Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 08.11.2018 17:04:08

Kevin-Mitnick
Üye
Kayıtlı: 26.05.2016

Laravel realtime chat , Veri tabanı yapısı , Socket.io

Selamlar daha önce hiç  realtime chat yazmadım .
1-Veri tabanı yapısı nasıl olmalı örnek verebilir misiniz ?
2-Bu konu hakkında çalışmaları olanlar neleri kullandılar ve nasıl yol izlediler teşekkürler.
3-Chat olayı olacağı için sunucu seçimim ne yönde olmalı.

Teşekkürler.

@GkyKrkc kullanıcının bu konuda çalışmaları oldu diye hatırlıyorum bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum . Hayırlı Akşamlar.

Mister Koder

#2 09.11.2018 09:38:35

alihankoc
Üye
Kayıtlı: 14.09.2017

Yanıt: Laravel realtime chat , Veri tabanı yapısı , Socket.io

Real time chat ben yaptım, fakat bu iş için laravel in çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Olmaz demiyorum tabi, uygun değil.

Neden derseniz, socket.io ile laravel arasında oturum paylaşımı yapmanız gerekiyor, bunun için araya redis i koymanız gerekiyor. Redis çok harika birşey ama yine de ne kadar az bağımlılık o kadar iyi.

Bunun yerine nodejs de express framework kullanın, socket.io session u ile express sessionu paylaşabilirsiniz. Böylece bir kullanıcı sayfa yenilediği zaman yenilenen socket.io id nin kime ait olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Bu en basit örnek. Socket.io sonuça bir nodejs paketi, onu kendine uygun arkadaşlarıyla değerlendirmeniz gerekir.

Veritabanı olarak da mongoDB kullanmanız doğru olur. Laravel kullansanız bile daha doğru olur. smile

#3 09.11.2018 12:54:37

Kevin-Mitnick
Üye
Kayıtlı: 26.05.2016

@alihan koç teşekkür ediyorum yorumlarınız için ama laravel kullanmak zorundayım çünkü revize edeceğim sitenin alt yapısı laravel . Mongodb db tarafında, Chat tarafında da socket uygun olur diye düşünüyorum. Diğerlerinin görüşlerini de merak ediyorum tabi.

Mister Koder

#4 09.11.2018 15:27:21

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Node.js ve socket.io ile yapılan bir chat uygulaması Laravel ile API aracılığı ile iletişim kurabileceği gibi sanıyorum direk MongoDB ile de iletişim kurabilir (basit sorgulamalar için mesela).

Daha önce geliştirmediğim için teorik konuşuyorum.

Forum alt kısmı