Giriş yapmadınız.

#1 25.05.2019 11:09:22

neri
Üye
Kayıtlı: 24.07.2018

RSS Feed hakkında

Selamlar, eskiden rss feed vardı ama halla kullanılıp kullanılmadığını merak ettim projelerinizde kullanıyor musunuz ?

#2 25.05.2019 12:31:57

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: RSS Feed hakkında

Rss halen var ve çok yaygın olarak kullanılmakta fakat benden istenmedikçe eklediğim bir şey değil.

#3 25.05.2019 12:50:04

neri
Üye

mgsmus yazdı:

Rss halen var ve çok yaygın olarak kullanılmakta fakat benden istenmedikçe eklediğim bir şey değil.

Şu an bende kullanmaktan vazgeçtim hocam, teşekkür ederim. Dediğin gibi talep varsa kullanmak daha mantıklı.

#4 25.05.2019 13:15:34

mgsmus
Moderatör
Website

Yani haber, yazı sitesi ya da diğer bilgilerin paylaşılması gereken bir site değilse pek bir anlam ifade etmiyor. Biz sistemi kuruyoruz, yıl 2019 olmuş, sadece Web sitemize hoşgeldiniz 14.08.2016 yazıyor smile

#5 25.05.2019 14:11:41

neri
Üye

mgsmus yazdı:

Yani haber, yazı sitesi ya da diğer bilgilerin paylaşılması gereken bir site değilse pek bir anlam ifade etmiyor. Biz sistemi kuruyoruz, yıl 2019 olmuş, sadece Web sitemize hoşgeldiniz 14.08.2016 yazıyor smile

Bende blog icin kullanmayi dusundum ajanslar genelde seo bolumunde rss feedi sunuyolar ama dogrudan seoya bi katkisi yok rss bence artik hizmet ilgili. Cok spesifik medya organizasyonu kullanabilir ama gelistirdigimiz projelerin blog sayfasi icin kimsenin rss okuyucu kullanacagini pek zannetmiyorum:)

Hocam konuyla alakasi yok ama tekrar bi konu acmak istemedim projenizi paketlere boluyo musunuz ? Mesela admin panelindeki dosya klasor yonetimini ayri bi paket halina getirmek gibi ? Boyle bi calisma sekli dunyada var mi big_smile En azindan istanbulda,  daha temiz ve profesyonel bi calisma sekli gibi dusunuyorum.

Son düzenleyen neri (25.05.2019 14:24:40)

#6 25.05.2019 14:35:57

mgsmus
Moderatör
Website

Paketleştirmenin iki amacı var:
1. Composer ile dağıtılabilen, diğer projelerde kullanılabilecek genel bileşenler oluşturmak
2. Çok fazla bileşen içeren projelerde proje mimarisini daha kolay yönetilebilir, güncellenebilir hale getirmek.

Projemi servisler adı altında parçalara bölüyorum ama onları paket haline getirmiyorum. Örneğin Services klasörü altında klasör klasör mikroservisler oluşturuyorum. Daha sonra başka projede kullanabileceksem klasörü kopyalamam yetiyor.

#7 25.05.2019 15:13:55

neri
Üye

mgsmus yazdı:

Paketleştirmenin iki amacı var:
1. Composer ile dağıtılabilen, diğer projelerde kullanılabilecek genel bileşenler oluşturmak
2. Çok fazla bileşen içeren projelerde proje mimarisini daha kolay yönetilebilir, güncellenebilir hale getirmek.

Projemi servisler adı altında parçalara bölüyorum ama onları paket haline getirmiyorum. Örneğin Services klasörü altında klasör klasör mikroservisler oluşturuyorum. Daha sonra başka projede kullanabileceksem klasörü kopyalamam yetiyor.

Hocam bu servislerin icinde controller migration view gibi dosyalari olusturuyor musunuz ? Github veya baska bi yerde inceleyebilecegim bir kaynak verebilersen cok sevinirim. Bir de bu konu pattern içine giriyor değil mi ?

Son düzenleyen neri (25.05.2019 15:41:34)

#8 25.05.2019 15:50:51

mgsmus
Moderatör
Website

Bu servislerin içerisinde elbette controller migration view yok. Projeyi yazarken servisleri yardımcı olarak kullanıyorum. Örneğin dependecy injection ya da normal yükleme ile başka bir sınıf içinde ya da controller içerisinde kullanıyorum.

Dosya yöneticisini bir pakete çevirebilirsiniz çünkü kendine ait controller, migration, view, css, js vs dosyaları olabilir ve projenin sizin tarafınızdan yazılmış kısımlarına ihtiyaç duymadan sıfır bir Laravel projesinde çalışabilir. Diğer taraftan çok spesifik bir işlem yapan bileşeni pakete çeviremeyebilirsiniz çünkü kolayca entegre edilebilmesi için mesela bir önceki projenin neredeyse aynısını yazmanız gerekebilir.

Şöyle bir örnek vereyim.

app/
    Services/
        StatsAPI/
            Providers/
                WyscoutProvider.php
            Transformers/
                FixtureTransformer.php
                PlayerInfoTransformer.php
                StandingsTransformer.php
                StandingsItemTransformer.php
            Stats.php
            StatsProviderInterface.php

Futbol istatistiklerini çekmek için yazdığım API. API hizmeti veren yer Wyscout ama ileride başka bir API sağlayıcısı ile değiştirmem gerekir diye bu şekilde StatsAPI şeklinde bir servise çevirdim. Yarın diyelim ki Wyscout'dan vazgeçildi, SportMonks ile anlaşıldı. Ben sadece SportMonksProvider.php dosyasını oluşturucağım hepsi bu.
Bu StatsAPI klasörü tüm Laravel projelerinde çalışacak şekilde. Yani klasörü kopyalamam yeterli, pakete çevirme gereği hissetmedim.

#9 25.05.2019 16:00:12

neri
Üye

@mgsmus anladım teşekkür ederim hocam, biraz karışık bi mesele dökümantasyondan ezbere proje geliştirdiğimiz için işleyişi anlamak biraz zor ama bağımsız bi servis geliştirip controller a dahil edip kullanmak kulağa süper geliyor.

#10 25.05.2019 16:39:12

mgsmus
Moderatör
Website

Controller içerisinde de mesela şöyle kullanıyorum:

public function index(StatsProviderInterface $stats, $id)
{
    /** @var \App\Services\StatsAPI\Transformers\PlayerInfoTransformer $playerInfo */
    $playerInfo = $stats->getPlayerInfo($id);

return $playerInfo->toJson();
}

id'si verilen futbolcunun istatistiklerini json olarak dönderiyor.

Forum alt kısmı