Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 11.01.2018 12:56:02

GkyKrkc
Üye
Yer: Seyyah
Kayıtlı: 04.04.2017

Formumuzun Üstatlarına

Merhaba arkadaşlar, hemen hemen bir yıla yakın süre Laravel üzerinde çalışmaktayım. Yabancı dilim zayıf, bunun için ana platformdaki çoğu ingilizce  yerleri anlayamıyorum. Eminim ki benim gibi bir çok arkadaşım aynı sıkıntılar içerisinde boğulup kalmakta. Aslında çözümlerin bir çoğu platform içerisinde olmasına rağmen sırf ingilizce olduğu için takılıp kalıyoruz ve sizleri rahatsız ediyoruz.. Herkesten Allah razı olsun özellikle mgsmus üstadımın emekleri bu konuda çoktur. Azimliyiz öğrenmek istiyoruz, inanın laravel çıkalı bayağı uzun bir zaman olmasına rağmen , Türkçe kaynak bulmakta çok zorlanıyoruz. özellikle video şeklinde, udemy  gibi benzeri platformlar üzerinden ücretli  yabancı dersleri dahi aldım, en azından görerek öğrenirim, yaptığının aynısı yaparım bir şekilde öğrenirim diye. Ne yazık ki  taşıma su ile değirmen dönmüyor. Bize bu işin felsefesi lazım, mantığı lazım. Özellikle Bu Platformun Kurulmasında emeği olan ve temsilci üstadımızdan ve üstatlarımızdan benim gibi düşünen arkadaşlar adına bir ricam olacak.
1) Laravel Platformunun tamamen Türkçeleştirebilirmiyiz,
2) Laravelde kullanılan bileşenlerin amacını ve kullanım felsefesini anlatabilirmiyiz. Örneğin Elequent şu işe yarar amacı şudur, gibi ,
3) Karışık Konularda örnek videolar oluşturabilir miyiz örneğin RestApi , Node Js entegresi, Angular js Entegresi vs  (Gerekirse Ücretli olsun, yabancı kaynaklara ücret ödememizden iyidir smile)   selamlarımı saygılarımı sunuyorum.

Son düzenleyen GkyKrkc (11.01.2018 12:57:33)

#2 11.01.2018 13:23:31

alihankoc
Üye
Kayıtlı: 14.09.2017

Yanıt: Formumuzun Üstatlarına

Yapılabilir elbette, ancak benim düşünceme göre yapılmamalıdır.
Neden?
Çünkü şöyle düşünün, bugün biz burada laravel'i Türkçeleştirsek yarın laravelde her şey değişse ne olacak, bizim de güncellememiz gerekir. Hadi diyelim yaptık, sen bu sefer symfony öğrenmek istedin, hadi onu da çevirdik, Nodejs, pyton, ruby öğrenmek istedin, bu işin sonu yok.
Diyelim hepsini çevirdik ve güncelliyoruz, çevirilere ne kadar güvenebiliriz, birçok kavramın Türkçe karşılığı yok.
Çeviren kişi doğru anlamış mı yada bize doğru anlatabilmiş mi bunu da bilemeyiz.
Sonuç olarak bu işi ne kadar profesyonel yaparsak maliyeti de o kadar artacaktır.

Yazılım öğrenmeye her zaman ingilizce öğrenmekle başlanması taraftarıyım. 

İyi yazılımcı her şeyi bilen yazılımcı değildir, stackoverflow da doğru soruyu sorabilen ve aldığı cevabı anlayabilen kişidir. Dolayısıyla ingilizceniz gelişirse tüm dillerde yazılım geliştirmeye başlayabilirsiniz dökümantasyonunu okuyarak.

