Giriş yapmadınız.

#1 02.05.2019 17:02:15

Kevin-Mitnick
Üye
Kayıtlı: 26.05.2016

Digital Ocean Kurulum

Selamlar daha önce github ile projeyi D.O na kurmayı başarmıştım ama githuba atılmadan direk yapılabilir mi ? zip ile

cpanel ve plesk kurup diğer hostinglerdeki gibi kurulum yapsam sorun yaşar mıyım ?

Bir projeyi taşımam gerekiyorda tam emin olamadım . Teşekkürler.

Mister Koder

#2 02.05.2019 18:48:36

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: Digital Ocean Kurulum

Sorun olacağını sanmıyorum ama ben yine de Github'a atıp clone alın derim, sonra değişikliklerle uğraşması zor olur.

#3 02.05.2019 22:36:50

Kevin-Mitnick
Üye

@mgmus hocam teşekkür ediyorum . Githuba laravel projemizi atarken bazı dosyalar gönderilmiyor . env vb onlar için nasıl yol izliyorsunuz ?

Mister Koder

#4 03.05.2019 00:07:38

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Ben tek bir kullanım şekli olduğunu düşünüyordum ama farklı kullanan arkadaşlar da varmış. Ben kendi yolumu söyleyeyim:

Örneğin config/app.php dosyasındaki ilk eşleştirmeye bakalım:

'name' => env('APP_NAME', 'Laravel'),

Burada name alanı geliştirme ortamında, ilgili .env dosyasındaki APP_NAME değerini alacak; .env dosyasını bulamazsa Laravel değerini alacak.

Ben .env dosyasını sunucuya göndermiyorum, ayrı bir .env dosyası da kullanmıyorum. Sunucuda kullanılacak bilgileri config dosyalarına elle işliyorum.

#5 03.05.2019 08:33:43

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

Bu konuda çok katıyım aslında.Git harici bir proje süreci tanımam.Yok cpanelmiş yok pleskmiş yok ftpmiş.Bunlar eskide kalan köhne şeyler artık.Tavsiyemde giti iyi kullanabiliyor olmanız lazım.Örneğin 5-6 arkadaşın iş alımı mülakatına ben girmiştim.Benim olmazsa olmaz sorum şudur?

- Giti biliyor musun ? ne kadar biliyorsun ? eğer biliyorsa,tek bir sorum oluyor bu şahsa.

10 tane ardı ardına  a1 a2 a3...a10 diye attığın comitleri nasıl birleştirirsin? (Benim garanti favori sorum bu,şimdiye kadar 1 kişi sadece squash diyebildi)

O yüzden gitsiz bir proje yönetimi olmaz.Giti öğrenin adam gibi.

İkinci soru: Mgsmusta belirtti zaten bunu, Env'nin proda gitmesi taraftarı değilim.Eğer giderse zorunlu yapmanız gereken bu dosyanın güvenliğidir ve public dizini dışına doğrudan ulaşım vermemenizdir.

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#6 03.05.2019 10:49:02

Kevin-Mitnick
Üye

@deathisonitsway teşekkür ediyorum hocam görüşlerin için github pro derecesinde bilmiyorum . commit , push , pull , merge gibi anakonuları biliyorum . Env dosyasına gelince yolluyorum sunucuya ama güvenliği var dediğiniz gibi.Sorumu bu yüzden sordum proje bana ait olmayan bir proje ve gite atılmadan yapılmış versiyon kontrol vs yok . Şöyle düşündüm bende zip şeklinde D.O ya kurabilir miyim şeklinde sonra gerekli ayarlamarı yaparım diye düşündüm tekrar teşekkür ediyorum.

Mister Koder

Forum alt kısmı