Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 23.02.2018 16:57:33

Roni
Üye
Kayıtlı: 17.07.2013

Bir projenin fiyatı ne göre hesaplanır.

armut.com gibi bir projenin yapılmasının (kodlaması) fiyatı ne olabilir. Aşağı yukarı bir fikir verebilirmisiniz.

#2 24.02.2018 16:59:08

Roni
Üye

Yanıt: Bir projenin fiyatı ne göre hesaplanır.

http://umutluoglu.com/2009/10/freelance … dirilmeli/

Bir projenin neye göre fiyatlandırılacağını şöyle formüle etmiş.

Ücret = (S x K x Z) + R

S: İşyerinizdeki saat ücretiniz
K: Saat katsayınız
Z: Projeyi ne kadar zamanda bitirmeyi planlıyorsunuz(saat olarak)
R: Olası riskler için belirleyeceğiniz ek ücret

Projeyi 200 saatte bitireceğinizi düşünüyorsunuz, saat katsayınız da 2.5. Projenin sizi biraz sıkıştıracağını ve çeşitli problemlerden dolayı işin zorlukları olduğunu düşünerek 1000 TL’lik risk ücreti çıkardınız. O zaman (12.5 x 2.5 x 200) + 1000 = 7250 TL

Bunun dışında fikirleriniz varsa lütfen yazın.

#3 24.02.2018 22:59:56

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Sonuç bir sıfır eksik çıkmış sanki big_smile

#4 25.02.2018 08:35:08

Roni
Üye

Bence bir sıfır fazla olmuş, 720 TL programcının neyine yetmiyor. smile

#5 25.02.2018 15:15:27

elementaryos
Üye
Kayıtlı: 20.04.2017

Roni hocam sormuşsun ama aynı zaman da muhteşem ve dolu dolu bir içerik hazırlamışsın. Ben daha can alıcı konuya değinmek istiyorum.
Yine sorunuz için de bir kaynak ile birlikte benim fikirlerim şöyle ki;

http://www.yeraltimedyasi.com/freelance … -yonetimi/

Freelance yapmaya çalışıyorum ancak iç açıcı olmuyor, düşük meblağ işler oluyor ya da freelance üzerinden düzgün bir iş verecek kimseyi bulamıyorum. Ben kaporasız çalışmak istemediğimden küçük balık (firma ve ya kişi) kaçıyor.
Müşteri sıkıntısı olduğu için evden kazançta sağlayamıyorum.
Muzdarip olduğum konu bu.
Yetmez detaya boğalım. Şehrimde çoğu yere girdim çıktım daha girmek sıkıntı veya bulunmuyor. Mecbur ya şehir değiştireceğim ya da beden işçisi olarak vasıfsız bir işte çalışmam gerekecek. Çünkü fatura yok ciddiye alan da yok hizmet almak isteyen de haliyle olmayacak. 750tl mevzusu burada da devreye giriyor. Şehrimde rekabet ve pazar yok. Kime ben beş bin liralık proje satayım. Freelance neden güvensinler açıkçası hiç kazanç sağlayamadım ve hep yakındığım bir durum. Ama çoğu firma freelance da avlayabiliyor tabi fatura gibi dertleri olmuyor.

Böyle bir tükenmişlikte en mantıklı şey firma kurmaktır büyütmektir. O da olamıyorsa ufukta risk gözüküyor. Uluslararası karasulara açılmaktır. Yazılım ile ilgili sektörler javascript vs.. Konferanslar düzenleniyor. İşin güzel tarafı bu yerlerde işte bağlayabiliyorsunuz.
Zaten fon ve melek yatırımcı, girişimcilik taraflarına hiç girmiyorum konunun dikkatinizi çekmek isterim.