Türkçe dökümantasyonu olan ve Türklerin geliştirdiği çok iyi bir framework var, başarılı olduklarını düşünüyorum. Eğer Türkçe kaynak sıkıntısı çekiyorsanız bence bu frameworkü de denemelisiniz.
https://www.znframework.com/

Bol şans. smile

#3 11.01.2018 15:11:00

truematch
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

Laravelin dökümantasyonu mu var? Al sana koca bir soru smile
Laravelin dökümantasyonu yok..Sapına kadar yetersiz anlatımlar mevcut.O yüzden laracast mevcut zaten smile o da ingilizce.
Jeffrey way olmasa kimse laraveli öğrenemicek smile

birde zn midir zeromudur hangi zımbırtıysa bulaşmayın sakın..:) framework öğrenmeyin büyük zaman kaybı..olanlar yeterli.
Türkler baska şeylerle uğraşsınlar.

Birde diğer tavsiyem; madem laraveli seviyorsunuz; ilk once class bilginizi üst düzey yapın..sonra çekirdeğini okumaya çalışın.
Madem ingilizceniz yok php dilinden konusarak anlaşın laravelle.Birşeyin dökümantasyonuna güvenmek iyi bir programcılık değil.Başlangıç olarak iyidir sadece ama ileri seviye sistem okuyabilmektir.

Son düzenleyen truematch (11.01.2018 15:21:12)

php crazy

#4 11.01.2018 15:31:03

GkyKrkc
Üye
Yer: Seyyah
Kayıtlı: 04.04.2017

tamam bunlar güzel şeyler, hepsine katılıyorum ama madem burada laravel için varız, o zaman bu işin öğrenme kısmını daha kolay bir hale getirmemiz lazım. yani laravel hakkında iyi bir bilgiye sahip olsam inanın tek tek bu dediklerimi yapacam ama yok işte ne yaparsınız smile)

#5 12.01.2018 09:10:41

alihankoc
Üye
Kayıtlı: 14.09.2017

truematch yazdı:

birde zn midir zeromudur hangi zımbırtıysa bulaşmayın sakın..:) framework öğrenmeyin büyük zaman kaybı..olanlar yeterli.
Türkler baska şeylerle uğraşsınlar.

1-) Laravel forumunda başka framework reklamı yaptığımı düşünüyorsanız ben sadece Türkçe dökümanı olan framework örneği gösterdim.

2-)Bu düşünce ile gittiğimiz sürece hep geri kalacağız. Hazır kullanmaya ne kadar alışmışız. Türkler asıl bunlarla uğraşmalılar. Bu cümlenizden dolayı sizi eleştirmek durumundayım. Yıllardır yerli framework yok diye yakınan insanlar var ve tıpkı sizin yaptığınız gibi yapıyor, beğenmiyorlar. Destek vermezseniz, kullanmazsanız gelişmez. Laravel kullanmak mesele değil, herkes laravel kullanır, bizim yani Türk milletinin bu alanda iyi olması için laravel gibi ürünler çıkarması lazım. Her alanda kullanıcıyız. Üretici değiliz. Yazılım işinde ne bir işletim sistemimiz var, ne bizim geliştirdiğimiz bir yazılım dili var, docker, redis, elasticsearch gibi teknolojileri çoğunlukla kullanamıyoruz bile. Başka alanlarda da keza öyle, ne bir akıllı telefon satabiliyoruz yurt dışına, ne otomobilimiz var. Beyaz eşya gibi düşük teknolojiden başka satabildiğimiz hiçbir şey yok. En basitinden biri çıkıp da framework geliştiriyorum diyince de o zımbırtıya bulaşmayın diyoruz. Bence korkunç bir yaklaşım. Çok üzüldüm sizin adınıza.

İyi günler.

#6 12.01.2018 09:56:50

truematch
Üye

Ben zamanında çok söyledim bunu.Ceviz.net sitesinde dilimde tüy bitti taylor yapıyorsa oturup bizde yazabiliriz diye.Yok kimseye dinletemedim.O yüzden şimdi kalkıp taklit usulu birşeyler yapmak komiğime gidiyor açıkcası.Zn dediğin şeyde symfony ve laravelin dısında extrra avantajı nedir bana bir soyler misin? ne sunuyor bana..application icin sistem araçlarını bana symfony ve laravel dısında en kolay yoldan nasıl sunuyor..

