Giriş yapmadınız.

#1 29.04.2019 12:15:41

dodiş
Üye
Yer: Mersin
Kayıtlı: 30.10.2017

Laravel Passport Kullanımı

Merhaba,
React Native ile bir mobil uygulama geliştiriyorum. Bunun için laravel'de api yazmak istiyorum. Laravel Passport kullamamı önerdiler. OAuth kullanılıyormuş.

1- Üyelik olacak
2- Basit 2-3 tabloda veriler tutulacak.

Laravel passport ile bu yapılabilir mi? Türkçe kaynak bulamadım. Dökümantasyonu inceledim videolara da baktım da beni aydınlatabilir misiniz rica etsem ?

#2 29.04.2019 12:38:31

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

Yanıt: Laravel Passport Kullanımı

Laravel passport

Laravel already makes it easy to perform authentication via traditional login forms, but what about APIs? APIs typically use tokens to authenticate users and do not maintain session state between requests. Laravel makes API authentication a breeze using Laravel Passport, which provides a full OAuth2 server implementation for your Laravel application in a matter of minutes. Passport is built on top of the League OAuth2 server that is maintained by Andy Millington and Simon Hamp.

burada da dediği gibi api için kimlik doğrulaması yapan pakettir.Ve https://github.com/thephpleague/oauth2-server
bu paketi kullanır...

Apilerinizin en önemli meselesi tasarlanma biçimidir.Yıllarca api tarafında kalan biri olarak söylüyorum.Gördüğüm apilerin hemen hemen yarısından çoğu maalesef ki çöp mekanizması.Başka bir şeyle ifade edemem.

İlk önce mimarinizi oluşturun.Exceptionlarınızı ayarlayın. Output formatınızı belirleyen sınıfınızı yazın.Ve versiyonlama sisteminizi olusturun.Kolay bir şey değil api yazmak maalesef.Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir yapı var sırf restle ilgili.Çok zor gerçekten.Maintenable olması gerekiyor.Yüksek derecede SOLID ilkelerine sım sıkı bağlı olması gerekiyor.

Laravel passport sadece başlangıç kısmıdır.Uzun uzadıya sabaha kadar yazılır bu mevzu..

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#3 29.04.2019 12:53:05

dodiş
Üye
Yer: Mersin
Kayıtlı: 30.10.2017

Yanıt: Laravel Passport Kullanımı

Anladım biraz zorlanacağım belli oldu teşekkürler smile

Forum alt kısmı