Giriş yapmadınız.

#1 19.05.2019 09:58:35

coder2
Üye
Yer: Antalya
Kayıtlı: 09.12.2018

Birden fazla sitenin admin panelini tek panelde nasıl yönetebiliriz ?

Merhaba arkadaşlar,
Laravel 5.8 ile yazdığım bir script mevcut. Admin paneli hazır ve bu script birden fazla siteye kurulacak (10 tane kadar).
Uzaktan mysql bağlantı olayını şuanda kullanamıyoruz. Veritabanına erişip bilgi çekip bilgi yazabilmemiz için mecburen api yazacağım sanırım.
Hatalı mantık kurup ilerlemeden evvel fikirlerinizi almak istedim , sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

Not: Siteler şuanda aynı sunucuda barınacak fakat farklı sunuculara da kurulum yapılabilir.

Bir sorum daha olacak. Laravel de kod editorü olarak tavsiye edeceğiniz bir paket var mı ? (.php dosyalar üzerinde edit işlemleri için.)

#2 20.05.2019 09:58:30

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: Birden fazla sitenin admin panelini tek panelde nasıl yönetebiliriz ?

API mantıklı. Direk MySQL erişimini önermem çünkü bazı veriler PHP ile sistemdeki bazı değerlere göre şekillenerek veritabanına kaydedilir, o bilgilerin hepsine (örneğin fiziksel dosyalar) MySQL üzerinden ulaşamayabilirsiniz.

Kod editörü olarak Ace (https://ace.c9.io/) kullandım eskiden, hala kullanılıyor mu bilmiyorum. Self hosted code editor diye arama yaparsanız birçok güzel editör çıkıyor, deneyebilirsiniz.

.php dosyalar üzerinde edit işlemleri için kısmı beni ürküttü. Her zaman uzak durduğum bir şey bu.

#3 20.05.2019 10:07:37

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

cevabı apidir bunun,ama daha öncede söylediğim gibi çok iyi kurgulanması gerekir.Yoksa işin içinden çıkılmaz bug sürecine doğru yol alırsınız.

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#4 20.05.2019 10:32:07

mgsmus
Moderatör
Website

Ya da eski usul, bir tane süper kullanıcı oluşturun kendi firmanıza ait. Bir tane Seeder ile sistemde dursun, her panel kurulumunda otomatik eklensin. Ya olur mu öyle şey derken bir bakmışsınız bazen en temiz yol en basit olan oluyor smile

#5 20.05.2019 18:59:11

coder2
Üye

Dediğiniz gibi api yazacağım. Dışarıya kapalı bir kullanım olacağı için güvenlik yönünden anormal bir risk bulunmayacaktır fakat birden fazla site olacağı için eğer bir yerde hata yaparsam refactoring süreci ve sitelerin düzeltilmesi yorucu olacaktır diye temkinli davranıyorum.

Değerli fikirleriniz için teşekkürler.

#6 21.05.2019 14:20:56

neri
Üye
Kayıtlı: 24.07.2018

mgsmus yazdı:

API mantıklı. Direk MySQL erişimini önermem çünkü bazı veriler PHP ile sistemdeki bazı değerlere göre şekillenerek veritabanına kaydedilir, o bilgilerin hepsine (örneğin fiziksel dosyalar) MySQL üzerinden ulaşamayabilirsiniz.

Kod editörü olarak Ace (https://ace.c9.io/) kullandım eskiden, hala kullanılıyor mu bilmiyorum. Self hosted code editor diye arama yaparsanız birçok güzel editör çıkıyor, deneyebilirsiniz.

.php dosyalar üzerinde edit işlemleri için kısmı beni ürküttü. Her zaman uzak durduğum bir şey bu.

Hocam ben ace editor kullanıyorum hala. Siz neden artık kullanmıyorsunuz kodları yönetim panelinden düzenlemiyorsunuz sanırım ? Bilgi edinmek için sormak istedim

#7 21.05.2019 15:09:11

mgsmus
Moderatör
Website

Ben GIT kullanıyorum. Benim deploy/update mantığım kabaca Yerel Repo → Uzak Repo (Github, Bitbucket) ← Sunucu şeklinde. Sunucuda dosyalar GIT ile devralındığı için sunucuda GIT tarafından takip edilen dosyalarda uzak repo üzerinde değişiklik yapmadan değişiklik yapmam mümkün değil. Yani önce kendi bilgisayarımda değiştiriyorum, uzak repoya gönderiyorum, gönderim bitince sunucu uzak repodan değişiklikleri kendi çekiyor. Böyle bir senkronizasyon ile projeyi çok rahat takip edebiliyorum. Sizinki gibi bir mantıkla hareket edersem GIT tarafından takip edilmeyen dosyalar oluşturup bunları düzenlemem gerekir. Bunları da sisteme dahil eden bir yükleyici yazmam gerekir. Benim yaptığım işler panel üzerinden dosya düzenlememi gerektiren işler değil açıkçası. Gerekirse ben de yaparım elbette, eskiden yapıyordum ama GIT ile tanışınca bıraktım.

Kullanıcıya php dosyalarını düzenleme yetkisi vermek ciddi bir güvenlik açığı oluşturuyor çünkü siz ne önlem alırsanız alın adamın kullanıcı adı ve şifresini çaldırmasını engelleyemiyorsunuz. Bazen de yetkisi olan kişiler bunu kötü amaçlar için kullanabiliyor. Benim gibi günde 10-15 firma ile ilgilenenler bilirler, adam işten kötü ayrıldı mı ilk işi sistemi patlatmak oluyor genellikle.

Kesinlikle kullanmam demiyorum, dikkatli olmak lazım.

Şöyle bir şey yapmıştım:

ace.jpg

#8 21.05.2019 15:29:14

neri
Üye
Kayıtlı: 24.07.2018

@mgsmus anladım üstat haklısın ben sadece paneli kullanan editörlerin css kodlarını düzeltebilmesi için bir alan bıraktım orada onu da ace editör ile düzenletiyorum, dediğin gibi php kodlarına müdahele zaten pek mantıklı değil.

#9 21.05.2019 21:20:31

coder2
Üye

@mgsmus hocam github üzerinden update edince .env üzerindeki bilgilerin değişmemesini nasıl sağlıyorsunuz ?

#10 21.05.2019 23:10:20

mgsmus
Moderatör
Website

Forum alt kısmı