CEVAP SUNMUYOR: neden kullanayım soru 1 ; soru 2  ; nasıl güvenicem? soru 3 ; hadi güvendim kullanım amacı nedir? türklere destek mi?
Diyorum ki millete ; Framework yapacaksanız bir application şeması standardı getirin ve bunu console güdümlü yapın.Bütün sistem araçları icin console tetiği şartı olsun..Embesil gibi repository olusturuyon embesil gibi migration yazıyon..Ve en vahimi..ben restle calısıyom..oturup ben rest standardı yazıcam..

Bana ne kardesim controllerin icine controller yaz eee nee bu??? ne oldu şimdi bir controller olusturunca..bir soap web api kullanıcam oturup amele gibi library yazıyom..ama super framework bana controller olusturdu.. user/index deyince istek atıyor süper..
framework yazıyoruz millet javascript framework kullanıyor..

Son düzenleyen truematch (12.01.2018 10:05:32)

php crazy

#7 15.01.2018 16:37:48

elementaryos
Üye
Kayıtlı: 20.04.2017

Konuyu okumadım sondaki rezaleti gördüm yazayım. ZN framework 'ün artısı ne diye sormuşsun ya yazan kişide senin gibi düşünüyor git kendisine sor.
Ayrıca bireysel düşünceleriniz kendinizi bağlar. Size kimse ucundan tutun demiyor, buna rağmen baltalamaya çalışıyorsunuz. Madem yapmak istemiyorsunuz uğraşmayın. Konsol'a entegre etmek çok zordu ya, bir zahmet madem eksiği o, buyrun oturun yazın.
Laravelin artısı ne ?
Symfony 'nin artısı ne?
Phalcon,codelgniter, zend bunların artısı ne ? Şaka mı yapıyorsunuz Allah aşkına ?
Her yerde geliştiriciler kendi mmilletini destekler buradakiler kendi geliştiricilerine çamur atıp hasetlik yapıyor. Niye kıskanıyorsunuz? Neyi kendinize kime ispat etmeye çalışıyorsunuz ?
Sevmezsen kullanmazsın olur biter. Zn inceledim. Neyin taklidi sövmemek için zor tutuyorum kardeşim şuan bu forumda bulunduğun laravele de symfony gerek phalcon camiası taklit diyor zaten bir çok cahil de kalkıp smyfony kullanıyor zaten yah muemelesi yapıyor. Kalkmış zn'ye taklit diyorsun. Taklit olmadan php kullanmadan php framework mü kullanulacak. Hepsinin mvc yapısı zaten benzerliğin anası kaynağı. Nodejs, Sprin boot bile mvc deneniyle syntax dışı benziyor.

Kendiniz aşağılık, hakir görme hastalığından kurtulun artık ya. Bu tarz düşünen kişilerle daha önce de denk geldim. Aynı ortamda bildiği şeyleri giizler, öğremtekten kaçar. Ben bildim, ben bilirim havasına girmeyi seven kişiler. En düşük olayı ballandıra ballandıra anlatmasını biliyorlar. Bu tür şeylere yazmam ama zor tuttum kendimi bu ne ya? Bir de embesil vari şeyler söylemiş yazık gerçekten.
O boş iş bu boş iş, sosyal ağ yapınca , boşver olmayan birşey yap. Ulan o kadar sosyal ağ var hangisi bu zaten var diye vazgeçti ? Framework yapmak isteyen en azından yapımını öğrenmek için bile yapmalı velev hiç kullanılmasın velev ki sadece yapan kişi kendi projeleri için geliştrisin bu nasul dar sığ düşüncedir. Belki forum  eticaret formatında dönüşecek.

Hazır yiyici olmaktan bıkmadın mı ? Güvenme konusuna gelirsek önce ne olduğunu öğren sonra güvenecek şeyde bulursun baştan sona kadar yersiz, ve bir php geliştiricisinin yaptığını hazmedememesinden kaynaklanıyor arkadaşın. Bir çok extra aracı var. Console'dan emin değilim ama bunca saldırman , hakaretin eleştiri düzeyinden çıkmış şu vaziye sadece bunun için miydi ? Yorumdan anlaşılan o .

"framework yazıyoruz millet javascript framework kullanıyor.." Bu ne demek onu da hiç anlamadım ama neyse. Toz bulutu sadece.

