Giriş yapmadınız.

#1 27.04.2019 10:16:08

metolina
Üye
Kayıtlı: 19.10.2018

Dolar ve Euro çekimi

$connect_web=simplexml_load_file('http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml');
        $usd_selling =$connect_web->Currency[0]->BanknoteSelling;
        $euro_selling =$connect_web->Currency[3]->BanknoteSelling;

$blog=kur::where("id","1")->update([
            "dolar"                 =>substr($usd_selling,0,4),
            "euro"                  =>substr($euro_selling,0,4),
        ]);

Olarak kurları çekiyorum ama gelen verilerdendir diye düşünüyorum number_format kullanarak sistemde ki bütün dolar yada euro çekimlerini TL ye çevirip gösteriyorum gelen veriler 5.92 olarak gleiyor number_formatta da bu yüzden galiba bana 1111.1111 olarak gösteriyor fiyatlandırmayı ama Tl olarak girersek ürünü normal bir şekilde 1.111,11 olarak gösteriyor

@if($uruns->fiyat!=null)
                                    @if($uruns->indirim!=null)

<span class="old-price">{{number_format($uruns->fiyat, 2, ',', '.')}}₺ </span>
                                        <span class="product-price"> {{number_format($eski=$uruns->fiyat-($uruns->fiyat*$uruns->indirim/100), 2, ',', '.')}}₺ </span>
                                        <br>
                                        <span class="product-price" style="color: red;position: absolute;right: 0px;width: 200px; "> %{{$uruns->indirim}} İNDİRİM</span>

@endif
                                    @if($uruns->indirim==null)
                                        <span class="product-price">{{(number_format($uruns->fiyat, 2, ',', '.'))}}₺</span>
                                    @endif
                                @endif
                                @if($uruns->dolar!=null)

<span class="old-price">{{number_format($uruns->dolar*$kur->dolar, 2, ',', '.')}}₺</span>
                                        <span class="product-price">{{number_format($kur->dolar*($uruns->dolar-($uruns->dolar*$uruns->indirim/100)), 2, ',', '.')}}₺</span>
                                        <br>
                                        <span class="product-price" style="color: red;position: absolute;right: 0px;width: 200px; "> %{{$uruns->indirim}} İNDİRİM</span>
                                        @else

@endif
                                        <span class="product-price">{{number_format($uruns->dolar*$kur->dolar, 2, ',', '.')}}₺</span>
                                    @endif
                                @endif
                                @if($uruns->euro!=null)

<span class="old-price">{{number_format($uruns->euro*$kur->euro, 2, ',', '.')}}₺ </span>
                                        <span class="product-price">{{number_format($kur->euro*($uruns->euro-($uruns->euro*$uruns->indirim/100)), 2, ',', '.')}}₺  </span>
                                        <br>
                                        <span class="product-price" style="color: red;position: absolute;right: 0px;width: 200px; ">%{{$uruns->indirim}} İNDİRİM</span>

@endif
                                        <span class="product-price">{{number_format($uruns->euro*$kur->euro, 2, ',', '.')}}₺</span>
                                    @endif
                                @endif

Tarzında bir kod aracılığı ile bunu ayırıyorum acaba düşünüdüğümden dolayı mı bu hayatı alıyorum yardımcı olursanız sevinirim
Şimdiden herkese kolay gelsin iyi günler diliyorum

#2 27.04.2019 23:12:02

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: Dolar ve Euro çekimi

Tablolarda parasal değerleri hangi veri tipinde tutuyorsunuz?

#3 29.04.2019 09:19:40

metolina
Üye

double ile tutuyorum hocam

#4 29.04.2019 09:45:29

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Decimal tutmanız gerekiyor (Google'da decimal vs double diye aratabilirsiniz.)

Yaşadığınız sorunu anlayamadım şu an. Ayrıca kurları neden ham halde tutmuyorsunuz, substr kullandınız, onu da anlamadım. Şimdilik aklıma gelen veri tipinden kaynaklı sorun yaşadığınız.

Forumda daha önce belirttim, parasal işlemleri düz matematiksel işlem gibi yapmaya çalışırsanız özellikle yuvarlamalarda sorun yaşarsınız. O yüzden şu paketi öneriyorum:
https://github.com/moneyphp/money

#5 29.04.2019 09:54:02

metolina
Üye

Yuvarlama filan yapmıyorum hocam sadece girmiş olduğum ürünler eğer dolar yada euro ise bu sefer de 9999999 diye yazıyor fakat aslı 999.999,00 olarak olması lazım olmuyor hocam

#6 29.04.2019 10:29:53

metolina
Üye

mgsmus yazdı:

Decimal tutmanız gerekiyor (Google'da decimal vs double diye aratabilirsiniz.)

Yaşadığınız sorunu anlayamadım şu an. Ayrıca kurları neden ham halde tutmuyorsunuz, substr kullandınız, onu da anlamadım. Şimdilik aklıma gelen veri tipinden kaynaklı sorun yaşadığınız.

Forumda daha önce belirttim, parasal işlemleri düz matematiksel işlem gibi yapmaya çalışırsanız özellikle yuvarlamalarda sorun yaşarsınız. O yüzden şu paketi öneriyorum:
https://github.com/moneyphp/money

Yardımcı olabilirseniz eğer sevinirim hocam bilmiyorum tam olarak anlatabildim mi acaba hatamı da ama eğer isterseniz bir daha detaylı bir şekilde anlatabilirim

#7 29.04.2019 10:45:25

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

{{number_format($eski=$uruns->fiyat-($uruns->fiyat*$uruns->indirim/100), 2, ',', '.')}}

number formatla bir işlem yapıyorsunuz aslında,Sorununuz buradan kaynaklanıyor olabilir.Tabi @mgsmusun dediği gibi decimal olarak type tutmanızda fayda var.Database verinizi de kontrol edin.

Burada debug yaparak nerde hata olduguna bakın bence..

number_formata sadece sonuc gondermeyi deneyin icinde işlem yapmayın...

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#8 29.04.2019 11:00:13

metolina
Üye

deathisonitsway yazdı:
{{number_format($eski=$uruns->fiyat-($uruns->fiyat*$uruns->indirim/100), 2, ',', '.')}}

number formatla bir işlem yapıyorsunuz aslında,Sorununuz buradan kaynaklanıyor olabilir.Tabi @mgsmusun dediği gibi decimal olarak type tutmanızda fayda var.Database verinizi de kontrol edin.

Burada debug yaparak nerde hata olduguna bakın bence..

number_formata sadece sonuc gondermeyi deneyin icinde işlem yapmayın...

Tamamdır teşekkür ederim hocam ilginiz ve alakanız için denedikten sonra geri dönüş yaparım hocam hemen

Forum alt kısmı