Giriş yapmadınız.

#1 20.12.2014 00:06:52

ashbringer
Üye
Kayıtlı: 19.12.2014
Mesajlar: 4

Laravel Başlangıç ve Yazılım Geliştirme

Merhaba,

Sıkça, yeni başladım, nerden başlayayım sorularına denk gelip sıkılmışsınızdır, fakat öneriye ihtiyacım var smile

Şu an geliştirmekte olduğum multi-instance sistemli bir yazılım mevcut, e-mail marketing değil fakat örnek vermek gerekirse MailChimp sistemi gibi yani Super Admin altında organizasyonlar bunların altında Admin, Kullanıcı ve Üye altyapısı mevcut. Yazılımda herhangi bir framework kullanmadım, ama kendi yaptığım modül, template vs sistemleri mevcut. Belki çok uzun süredir (5 ay) uğraştığımdan mıdır bilemedim ama yazılımın bir kaç kısmından sıkılmaya neden böyle yaptım ki diye soğumaya başladım smile

Daha önce herhangi bir framework kullanmadım, fakat Laravel'i görünce yaptığım sisteme uyumluluğu dikkatimi çekti, kısacası yazılımı baştan yazmaya karar versem yeni Laravel kullanıcısı için iyi mi olur kötü mü? Malum bir şekilde yazarken öğrenmiş olacağım fakat, yazılım sonlarına doğru aslında baştan beri bunu yanlış kullanıyormuşum mantığı çıkar mı?

Yazılım Detayları;

Super Admin (Limit ve Genel Sistem Ayarlarına Bağlı)
- Organizasyon (Belirli Limitler ile Sistem Kullanımı)
-- Admin (Organizasyon Limitlerine Bağlı)
--- Personel (Admin Limitlerine Bağlı)

* Haber, Forum, Üyelik vs dinamik modül sistemi mevcut olacak, hali hazırdaki sistemimde 24 modül hazırladım ileride arttırılabilir bir sistem olacak.
* Çoklu dil ve Şablon desteği mevcut

Modüller organizasyonlara Super Admin tarafından dağıtılıyor limitleri ile örneğin 100 haber ekleyebilirsin mantığında, organizasyon bunu kendi panelinden ücret ödeyerek arttırabiliyor. Admin sadece istediği personele istediği modülü kullanmasını limitleriyle açabiliyor, gibi..

Çok karışık gibi oldu ama, özünde böyle birşey. Ağır bir sistem olacak, framework kısmına aklımın kaymasının ana sebeplerinden biri sayılabilir ama Laravel'e yeni başlamış biri olarak eski sistemi rafa kaldırıp Laravel ile bu tarz bir başlangıç yapmalı mıyım sizce?

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı

#2 20.12.2014 00:31:46

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Mesajlar: 642
Website

Yanıt: Laravel Başlangıç ve Yazılım Geliştirme

Bunlar yapabilmek için 5 ay uğraşmışsan, laravel'de ne kadar kolay yaptığını öğrenirsin ve kahrından ölürsün smile

OOP, MVC, SOLID, yazdığın uygulamalarda uygulayabiliyorsan(en azından bir çaban varsa) laravel'e kullan mutlaka. Hammaliye işlerin çoğu laravelde çözülmüştür. Yukarıda bahsettiğin projeyi laravelde yaparsın.

Çevrimdışı

#3 20.12.2014 17:34:53

ashbringer
Üye
Kayıtlı: 19.12.2014
Mesajlar: 4

Yanıt: Laravel Başlangıç ve Yazılım Geliştirme

Aslında çok karışık bir sistem oldu 5 ay kısa bir zaman bu proje için, ama uygulamanın içeriğini kendim hazırladığım halde karışık gelmeye başladı smile Laravel'i görünce hepten soğudum yazdıklarımdan. Sisteme kurdum bakalım Route ve template kısmını şimdilik anladım gibi sayılır ama o kadar da basit değilmiş sanırım. Yazılımı tekrar Laravel ile yazıp tamamen kavrayınca pişmanlık duymamak için küçük projelerle öğrenip yazılımı ona göre yeniden yazsam en doğrusu olacak sanırım smile

Teşekkürler.

Çevrimdışı

Forum alt kısmı