#8 15.01.2018 16:57:09

truematch
Üye

"framework yazıyoruz millet javascript framework kullanıyor.." Bu ne demek onu da hiç anlamadım ama neyse. Toz bulutu sadece.

Anlamadığın icin zaten hönkürmüşsün smile Evet türkler framework yapmıs ahhh ne güzel ne güzel smile haydi gidelim kullanalım.
Neyin kafasını yaşıyorsun sen.Niye destek vericem.Sırf türk diye rüşvetmi vericem.Ulen 20 sene once yapılmıs seyleri bir daha bir daha yapmaktan ne zevk alıyorsunuz..Hic anlamıyorum sizi..

Adamlar angular reactle ugrasıyolar..neler neler yapıyolar..benim türk vatandasım FULL STACK FRAMEWORK yapıyor...hadi ordan...
Yok gelişmiyormuşuk yok bilmem ne..bu kafayla bir halt olmaz bizden zaten..

Kaldı ki MVC leri kurtarıcı gibi goren zihniyete de YUHH diyorum koskocaman..OOP ilkelerinden bihaber kişiler sırf model view controller katmanı kullanıyorum diye kendini bir şey zannediyorlar.

https://adonisjs.com/

baktın mu buna ne yapmıs adam smile laravelin node frameworkunu yapmıs..kalk sende symfonyninkini yap hadi..
o zaman alkıslarım seni..

Napayım arkadasım ben php full stack frameworku yapmayın..kralı yapılmıs cunku..extra iddialıysan buyur gorelim..migration modelle hic bir cacık ileri gidemezsin...

Extra iddialı adam cıkar der ki ; symfony ve laravele meydan okuyorum benim frameworkum daha userfriend ve daha hızlı..hadi buyur cık..
ben konustum znyi yazan adamla..HİC BİR İDDİMIZ YOK diyor.

bana ne kardesim..birde senin kıytırık frameworkunu ogrenmek icin zaman harcayamıcam..

Birde symfonynin artısı ne diye sormuşsun;

KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYORUM OKEY Mi..yeterli mi ?

Son düzenleyen truematch (15.01.2018 17:03:36)

php crazy

#9 15.01.2018 17:47:41

elementaryos
Üye

Bak güzel arkadaşım. Şimdi hiçbir önyargı taşımadan senin ne istediğini baştan sona yorumlayacağım.
Çok yapmacık, alaycı, lavbali, seviyesiz bir üslub kullanıyorsun örnekte ki  gbi
"Evet türkler framework yapmıs ahhh ne güzel ne güzel smile haydi gidelim kullanalım."

Bunun arkasında farklı şeyler yatıyor biliyorum.

"Neyin kafasını yaşıyorsun sen.Niye destek vericem.Sırf türk diye rüşvetmi vericem."

Bence, hem git daha iyisini yap demekle , yapılana çamur atmak basit bir çelişkidir. Kimse sana destek ver demiyor. Gölge etmezsen yeterli. Console'a takıyorsan , framework bir anda kudretli oz büyücüsü diye çıkıp diğerlerini yok etmez.

Bu mantıkla gidersek, symfony laravelden başka framewrok kullanılamaz diye yasa çıkması lazım.
Ben seni heyecanlı, agresif bir arkadaşımzı olarak görüyorum.

" 20 sene once yapılmıs seyleri bir daha bir daha yapmaktan ne zevk alıyorsunuz..Hic anlamıyorum sizi.."

