Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 03.04.2018 19:32:20

Ryuzaki Lawliet
Üye
Yer: İstanbul
Kayıtlı: 23.03.2018

e-Ticaret Sistemi

Merhabalar,

Laravel ile e-ticaret sistemi geliştireceğimde. Bunun için hazır bir paket kullanmamı önerir misiniz yoksa ben kendim mi yazmalıyım ? Bildiğiniz önerdiğiniz paket var mı ?

Teşekkürler

#2 04.04.2018 09:30:41

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: e-Ticaret Sistemi

Benim bu tip sistemlerde en zorlandığım nokta her zaman hiyerarşik veridir, yani e-ticaret adına konuşursak sınırsız kategori-alt kategori sistemi. Ne yazık ki bu konuya bir paket dışında oturaklı bir çözüm bulabilmiş değilim. Hala SQL sorguları ve PHP düzeyinde neler yapılabilir araştırıyorum. Bu konuda kullandığım ve tavsiye etttiğim bu paket ise:
https://github.com/lazychaser/laravel-nestedset

Ürünler için resim işlemleri yapmanız gerekecek. Bunun için tavsiyelerim:
https://github.com/Intervention/image
https://github.com/thephpleague/glide

Bunların dışında bir paket önermiyorum, geri kalanını sizin yapabileceğinizi düşünüyorum. Bu tür sistemlerde çok fazla paket bağımlılığını sağlıklı bulmuyorum.

#3 04.04.2018 10:56:12

Ryuzaki Lawliet
Üye

Yorumların için çok teşekkür ederim hocam. lazychaser'ın nestedset'ini kullanıyorum zaten e-ticaretimsi bir sistemde çok işime yaramıştı hele ki jstree ile olan bağlantısıda çok hoş olmuştu. intervention/image 'i zaten kullanıyordum her türlü resim işlemileri için glide'i bilmiyordum şimdi bakacağım önerileriniz için çok teşekkürler smile

#4 04.04.2018 13:22:00

mgsmus
Moderatör
Website

Bir de ürün varyantı konusunda bilgi sahibi misiniz bilmiyorum ama bu konuda bir öneride bulunmak isterim.

Biliyorsunuz bir ürünün birçok rengi, boyutu vs olabiliyor. Örneğin bir tshirtün S, M, L, XL boylarının olduğunu ve siyah, beyaz, baskılı şeklinde de 3 adet renk seçeneğinin olduğunu varsayalım. Bu durumda 12 adet ürün varyantı oluşmuş oluyor. Beyaz S, Beyaz L, Siyah S, Siyah L.... vs. Bunların stoklarının ve fiyatlarının ayrı tutulması gerekiyor çünkü Beyaz rengin L'si tükenebilir, XL siyahtan sadece 5 tane kalabilir, M beyaz %10 indirimli olabilir, bunların resimleri ve diğer bazı özellikleri de farklı olacaktır elbette. Burada esnek bir stok ve ürün yapısı oluşturmada kullanılan yöntem ise (SKU - Stok Keeping Unit diye geçer) her bir varyanta ürün kodu oluşturup sisteme alt ürün olarak ekletmek. Bu şekilde bir sistem kurduğunuzda üstteki örnek için 12 adet ürün kodu (SKU kodu) oluşmuş oluyor. Bu durumda 12 adet stok, fiyat, resim vs girmeniz gerekiyor. Buradaki önerim şu: Sistemi bu şekilde yazacaksanız ana ürüne stok ve fiyat bilgisi özelliği eklemeyin, ürün tek bile olsa, varyantı olmasa bile onun için bir varyant oluşturun. Yani ana ürün kaydı sadece tutucu/ana olarak işlev görsün, fiyat stok resim özellik ayrıntı vs varyanttan gelsin. Bu ileride yaşanacak bir çok karışıklığa ve soruna engel olacaktır.

Biz yandık zamanında, siz yanmayın smile

#5 05.04.2018 09:15:29

elementaryos
Üye
Kayıtlı: 20.04.2017

Mgsmus hocam, biraz daha açar mısın tam anlayamadım neleri kastettiğini ama ilgi çekici konuyu anladım smile Bu arada dün gece laravel.io da denk geldim yabancılara da tavsiyeler veriyormuşsunuz.

#6 05.04.2018 10:22:09

Ryuzaki Lawliet
Üye

mgsmus yazdı:

Bir de ürün varyantı konusunda bilgi sahibi misiniz bilmiyorum ama bu konuda bir öneride bulunmak isterim.

