de açılmıyor.

#2 27.06.2019 11:49:21

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: Subdomain / localhost - laragon

Windows hosts dosyası wildcard desteklemez. * kullanamazsınız. 127.0.0.1  proje.test  şeklinde olacak.

Ayrıca sadece hosts dosyasını kaydı eklemek bir anlam ifade etmiyor. 80'inci portu dinleyen bir de web server olacak, Apache ya da Nginx gibi. Onun virtual host ayarlarını yapıp hosts dosyasına kaydı girdikten sonra proje.test diye çalıştırabilirsiniz.

Domain olarak proje.test seçmişsiniz, güzel ama kodda admin.localhost yazıyor. admin.proje.test şeklinde olması gerekiyor. Sanal domain ile amaç zaten localhost kullanmamak değil mi?

Kendi bilgisayarınızda otomatik alt alan adını taklit etmek için A kaydı eklemeniz lazım, yani DNS server kurmanız lazım.

Nasıl bir geliştirme ortamına sahipsiniz bilmiyorum ama biraz daha araştırma yapmanız lazım.

Forum alt kısmı