Kardeşim bu olay hazırı var niye yapayım diye hazır yiyici, tıkınıcı , tüketicilikle olmaz. Bir kişi framework kullanıyorsa en az o framework giib native dilinde yazabilmeli yoksa bunun adı kullancıı olur geliştirici değil.
Ayrıca başkası senin gibi sadece kullanmıyor yazıyor diye eleştiriyorsun. Belirttim yine belirtiyorum.
Bir kişi sırf nasıl yazıldığın ıbilmek için yazabilir. Kişiler gördükçe bir şekilde rağbet kazandıkça tuttukça eksikler zaten görülür, yüze vurulur kapatılır.
Bu bir yarış. Niye herşeyde bizi diskalifeye etmeye çalışıyorsun ki ? 
20 sene önce ki şeyi tekrar yazacaksın çünkü
20 sene önce ki eski,
o zaman da bu zaman da ki teknolojiler  ve mimariler yoktu. Wordpress 'i yeniden yaz bak hook sistemi ve eklentileri şişiriyor.
Bu teknolojiye uyumlu yaz.
Wordpress var yapmayalım demiş WİX değil mi ondan servetler kazanıyor. Aynı şekilde joomla , drupal worpdress varken biz mal mıyız demiş çekilmiş sanıyorsun sanırım ? Yazılımda böyle kimsenin yapmadığı birşey yapacağım diye salaklık yok.
Ortaya yazılım olamz, kimse yapmamış ben nasıl yapayım dersin.
Ortada yazılım olur zaten yapılmışı var niye yapayım dersin. Kaç tane php editörü idesi var o zaman biri hariç hepsi salak aynı şeyleri yazıyorlar. big_smile

Ama bizde senin zihniyette bir kilte var . Ne gelişme varsfa eleştirme adı altında çamur atıyor, yaftalıyotr, hakaret ediyor
En gülüncüde bunlara rağmen bir b*k yapamıyor oturduğu yerden, yapanlara sövüyor. Bu zararlı ve tehlikeli.

"Adamlar angular reactle ugrasıyolar..neler neler yapıyolar..benim türk vatandasım FULL STACK FRAMEWORK yapıyor...hadi ordan..."

big_smile Ciddi ciddi yazdığına inanamıyorum. Adı üstünde angualr react, javascript framework. Backend ile ne alakası var ? Burası php alanı backend bir yana.
Adonis örneği vermende tuhaf, sen yazdın mı daa konuşuyorsun ? Php ciler gidip javascript frameworkü mü yazmalı kendilerni kanıtlamak için.
O zaman ingilizce öğrenmek isteyen biri franszıcayla başlamalı kaynaları okumaya kafanız mı güzel ? Söylediklerinizin farkında mısınız ?

Bizden deyip genelleem "senin kafa yapında" ki insanlar böyle kendilerini kenetleyen engelleyen düşüncelerle bir halt olamıyorsa kafa yapını değitşirmek gerekir.
Bizden birşey olmaz lafını unutmazsan, birşeye imza atamazsın. Bak burada insanlar bişrey olmaya çalışıyor. Laravel yazma rutininin değiştirip daha hakim olacak işlere imza atıyorlar.
Bu çok rahatsız edici bir söylem.
Öncelikle kafa yapını değitşridiğinde ne kadar potansiyel olduğunu görebilirsin.

Bir lafın mvc diğer lafn oop ah ne engin bilgili bir arkadaş. İşi gücü yapamazsın, bir tane yap görelim. zannediyorlar, bir halt olamzvari sloganlar olmasına rağmen.
Sen framework otur zn gibi birşey yap, öyle konuş. Bize tavsiye vereceğine. Çamur atan küçümseyen sensin.
Oop ilkelerinden bir haber mi? Ben senin oop bildiğine inanmıyorum.   
Son olarak symfoyn'e güvenmenin nedeni bilginden şüphe etmen. Hemen düştüğünde arkanı sıvazlayacak bir framework arıyorsun çocuk vari. Aklından symfony'i bozmak sonra düzzeltmek geçmemiştir bile.

İnsan bilmediği bir yerde güven duyamaz. Sende zn öğrenirsin, eksiklierini artılarını görürsün zamanla güvenirsin. Bugün codeIgniter bile nbirine symfony ver eline bak güveniyor mu ? GÜVENMEYECEK. Bu doğa kanunu gibi birşey.
Hal böyleyken zn ye senin güvenmiyor olman kimin umrunda. Ben sana senin derdini söyleyeyim kardeşim. Biliyorum çok meraklısın benimle s*dik yarıştırmay açalışmay ama
senin hastalığın zn yazarından kendini küçük görmek istememen o yüzden bu kadar çirkefleştirn hönkürmek diyebiliyorsun.
Burada tek hönküren var o da sen. Ağzın salyalı zn kötü , mvc oope yaf.  symfonyi yazın görüm hadi gibi saçmalıklar.
Sen bırak framwork yazmayı yazanlarla birlikte yazmayı ölene kadar symfony yaz o kafa yapısına ne gider. Bırak php 'yi de symfony yaz sen, daha doğrusu onlar yazsı nsen onların yazdığı paketleri, yapıları kullan.

