Giriş yapmadınız.

#1 18.04.2019 20:01:23

neri
Üye
Kayıtlı: 24.07.2018

Projelerinizde statik sayfa barindiriyor musunuz ?

İyi aksamlar sevgili ustadlar ve dostlar,

Projelerinizin frontend tarafinda tum sayfalarinizin dinamik olup olmadigini merak ettim ne tarz bi yaklasima sahipsiniz ? Hakkimizda, iletisim gibi sayfalari statik mi yoksa dinamik olarak mi barindiriyorsunuz ?

Aslinda tum sayfalarin dinamik olmasi bana biraz wordpress yapisi gibi geliyor dogru degil gibi dusunuyorum ama herseyi yonetim panelinden halletmekte elimi cok rahatlatiyor. Sizin yaklasiminiz nasildir ?

#2 19.04.2019 08:34:21

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

Yanıt: Projelerinizde statik sayfa barindiriyor musunuz ?

Laravelle ilgili sorular sorsanız çok daha iyi olur gibi geliyor.Static sayfa yada cache hangisi ise onu kullanman faydana.Çok değişmiyorsa data, elbetteki data cache yapılabilir yada senin bahsettiğin gibi static sayfalar.Yönetilebilme açısında data cache.Yani yol belli aslında.

Son düzenleyen deathisonitsway (19.04.2019 08:35:35)

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#3 19.04.2019 09:10:39

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Hangisi kolayınıza geliyorsa onu yapın. Benim çalıştığım yerde, eski işlerde kontrol panelinde, sayfa editörü içerisinde (eski bir TinyMCE sürümü) insan kaynakları formu hazırlamışlardı. Ben de bakıp bakıp ohh benden daha aptal insanlar da varmış deyip moral topluyordum.

#4 19.04.2019 10:53:09

neri
Üye

mgsmus yazdı:

Hangisi kolayınıza geliyorsa onu yapın. Benim çalıştığım yerde, eski işlerde kontrol panelinde, sayfa editörü içerisinde (eski bir TinyMCE sürümü) insan kaynakları formu hazırlamışlardı. Ben de bakıp bakıp ohh benden daha aptal insanlar da varmış deyip moral topluyordum.

Hocam yani statik sayfalari blade icinde html ile hazirlamak daha iyi diyorsun ?

#5 19.04.2019 10:53:32

neri
Üye

deathisonitsway yazdı:

Laravelle ilgili sorular sorsanız çok daha iyi olur gibi geliyor.Static sayfa yada cache hangisi ise onu kullanman faydana.Çok değişmiyorsa data, elbetteki data cache yapılabilir yada senin bahsettiğin gibi static sayfalar.Yönetilebilme açısında data cache.Yani yol belli aslında.

Tesekkurler.

#6 19.04.2019 12:19:23

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Hakkımızda vs gibi sayfalar bende veritabanından gelen veri ile oluşuyor. O yüzden bu tür içerikler dinamik oluyor. İletişim sayfası ise genellikle statik ya da yarı statik oluyor çünkü çok nadiren değişiyor.  Aynı şekilde ana sayfa da statik ya da yarı statik oluyor.

En basitinden sayfa şablonları şu şekilde oluyor diyebilirim:

index - Ana sayfanın şablonu. Statik ya da yarı statik (yani bazı yerlerine müşteri panelden sınırlı şekilde müdahale edebiliyor ya da bazı bölümler veritabanından vs oluşturuluyor)
page - İçerik sayfalarının şablonu. Dinamik olarak veritabanından gelen içerik bu şablonu kullanıyor.
posts - Haber, duyuru, makale... gibi sıralı içeriklerin listelendiği sayfa.
post - Haber, duyuru, makale... gibi sıralı içeriğin gösterildiği sayfa
contact - İletişim sayfası

Eğer bu yapıya hiçbir şekilde uymayan bir içerik olursa ona ayrı bir şablon dosyası hazırlıyorum. Duruma göre o da statik, yarı statik ya da dinamik olabiliyor.

#7 19.04.2019 12:42:51

neri
Üye

mgsmus yazdı:

Hakkımızda vs gibi sayfalar bende veritabanından gelen veri ile oluşuyor. O yüzden bu tür içerikler dinamik oluyor. İletişim sayfası ise genellikle statik ya da yarı statik oluyor çünkü çok nadiren değişiyor.  Aynı şekilde ana sayfa da statik ya da yarı statik oluyor.

En basitinden sayfa şablonları şu şekilde oluyor diyebilirim:

index - Ana sayfanın şablonu. Statik ya da yarı statik (yani bazı yerlerine müşteri panelden sınırlı şekilde müdahale edebiliyor ya da bazı bölümler veritabanından vs oluşturuluyor)
page - İçerik sayfalarının şablonu. Dinamik olarak veritabanından gelen içerik bu şablonu kullanıyor.
posts - Haber, duyuru, makale... gibi sıralı içeriklerin listelendiği sayfa.
post - Haber, duyuru, makale... gibi sıralı içeriğin gösterildiği sayfa
contact - İletişim sayfası

Eğer bu yapıya hiçbir şekilde uymayan bir içerik olursa ona ayrı bir şablon dosyası hazırlıyorum. Duruma göre o da statik, yarı statik ya da dinamik olabiliyor.

Tesekkur ederim aydinlatici oldu hocam.

Forum alt kısmı