Giriş yapmadınız.

#26 20.03.2019 10:11:34

GkyKrkc
Üye
Yer: Seyyah
Kayıtlı: 04.04.2017

Yanıt: Ürün ve Ürün detay tablolarının oluşumu

$data = [
    'Beden' => [
        'Small',
        'Large',
        'X-Large'
    ],
    'Renk' => [
        'Bakır',
        'Gümüş',
        'Kırmızı'
    ]
];

üstad ben bu datayı senin yaptığın gibi düzenli  dizi haline getiremedim,  controller edit kodum aşağıda

$product=Product::find($id);
        $options=$product->options()->get();
        $option_name=[];
        $deg=[];
        foreach ($options as $i){

$val=ProductOptionValue::where('option_id',$i->id)->get();
            foreach ($val as $v){
                  $deg[]=['value'=>$v->name];
            }
            $option_name[]=$i->name;
        }

return $varyants=array(
            'product'=>$product->name,
            'atribute'=>$option_name,
            'deger'=>$deg,
        );

sanırım php de  dizi ve döngüler kısımına iyi çalışmam lazım, istenilen dizi nasıl oluşturulur, oluşan dizi nasıl parçalanır nasıl birleştirilir ve döngüye sokularak çıktıya dönüştürülür, biraz çalışmam gerekiyor.

#27 20.03.2019 10:53:23

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Eğer Product, ProductOption (ör. options() adıyla) ve ProductOptionValue (ör. optionValues() adıyla) arasında doğru ilişkiyi kurduysanız:

$product = Product::with('options.optionValues')->find($id);

şeklinde tüm ilişkiyi çekebilirsiniz. Daha sonra:

$data = [];

foreach($product->options as $option) {
    $data[$option->name] = $option->optionValues->pluck('name');
}

gibi diziyi oluşturabilirsiniz. Benim verdiklerim size yol göstermesi için, o yüzden direkt çalışmayabilir. Kendinize düzenlersiniz.

Bunu yapmanın daha farklı yolları da var. Örneğin Collection kullanmak gibi ama şu an ezbere, test etmeden yazamıyorum. Dokümanlara bakabilirsiniz:
https://laravel.com/docs/5.8/collections

#28 20.03.2019 13:55:51

GkyKrkc
Üye

sen varya sennnnn smile Allahım esirgesin maşallah, işte istediğim tam buydu, teşekkür ediyorum. bu işi bitirdiğimde tüm model ve controlleri buraya yazacam inşallah , aralarda sorularım gelebilir yine smile şimdiden teşekkürler

#29 25.03.2019 13:50:25

GkyKrkc
Üye

Burada bir soru aklıma takıldı, şimdi PRD00011-L-MAVI şeklinde sku kodlu  ürün tanımladım diyelim, ve bu ürüne yönelik çıkışlar yaptık, stokta bir miktar PRD00011-L-MAVI kodlu ürün kaldı, daha sonra aynı ürüne bir varyasyon daha ekledim diyelim, bu durumda sku koduda  PRD00011-L-MAVI-İPEK şeklinde değiştiğini var sayarsak, ilk çıkış ürünlerindeki sku kodu ile sonraki arasında bir fark olmuş olacak, yani faturalı stok takip çıkışı yapılan eski faturalarda eski kod yer almış olacak,  sku kodundaki bu durumları ileride stok takip sistemini bozmamak için nasıl bir algoritmaya dayandırmak lazım ? varyantları oluşturduktan sonra hiç dokunmamak mı daha iyi, yani, düzenleme yapılmaması manasında  fikirlerinizi bekliyorum.selamlar.

Son düzenleyen GkyKrkc (25.03.2019 16:48:23)

Forum alt kısmı