Son düzenleyen elementaryos (15.01.2018 17:50:54)

#10 15.01.2018 20:00:09

truematch
Üye

Anlattığım şeyleri bana dolambaçlı olarak anlattığın cümlelere şahit oluyorum esasen;
Velhasıl boşuna laf salatası yapıyorz.Benim yazdıklarımı bilerek çarpıtıyorsun..

Bak güzel arkadaşım. Şimdi hiçbir önyargı taşımadan senin ne istediğini baştan sona yorumlayacağım.
Çok yapmacık, alaycı, lavbali, seviyesiz bir üslub kullanıyorsun örnekte ki  gbi
"Evet türkler framework yapmıs ahhh ne güzel ne güzel smile haydi gidelim kullanalım."

Bunun arkasında farklı şeyler yatıyor biliyorum.

ilk once suna bir açıklık getireyim;

facebook profilim bu; altında yatan şeyler cümlesine açıklık getirir umarım.Ben türküm türkoğlu türk..Türklüğüme de laf söyletmem.
Ama kendini tekrar eden herhangi bir şeye tahammülüm yok.

Kısa ve öz yazıcam.Ben türklerin üretim yapmasına karşı değilim.
Zeroneed fw ile yazan adamıda tanıyorum ; Ozan Azize Uykun

Facebook profilide bu ;

Birebir konuşmuşluğumda var yüzüne karşı söylediklerimde var;Oturup yazmış emeğine hiç sözüm yok olamazda.
Ancak yalnış kulvar ve yalnışta diretme...
Dunya çapında iddian yoksa fazla ileriye gidemezsin.300 500 fanın olur o kadar smile
Yahu niye anlaması zor bu işin piri Fabien Potancier dir bitti nokta.
Frameworkun babasıda Symfonydir.

Bak yineliyorum; eğer iddian varsa meydan okursun.
Sadece kendi ülkende kullanılan birşeye kendin çal kendin oyna derler..

Varmı öyle bir iddia yok...
O halde frameworkunu kimse kullanmayacaktır.Ben bir hello world yazdırdım.
kullandıgım frameworklere gore hic bir artısı yok; (Kişisel gorusum bu kimseyi bağlamıyor)
Ben eğer kullanacaksam laravel ve symfonyden beni vazgecirecek özellikleri olmalı.Buna çalışmalı türkler..
Ben bunu bağırıyorum sana..Öyle full stack framework yaptım diye kandıramazsın milleti.

Laraveli kim tanıttı Sinan Eldem;
Ne dedi; daha userfriend ve daha kullanışlı.
Evet symfonye gore daha esnek araçlara sahip.Ama o da symfony componentlerini harmanlayarak olmuş.

Neyse bu kısım uzar gider.
Angular js yada react js bunlar javascript frameworkler
Evet dogru;

Bunların bir ozelliği var işte ; Backendin mvc katmanının VİEW ini sildi süpürdü bunlar.
MVC oldu sana MV ... yani full stack kavram diye bir şey kalmadı..
Artık kurumsal şirketler bünyesinde fullstack değil.İş kalitesi için frontend ve backendciyi ayrı ayrı bulunduruyolar.
O yüzden sistem varsa artık RESTFULL mekanizmaları var.
O yüzden fullstack yıllar önce öldü zaten..Ama biz niyeyse yaşatmaya çalışıyoruz.

Phpconf a geldiniz mi bilmem?
Kendi frameworkunuzu yaratın adlı bir konusma oldu;
Adam ne diyor; Güvenilir paketleri birleştirerek cok kolay yapabilirsiniz.
Adam gibi otur 1 saat çalış..Kendi frameworkunu yapabiliyorsun.
O yüzden bana fullstack framework yazdım cümlesi komik geliyor.

