Giriş yapmadınız.

#1 22.06.2019 16:16:10

mfyuksel
Üye
Kayıtlı: 11.04.2019

omnipay 2checkout Yardım lütfen

merhaba. Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.Laraclassified script kullanıyorum .  Laravel 5.8 frameworkunu kullanıyor. ödeme modülü 2checkout kullanıyorum. 2checkoutta hesabım aktif ama bir türlü siteme entegre edemiyorum. sorunum şu;

.env dosyasında şu bilgiler var ve doğru (2checkout firmasından aldım)
TWOCHECKOUT_MODE=your-2checkout-mode
TWOCHECKOUT_PUBLISHABLE_KEY=your-2checkout-publishable-key
TWOCHECKOUT_PRIVATE_KEY=your-2checkout-private-key
TWOCHECKOUT_SELLER_ID=your-2checkout-seller-id
TWOCHECKOUT_SECRET_WORD=your-2checkout-secret-word

Kitaplık dosyasını buradan aldık ve laravele kurduk. (Artisan vb tamam) thephpleague/omnipay-2checkout
https://github.com/thephpleague/omnipay-2checkout

Tek sorunum ödeme kısmında gerçek veya test kredi kartlarını girince  şu hatayı veriyor.
2checkout not authorized
onlarca mail attım hem script yapımcısına hemde 2checkout şirketine. Her 2 side bizde sorun yok diyor. Ne yapayım? Çok sıkıntıya girdim.
Siteyi teslim etmem gerekiyor acilen. Saygılar...

#2 24.06.2019 10:40:40

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: omnipay 2checkout Yardım lütfen

.env dosyasını sunucuya gönderiyor musunuz? .env dosyasında yer alan TWOCHECKOUT_MODE gibi değişkenler aynı zamanda config klasörü içerisinde services.php ya da başka bir dosya içerisinde de tanımlı olabilir ve sunucuda oradaki ayarlar çalışıyor olabilir. Öyle bir dosya varsa o dosyayı bulun ve asıl değerleri o dosyaya işleyin, .env dosyasını sunucuya göndermeyin. Bu satılan scriptlerde çok karşılaştığım bir durum, .env dosyasını "ayarları tek bir yerde toplayan dosya" şeklinde kullanarak suistimal ediyorlar.

Onun dışında 2checkout not authorized hatası aldığınız yerde gönderilen değerleri kontrol etmeniz lazım.

#3 24.06.2019 18:05:10

mfyuksel
Üye

mgsmus yazdı:

.env dosyasını sunucuya gönderiyor musunuz? .env dosyasında yer alan TWOCHECKOUT_MODE gibi değişkenler aynı zamanda config klasörü içerisinde services.php ya da başka bir dosya içerisinde de tanımlı olabilir ve sunucuda oradaki ayarlar çalışıyor olabilir. Öyle bir dosya varsa o dosyayı bulun ve asıl değerleri o dosyaya işleyin, .env dosyasını sunucuya göndermeyin. Bu satılan scriptlerde çok karşılaştığım bir durum, .env dosyasını "ayarları tek bir yerde toplayan dosya" şeklinde kullanarak suistimal ediyorlar.

Onun dışında 2checkout not authorized hatası aldığınız yerde gönderilen değerleri kontrol etmeniz lazım.

Abicim senin dediğin gibi yaptım. Yaptığım işlemler şöyle;
1:  config dosyasının içinde services.php var onu editledim. içinde  şöyle satırlar var.
     'checkout' => [
        'advanced'        => env('TWOCHECKOUT_ADVANCED', true),
        'mode'            => env('TWOCHECKOUT_MODE', ''),
        'publishable_key' => env('TWOCHECKOUT_PUBLISHABLE_KEY', ''),
        'private_key'     => env('TWOCHECKOUT_PRIVATE_KEY', ''),
        'seller_id'       => env('TWOCHECKOUT_SELLER_ID', ''),
        'secret_word'     => env('TWOCHECKOUT_SECRET_WORD', ''),
    ],

ben örneğin yukarıdaki satırı şöyle değiştirdim.
'publishable_key' => "xxxxxnumarası",

sonrada .env dosyasında bulunan ve TWOCHECKOUT başlayan satırları sildim.
böyle yapınca denedim. bu sefer de Missing Card Data diye bir hata verdi.

çok çaresizim bana yardımcı olurmusunuz? Nasıl yapacamı bir türlü bilemiyorum.

#4 24.06.2019 20:38:52

mgsmus
Moderatör
Website

Missing Card Data ile eksik kredi kartı bilgilerinden bahsediyordur.

#5 25.06.2019 11:02:35

mfyuksel
Üye

.env doyasının içinden TWOCHECKOUT ile ilgili tüm bilgileri sildikten sonra Missing Card Data hatasını aldım. hatta kendi kredi kartımla denediğim halde. Fakat .env dosyasını esski haline getirdiğimde not authorized hatası alıyorum. bunu nasıl çözerim?

#6 25.06.2019 12:50:32

mgsmus
Moderatör
Website

TWOCHECKOUT_MODE değerini ne yaptınız? Gördüğüm kadarıyla sandbox ya da live değeri alıyor.

Missing Card Data hatası dediği büyük ihtimalle kart bilgilerinden biri eksik ya da başka bir şey var ve bu hata sanırım 2checkout tarafından size gönderiliyor. Tam bir şey söyleyemiyorum, buradan bir şey söylemek çok zor. Bir şeyleri atlıyorsunuzdur, iyi kontrol edin. Ben "2checkout missing card data" şeklinde arama yaptığımda internette bir tane bile sonuç bulamıyorum. O yüzden bu hata mesajı sizin scriptin içerisinde de olabilir, bir arama yapın derim. (Ya da siz tam hata mesajlarını yazmıyorsunuz)

Bakın env('TWOCHECKOUT_PUBLISHABLE_KEY', 'xxxxxnumarası') demek eğer .env dosyası varsa içerisindeki TWOCHECKOUT_PUBLISHABLE_KEY değerini al; .env dosyası ya da TWOCHECKOUT_PUBLISHABLE_KEY şeklinde bir anahtar yoksa xxxxxnumarası değerini al demektir.

Sunucuya bu dosyayı göndermediğinizde env() yönteminin kullanıldığı yerlerde 2. parametre değer olarak alınacak demektir. 2. parametre yoksa null olacak demektir. Yaptığınız işlemin ne olduğunu anlamanız lazım, onu sildim bunu ekledim olmadı diyerek bir yere varamazsınız.

Biraz zaman ayırıp Laravel dokümanlarına bakarak bir şeyler öğrenmeye çalışırsanız kafanızda bazı şeyler şekillenir, en azından nereye bakacağınızı az çok tahmin edebilirsiniz.

Forum alt kısmı