Tabi bu çok boyutlu bir dizi gibi matris çünkü tek etmen de yok. Kendiniz youtube kanalınız olabilir. Yaptığınız işi belirli bir çevreye tanıtmış olabilirsiniz, aynı zamanda piyasa tarafından tanınan kişiler var zamanında kendini bir şekilde ünide konferans vererek olabilir bu yine adını yazdırıp başvurabiliyorsun bazı yerlere alaylı yazılımcılar da yapıyor bunu formül biraz tanınmış olursa kendileri bile çağırabiliyor anlatman için öğrencileri bilgilendirmek amaçlı. Herhangi bir şehirde ki bir üni olabilir bu , youtube videoları eğitim videoları ile de olabilir. Böyle ilişkiler kuruluyor ve proje yaptığınız da yayılmanız daha olası ve mantıklı. Aksi taktirde sığ bir amatörüsünüz.
Kısaca siz ticareti, biraz riski seçtiniz vardiye ile 8-6 seçmediğiniz için bana kalırsa işin gerçekten kazanç sağlamak isteyenler için olan boyutu benim düşündüklerim bunlar. İleride değişebiilir tabi.

Tabi ben gidip startupun birine silikon vadisine gidip çalışmasını söylemiyorum elinde para olması da gerek, işi ayarlamış olması ayarlayabilmesi , greencard çalışma başvurusu bilgi olarak yeterlilk ne durum da bunları hiç bilemem.Zaten bunu teğet geçiyorum ima ederek. Kendi adıma söylersem uzak durumlar tabi beni alacaklarını sanmam alsalarda barındıracaklarını sanmam. Batı medeniyetinden zerre hazetmiyorum ama ticari ilişkiler nedeniyle saygı çerçevesinde durabilirzi belki gündem ve siyaseti hiç açmasak bile  ilerlemeye mani olacakları kanaatindeyim. Çünkü normal halkları ile sorunum da yok. Sayısız örnek var orada bizden çalışanlardan çok fazla sayıda örnekler var. Ben sadece temkinli davranıyorum. London da fabrikasına asılsız iddialarla Asil Nadir gibi başarılı olmuş yatırımcı bir iş adamının şirketine elkoyan, keyfi kararlarla suç isnad ederek  ve KKTC kaçması ile kurtulan bir insandan bahsediyoruz.  Çok deşmek istemiyorum ama benim görüşüm bu yönde. Bunun dışında farklı örnekler de yok değil.  Ama bu durumlarda  var.

Ben de  merak ediyorum. Konferansları takip eden var mı uluslararası olarak ? Yurtdışına açılamadım hala pazar hakkında fikrim yok ama kafamda pek birşey canlanmıyor en azından enerji sektörü için bir fikir verebilir belki coinler.
Bir youtuber hakkında imrenmemle sonuçlana bir gözlemimden bahsetmem gerekirse kripto emre adında bir kanal
https://www.youtube.com/watch?v=xfpaGeKzW0E
Önceden de hemen hemen bilgim olsa da 30-35 yaşındadır yani aynı yaşta değilim diye imrenmemeli miyim ? Biz şehir değiştiremezken bu sayede iş bağlayabiliyor. Sanal paralarla borsayı andıran bir şekilde sağlam gelirler elde edebiliyorlar. Ben ise acı verici bir şekilde sitem ediyorum .

Önceden de hemen hemen bilgim olsa da 30-35 yaşındadır yani aynı yaşta değilim diye imrenmemeli miyim ? Biz şehir değiştiremezken bu sayede iş bağlayabiliyor. Sanal paralarla borsayı andıran bir şekilde sağlam gelirler elde edebiliyorlar. Ben ise acı verici bir şekilde sitem ediyorum .
Eyleme geçemedikten sonra bin tane fikir olsa ne önemi var. İstediğin kadar iyi bir yazılımcı ol. Oturduğun yerden kazanmıyorsun !!!!
Şu konferanslar hakkında ek bilgi vermek gerekirse
Kafam da böyle şekillenmiş bu düşünce. Henüz kafamı dışarı çıkarmış değilim.