Son cümlem ; Uğraşılcak şey değil.Güzel bir paket yaz..Koy repona yıldız topla daha mutlu olursun.

Saygılar.

php crazy

#11 15.01.2018 20:44:21

elementaryos
Üye

Üslubun iyileşmesine sevindim. Açıkçası profilini gördüğümde bu düşüncelere şaşırmadım ama neyse olayın ideolojik boyutları bizi ilgilendirmiyor.
Senin görüşün seni bağlar saygı duyarım.

Şimdi, yazan kişi ile konuşmadığını söylemedim. Üstünde durduğum nokta kişilerden bağımsız.
Ben açıkçası bir çok soruma cevap alamadım.
Benim anlatmaya çalıştığım çok sakat düşünüyor olman.. Üşenmüyor olsaydım cümlelerini tek tek tahlil edebilirdim.
Ama kısa keseyim. Bu tavırların hoş değil. Kimse burada dünya devi olmaktan bahsetmiyor. Bu bir gereklilik de değil.
Bu hiçbir zaman olmadı da.
Ne demek yani ben şu talebi karşılayacağım ama dünya devi olacak mı önce bir tartayım. Dört  dörtlük yazayım. İşleri aksatıp buna ayırayım.
Geliştiriciysen istersen yarıda bırakırsın. İster bin çatı çıkarır bin kişiye ulaşamazsın örnek çok.

Tüm bunu kullananların diğer frameworkleri çöpe atması bile beklenmiyor. Ne hakla bunu söyleyebiliiyorsun şaşırtıcı.
Böyle düşünenler olması üzücü gerçekten. Yani asıl tavır aldığım kısım bu düşüncelerin dallanıp budaklanması. Bence gelişme önünde en büyük engel bu yapay,
" yapamazsın i, yapma , neden yapacaksın , en iyisini yapmayacaksan yapma,"
Bu kafa yapısını yok edin.
Kendinizi işe yaramaz hale getirmek istemiyorsanız . Hem herkes aynı şeyler de zaman haryacak hali yok. Herkes 5,9 çalışması da gerekmiyor . Böyle bence küçük bir arkadaşımıza söyleseniz boş yere soğutacaksınız. Biliyorum daha önce örneklerini gördüm.

Stackoverflow tarzı yerlere bakıyorum herkes yardım etme derdinde. Sorulan soruya teknik cevap veriyor. Ama senin gibi arkadaşlar böyle bir soruye adama cevap değil adamın fikrini değitşirmeye çalışarak başlıyorsunuz.

Laravel sandığın gibi öyle bir iddia ile çıkmadı reddit konuşmalarını twitter da okuyabilirsin. Kendisi için yapmıştı. Symfony paketleri üzerinden hemde. Daha sonra tuttu. Symfony kadar karmaşık değildi sade ve basittii. CodeIgniter esip gürlemesine rağmen. Çok rahat laravel de ne, tek başıan yapamazsın ekiple yap dendiğini düşünsene
o zamanda hereks codeIgniter kullanıyor zaten ağır siklet isteyen syfomny ile uğraşıyor ne gerek vardı ? Çok mu artı sağlıyordu. Laravel ile web sitesi codeIgniter ile asansör mü yapıyordun ? Hayır.

Aynı potancier örneğinde ki gibi ama bu kişilerin hayatları umrumuzda olmamalı bu nedenle diyorum ki bir şekilde firmalaşıyorlar bu nedenle symfony sadece framework'e değil , çıkardığı komponentler sayesinde php7'nin de gelişmesinde rol alıyor.
Örnek terminal olayı benim sorunum değil ki ya bu phpnin derdi. Php'nin zorunluluğu her zaman composer mı varıd? OOP bile her zaman yoktu . Sonradan geliştirdi. Biz de bunları kullanabiliriz.
Frameworkten beklenen nedir ?

Bir framewok sadece çatı.  Bunlar olmazsa kişi yine kendi çatısını bir şekilde oluşturacak.