Biliyorsunuz bir ürünün birçok rengi, boyutu vs olabiliyor. Örneğin bir tshirtün S, M, L, XL boylarının olduğunu ve siyah, beyaz, baskılı şeklinde de 3 adet renk seçeneğinin olduğunu varsayalım. Bu durumda 12 adet ürün varyantı oluşmuş oluyor. Beyaz S, Beyaz L, Siyah S, Siyah L.... vs. Bunların stoklarının ve fiyatlarının ayrı tutulması gerekiyor çünkü Beyaz rengin L'si tükenebilir, XL siyahtan sadece 5 tane kalabilir, M beyaz %10 indirimli olabilir, bunların resimleri ve diğer bazı özellikleri de farklı olacaktır elbette. Burada esnek bir stok ve ürün yapısı oluşturmada kullanılan yöntem ise (SKU - Stok Keeping Unit diye geçer) her bir varyanta ürün kodu oluşturup sisteme alt ürün olarak ekletmek. Bu şekilde bir sistem kurduğunuzda üstteki örnek için 12 adet ürün kodu (SKU kodu) oluşmuş oluyor. Bu durumda 12 adet stok, fiyat, resim vs girmeniz gerekiyor. Buradaki önerim şu: Sistemi bu şekilde yazacaksanız ana ürüne stok ve fiyat bilgisi özelliği eklemeyin, ürün tek bile olsa, varyantı olmasa bile onun için bir varyant oluşturun. Yani ana ürün kaydı sadece tutucu/ana olarak işlev görsün, fiyat stok resim özellik ayrıntı vs varyanttan gelsin. Bu ileride yaşanacak bir çok karışıklığa ve soruna engel olacaktır.

Biz yandık zamanında, siz yanmayın smile

Kesinlikle önerinizi dikkate alacağım smile

Structure'ım şöyle idi varyantları farklı bir tabloda tutuyordum sürekli oradan çekiyordum standart ürün kartlarınıda nonVariant olarak o tablodan çekiyordum. Sanırım aynı kapıya çıkıyor. ama ben amazon ile entegre çalışan bir sistem hazırladığım için farklı sku olması benim için ekstra 5$ maaliyet demek smile ama onu amazon apisi ile hallettim smile variantları direkt olarak api ile ürünün altına gönderiyorum. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim smile

#7 05.04.2018 10:45:10

mgsmus
Moderatör
Website

Aşağıdaki products tablosunda bir ürün. Fiyat ya da stok bilgisi yok

+----+------+---------------+
| id | code |     name      |
|  1 | P001 | Basic T-shirt |

Bu da o ürünün seçenekleri, yani varyantları, variants tablosunda yer alıyorlar. Her birinin kendine ait kodu, fiyatı stok bilgisi var:

+----+------------+------------+-----------------------+-------+-------+
| id | product_id |    code    |         name          | stock | price |
|  1 |          1 | P001-BYZ-M | Beyaz M Basic T-shirt |    10 | 15.99 |
|  2 |          1 | P002-BYZ-L | Beyaz L Basic T-shirt |     8 | 15.99 |
|  3 |          1 | P003-SYH-L | Siyah L Basic T-shirt |     2 | 13.99 |

Bu sayede her ürünün ayrı varyantını satabiliyorsunuz. XL bitti sadece L var, L'nin de sadece beyazı ve kırmızısı kaldı ama kırmızı olan %10 indirimli vs vs gibi çeşitlendirme yapabiliyorsunuz. Buna Stock Keeping Unit deniyor, kısaca SKU diye geçer. Benim tabloda code dediğim aslında SKU code olmuş oluyor. Onu oluşturmanın, kontrol etmenin yolları var.

Benim üstteki tavsiyem şu:
Bu şekilde diyelim ki kupa/mug satıyorsunuz. Her hangi bir seçeneği renk boyut vs yok, düz kupa, tek ürün. Bu durumda eğer products tablosuna stock price diye alan ekleyip varyantı olmayan ürünlerde stok ve fiyat gibi bilgileri products tablosuna ekletirseniz ileride işler karışıyor. Ben de diyorum ki ürün tek bile olsa ona bir tane varyant ekleyin. Yani şöyle olacak:

+----+------+------+
| id | code | name |
+----+------+------+
|  1 | P001 | Mug  |
+----+------+------+

+----+------------+---------+------+-------+-------+
| id | product_id |  code   | name | stock | price |
|  1 |          1 | P001-1 | Mug  |    15 | 33.69 |

Sattığınız products tablosunda kodu P001 olan ürün değil, variants tablosunda yer alan P001-1 kodlu ürün olmalı, products tablosundaki hiç bir ürün satılmamalı çünkü asıl satılan varyant.

laravel.io doğrudur, bilmiyorum, her yerde bir şeyler yazıyorum gördükçe.

Forum alt kısmı