https://www.youtube.com/watch?v=6n1RutrzXqU/
Biz üçü beşi bulamazken bu insanların parayla oynadığı bir gerçek. Fonlamalar para dağıtmalar. Şaka değil yani. Büyük pastalar pazarlar dönüyor. Biz 7500 lük iş bulamıyoruz 750tl bile zor zanaat. Adı üstünde yazılmcıyız öyle mi ?
Burada hiç değerli olduğumuzu sanmıyorum. Heryerde böyle değil. Piyasaya bakın yine buradan beyin göçü yapan bir insan uber de yahoo da 18 bin dolarla çalışıyor. Javascript yazarak. Şaka değil.

Ben hükümet hakkında olumlu düşünüyorum Türkiye tarihinde bu kadar gelişme görülmedi şimdiye kadar. Refah seviyesi olarak içine kapalı ve pısırıktık, borca batmış boğazına kadar memur maaşı ödeyemezken devlet kendi binasını tadilat edemiyor halde çöpçüler isyan edip tüm İstanbul çöp içinde kaldığı zamandan ilaçları devletin ödemesi, akıllı tahta her sınıfa tablet dağıtmalar filan yeni yeni açılıyoruz.

Şimdiye kadar böyle geldiği için bir çok insan baştan sağma iş yapyıor devlet kademelerinde. Yine önü ne kadar alınabilir ki. Devletimiz için söylüyorum sinek uçsa sorumlu tutulsa da 40 kızılbaşa ne yapsın bir Ali paşa demişler.
Kosgep hibe desteklerine başvurdum bir de müstakil yazı gönderdim geri dönen olmadı. İlgilenme sıfır. Sorarsan teşvikler hep gençler için dolu teşvik var girişimler için filan 3 kez kursa katılım için başvurdum. Sermaye olmadığından mıdır nedir.
Tek bilgi alamadım. İşkur aracılğıyla başvuruyorsun, onlar da neredeyse ilgisiz gibi. Yani oradan o işi yapılmak tuhaf birşeymiş aslında sen zorla yaptırıyormuş gibi, sen danışmak için gidiyorsun, senden tam olarak ne yapmak istediğini herşeyi bilerek sadece söylemeni istiyor. Kosgep'e direk gidilmiyor. O da işkur'a yönlendiriyor. İşkuru sadece iş danışmak için kullansamda. 

Ama genel olarak devlet kurumlarında ben de torpilin çok olduğunu. Gidildiğinde orada ki danışmanların da ilgisiz tavırları insanı zaten geriyor. Ayrıca kurumlar arasında kopukluklar olduğunu da düşünüyorum. Bir de bizim yetkinliğimz değil tavrı takınınca ben rahatsız oluyorum yani ilgisizlik hat safhada.
Yazılım firması açsak, dışa ihrac etsek ekonomik bir katı kur farkıyla 3,5 kat katlanarak gelecek hem. Yani konuşacaksak müşteri ve biz olarak basitleştirmeyelim daha geneli görelim diye söylüyorum bunları. Zaten iletişim sağlansa nerede eksiğim varsa düzeltmem isteneebilir ama böyle bir bilgi alışverişi yok tamamen soru işaretleri ile dolu. Devlet böyle bir hizmet sağlıyor bazen heryerde reklamı yapılıyor. Yani insan sürüsü var. Benim ne katkım var ki bu ülkeye kendime bile yetemiyorum bu halde. Hiçbir imkan gözükmüyor.

Bu yerleri kimler dolduruyor. Hemen söyleyeyim.
Ama şunu biliyorum hamam böceği kıyaslaması yapmak  yanlış olmasa gerek. Bir aşağılamaktan ziyade tasvir açısından. Yani sadece tasvir etmek için  o da çokluk nedenyile yanlış anlaşılmasını istemem. Teşbirhte hata olmaz demişler. Bu böceklerden biri ezilmiş önemli değil, diğerleri hemen yerini doldurur ve o kadar insan var ki mağduriyette dahil, şans eseri mevkiler yetki ve ünvan dahil herşey kapılabiliyor.