Demek istediğim tutup tutmayacağını bilemezsin. Bu o kadar yapılırken bilinecek birşey değil. Ama insanlar en azından sunulduğunda birşeylerden bahsedilir.
Uzaktan olmaz o iş, başka şeyle uğraş demeye kızıyorum ben. Sen yapmayabilirsin kimse sana ölüm kalım meselesi diye dayatmıyor ama sen yapmayın diye diretiyorsun benim rahatsız olduğum durum bu.
Şimdi gelelim diğer frameworklerden artısı, laravelin ilk çıktığında ne artısı vardı şimdi ne artısı var ?  Onlarca framework var hepsi de farklı yollarla aynı şeyleri yapıyor. Bu bile fark olarak yeter.
Bunların arasında ki farkı öğrenirsen, fark denen şeyin yalan olduğunu görebilirsin. Laravel'in konsol komtuları , symfony bundle yapısı kadar gelişmiş değil. Budnle'ın teki tüm controller'ı içi dolu halde veriyor.
Phalcon da bu ikisinin yanına yaklaşamaz mesela. Kaldı ki laravel'i de tailor un şirketi geliştiriyor symfony zatenbir şirket.
Zend de bir şirket.
Olay sarpmasın benim bütün demek istediiğim bu. Umarım anlatabilmişimdir. Yersiz eleştiriyorsun. Hem de bu bize fayda sağlamıyor.
Bak bu düşünceyi ilerletirsek, bizden bir şey olmaz, bir şey yapamayız oluyor.
Saçma dar basma kalıp yargılar oluyor , "neden yapıyorsun yapılmışı var", "daha iyisini yapamayacaksan hiç yapma"
Bunların yazılımla hiçbir alakası yok. Bir kişi framework'ü vasat olsa da yapması gerekiyor. Bu neden gerekli çünkü kullandığı laravel'i en az kendi yapabilecek şekiye native dilinde bilmesi için.
framework'e bağımlı kalınamaz.
Ama senin dediklerine göre laravel yaz geç, uğraşma. Eğer Ozan beyin iiddiası yoksa yoktur. Kendi de kullansa bile sadece buna kimse karışamaz.
Gelgelelim  framework bir anda gökten düşmez. Zamanla özellikler eklenir. Zn ilgi uyandırırsa o konsol eksikse o da eklenir. Bunlar hep arz talebe dayanıyor.

Bu kadar örnek varken "zaten yapılmışı var" diyenin alnını karışlarım. Bir çok şeyin örneği yapılıyor. Niye gidip sublime editörünü yapana atom var sen niye yapıyorsun salak mısın demiyorsan ?  Aynı şeyi laravel var zn yazma diyemezsin. O zaman laravele de git symfony var de bir zahmet.
Düşünce buraya gidiyor çünkü.
Bunlardan arındırmak gerekiyor. Bunlar hastalıklı sakat düşünceler. Bir engel. Sonra sadece framework kullanan daha fazlasına aklı ermeyen bir insan çıkıyor.
Javascript frameworklerine gelirsek, kardeşim daha 5.3'e kadar laravel front adına neredeyse hiçbirşey yapmıyordu.
Elixır kullanıyor, bir de vue entegrasyonu için klasör açmış. Bunu yapmakta ne var ? Sonra gelişe gelişe elixır yerine kendi laravel mixer'ını laravel echo'sunu yazdı.

Bu arada fullstack öldü diye bir şey yok. Bu sadece kuruntudur. Quara digeste bak, kaç kişi php ölüd mü c++ yavaş mı diye sorup duruyor. Hepsi ayrı iş çatıları oldu. Ben önceden front yazarken şimdi backend yazıyorum. Ben bu ikisini de yapabildiğime göre fullstack olacağım.
Bu demek değil ki meslekler ayrıştı ikisini de kendim yapmam gerekiyor. Bu firmaya ve beklentisine göre değişiyor.
Bazı yerlerde hepsini bir kişiye bindiren var, bölüştüren var.

Paket de yazar frameworkte yazar bence insanları kalıplaştırmayı bırakın saygılar.

Forum alt kısmı