Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 30.11.2014 18:38:19

cyswdr
Üye
Kayıtlı: 07.09.2014

Laravel Çoklu Kategori ["Yardım"]

Merhaba Arkadaşlar, Laravel de çoklu kategori yapmaya çalışıyorum Henüz Nasıl yapmam gerektiğine karar vermedim fakat Başlangıç için şöyle bir sorunum var.

Örnek olarak hazırladığım veri tabanından kategori bilgilerini çekip ekrana yazdırıyorum home da iken her şey normal fakat farklı bir sayfaya tıkladığımda menu sorgusu olmadığından hata veriyor.

Menu Sorum  Aşağıdaki route ile ekrana bastırılıyor..
Route::get('/', array('before' => 'prefix','uses' => '[email protected]'));

Sayfa Değiştirdiğimde örneğin aşağıdaki route
Route::get('/haberoku', array('before' => 'prefix','uses' => '[email protected]'));

doğa olarak menu sorgumu [email protected] içinde yaptığım için farklı bir fonksiyonda çalıştırdığımda hata veriyor çözüm içinde tüm fonksiyonlara tekt ek menüyü ekleme gerekiyor bunun daha basit bit yöntemi varmı

genel bir fonksiyon çalıştırma gibi herzaman otomatik çalışacak birşey.

#2 30.11.2014 20:08:44

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Website

Yanıt: Laravel Çoklu Kategori ["Yardım"]

Selam,

Bu tarz komut yazıyorsan laravel'deki route ve controller kullanımı hakkında temel bilgin yok demektir. Zira bahsettiğin tekrarların engellenmesi için çözümler mevcut..

http://laravel.gen.tr/docs/controllers# … ontrollers

Laravel 4.2 ile gelen Resource Controller işini görür.

Ben senin yerinde olsam laravel dökümanın baştan aşağı gözden geçirim. 

Kategori olayı ise biraz  biraz faklı. Modeller üzerinde çalışan laravel eklentileri mevcut.  En ünlüsü https://github.com/etrepat/baum'dur.

Routes.php dosyanı controller gibi kullanmaya çalışmışsın. Sıklıkla yapılan hatalardan biridir.

#3 03.12.2014 10:09:48

cyswdr
Üye

Hocam bilgilendirme için teşekkürler 3 gündür uğraşıyorum kategori çekme vs bu işlemleri halletim fakat kategori her sayfada çıkmıyor. home controllere yazıyorum sorgumu  farklı bir sayfaya gittiğimde menu sorgum home controllerde kaldığı için doğal olarak fonksiyon bulunamadı hatası veriyor. Bir yerde bir şeyleri öğrenmediğimi bende biliyorum inceledim araştırdım ama eksik olan şeyi bulamadım global olarak tüm sayfalarda menu fonksiyonumu bulması gerekiyor.

public function getIndex()
    {
        $items = DB::table('menu as k')->join('menu_dil as d', function($join)
        {
            $join->on('k.id', '=', 'd.parentid');
        })->where('d.dil', '=', 'tr')->get();
        $menu  = new menu;
        $menu  = $menu->getHTML($items);
		return View::make('site/home/index', compact('items', 'menu'));

}

böyle br sorgum var sitenin index açtığımda sorunsuz çalışıyor ama /haberler vb sayfalara gittiğimde index fonksiyonu çalıştırmadığı için  menü hata veriyor beni aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen cyswdr (03.12.2014 10:10:51)

#4 03.12.2014 10:57:39

Pyrotoxin
Üye
Yer: İzmir
Kayıtlı: 26.02.2013
Website

Extend ettiğiniz sınıfta bir kere bu işlemi yaptırın sonra hangi sayfada kullanmak istiyosanız şablona gönderin. globalden kasıt bu

Örneğin basecontroller de menu() adında bir fonksiyon oluşturun hangi sınıfta bu işlemi yapmak istiyorsanız
$veri = $this->menu();
şeklinde çağırıp şablona gönderin ve kullanın. bunuda yapmıyayım ben diyorsanız şabloan göndereceğiniz tüm değerli tek bir dizide tutup şablona onu gönderin dizinin menu değerinide menu işlemine ayırın çağırmak zorunda kalmazsınız.
Örnekliycek olursak basecontroller construct değerine
$this->veri['menu'] = $this->menu(); şeklinde tanımlayın. bundan sonrada şablonlarda $menu şeklinde değerinizi kullana bilirsiniz.

kusura bakmayın biraz hızlı yazdım umarım anlata bilmişimdir.

#5 03.12.2014 11:17:15

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Website

Kodlarına baktım. MVC bilmiyorsun. Laravel kullanabilmen için MVC'nin ne olduğunu bilmen gerekir. MVC bilmediğimde her şeyi  en zor yoldan yaparsın.

Örneğinde menüler var meselâ. Tüm safalarda eğer yayınlanıyorsa View katmanına bind(düğümlersesin) edersin, her controller'da menüleri çağırmak zorunda kalmazsın mesela..

Laravel dökümanında bir örnek.

View::composer('profil', function($view)
{
    $view->with('navigasyon', Sayfa::all());
});

Bu durumda view dosyasına her zaman "navigasyon" diye bir Collections Nesnesi( Sayfa::all() ile return edilen nesne) olacak bu nesne için de ise tüm sayfaların modelleri olacak. Yani View::make('foo/bar',compact('navigasyon')); yapmana gerek kalmıyor.
view'de de şöyle kullanacaksın.

<ul>  
@foreach( $navigasyon as $sayfa) 
   <li> {{$sayfa->baslik}} </li>
@endforeach;
</ul>

Detaylı bilgi dökümanda var.
http://laravel.gen.tr/docs/responses#view-composers

Ceviz forumundaki gibi hazır kod yazmıyorum.  Bunun yardım edene de yazana da bir faydası yok. Tıpkı matematik dersinin çözümünü hazır verip matematiği öğretememek gibi bir şey bu çünkü. Böyle düşünüyorum.

Senin yerinde olsam MVC öğrenirim. Eğer öğrenmeyi başaramıyorsan OOP bilgin yoktur. Yoksa öğreneceksin herkes gibi. MVC öğrendikten sonra Larevelin MVC araçlarını öğreneceksin. Eloquent ORM(Model), Controller ve View'i..  Bunları öğrenmemek de ısrar edeceksen laravel ile uğraşma. Her zaman birilerine muhtaç kalırsın.

Bunları öğrenmek zor değil. Gözünden fazla büyütme.

Kolay gelsin..

#6 04.12.2014 00:15:49

cyswdr
Üye

yorumlarınız için çok teşekkür ederim . problem belirtilen yollarla çözülmüştür. MVC ve OPP  öğrenmeye başlıyorum

Forum alt kısmı