Genele atfedildiğin de bu tür şeylerde bir zorluk çıkmasa gerek.
Hepimiz girişimci değiliz, ticaret kazançlı ama sektörler farklı. Herkes kendi uzmanlık alanı dışına uzanabilir mi ? Örnek vermek gerekirse bu insan topluluğu hangi işi yapsaydı daha iyi olurdu:
İmrenilecek insan sayısı az değil ama bu insanı üzüyor. Genelde böyle şeyleri düşünen insanlar yani kıyaslama yapacak kişiler, zaten işsizdir veya başarsız. Bu tür şeyler stress 'i ikiye katlar gerek yok.
Benim içimde ukte kalıyor her NVİDA ve İntel ürünü piyasaya sürüldüğünde ya da. Devlet tarafından bir yere seo atıldığında.

O kadar zeki insan var, belki ama bazen şaşırıyorum yani o insanlar o konuma nasıl gelmiş. Bizim neyimiz eksik. Ne açıklamaları var yani.

Kafam da böyle şekillenmiş bu düşünce. Henüz kafamı dışarı çıkarmış değilim. Mesleğin üniversiteler de öğretimine hiç girmiyorum zaten.

Şimdi
Para kazanması sanıldığı kadar zor değil dersem ne düşünürsünüz.

Öncelik olarak bu sorunun kime sorulduğu da önemli. Bugün parasına para katmış baronlar, içn fed gibi yapıları yönetenler. Tabi ki para her şekilde elde edileceğini öngörür.
Nitekim konumları gereği kara para aklayıp, faiz üzerinden bu ağa para akıtabilirler. Tabi dürüst ve ahlaki olmasa aynı zaman da tehlikeli olsa da. Bunu yapıyor abd gibi devletler.
Dalkavukluk yaparak, yalakalık yaranarakta mümkün bir yere gelebilmek.

Ben yolunu bilen ama elde edecek zahmete katlanamyı zor olarak görürüm.
Tabi bu zorluk nicel ve göreceli.
Zaten elde etmek için çaba sarfetmek elzem. İstediğin kadar uzman ol oturduğun yerden iş sana gelmiyor.

Son düzenleyen elementaryos (25.02.2018 15:22:27)

#6 26.02.2018 20:18:26

Roni
Üye

@elementaryos Değerli paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim.
Değindiğiniz konu hakkında çok haklısınız. Benim düşüncem şöyle: Kesinlikle bir iş, durduğumuz yerde bize gelmez. İşin bizi bulması için çeşitli alternatifler var. Bunlardan biriside, kendimize ait web sitemizde değerli paylaşımlarda bulunmak fikirlerimizi ve kodlarımızı paylaşmak. Tecrübemizi belirli konularda açığa vurmaktır.

İkinci ama en etkili yol, Web sitemizde çeşitli amaçları gerçekleştirecek birden fazla uygulamayı satışa sunmak. Bu uygulamalar aynı zamanda bizim referansımız olacağından çok arklı teklifler almak mümkündür.
Mümkünse uygulamalar dünyaya hitap etmeli, bu daha çok kişinin size ulaşmasına ve uygulamanızı satmanıza imkan verecektir.

Üçüncü yol, bidiklerimizi başkasına anlatmaktır. Örneğin bilgimizi kurs olarak udemy.com üzerinden yayınlayabiliriz.

Demek istediğim; bir şirkete ihtiyacımız yok, iyi bir ingilizce ile dünyanın bir çok yerindeki şirketlerle freelance çalışmak mümkün. Freelance çalışan ilanları, örneğin stackoverflow.com gibi sitelerde bulabiliriz.

Forum alt kısmı