Giriş yapmadınız.

#1 27.01.2019 22:09:01

ferhatyesilmen
Üye
Kayıtlı: 31.05.2014

Kuyruk ve Hafıza problemi

Merhaba arkadaşlar,
Bir projemizde yoğun olarak kuyruk işlemi kullanmaktayız. Bir süre sonra hafıza yetersizliğinde dolayı kuyruğu restart etmemiz gerekiyor. Şu anda 30 dk da bir restart ettiğimizde sorun olmuyor ancak ilerleyen zamanlarda başımızı ağrıtacak gibi duruyor.

Dökümantasyonda aşağıdaki belirtilen durumu nasıl kullanacağımız konusunda yardıma ihtiyacımız var.

Resource Considerations
Daemon queue workers do not "reboot" the framework before processing each job. Therefore, you should free any heavy resources after each job completes. For example, if you are doing image manipulation with the GD library, you should free the memory with imagedestroy when you are done.

Kuyrukta yoğun olarak kullanılan örnek Class aşağıdadır.

class BankaWsdl implements IBankAccountChecker
{
    protected $url;

protected $AllowTypes;

protected $bank_account;
    protected $options;

public function __construct(BankAccount $bank_account)
    {

$this->AllowTypes = ['1011', '3011', '1011', '7721']; // İzin verilen işlem Türleri

$this->bank_account = $bank_account;

$this->url = 'wsdl_url';

$this->options = array(
            'login' => $this->bank_account->api_username,
            'password' => $this->bank_account->api_password,
            'keep_alive' => false,
            'connection_timeout' => 25,
            'cache_wsdl' => WSDL_CACHE_MEMORY,
            'ssl_method' => SOAP_SSL_METHOD_TLS,
            'stream_context' => stream_context_create(
                [
                    'ssl' => [
                        'crypto_method' => STREAM_CRYPTO_METHOD_TLSv1_2_CLIENT
                    ]
                ]
            )
        );
    }

public function getTransactions(Carbon $start_date, Carbon $finish_date)
    {

try {
            $transactions = collect();

$data = [
                'baslangicTarihi' => $start_date->startOfDay()->format('YmdHis000000'),
                'bitisTarihi' => $finish_date->endOfDay()->format('YmdHis000000')
            ];

$client = new SoapClient($this->url, $this->options);

$result = $client->GetExtreWithParams($data);

$result = simplexml_load_string($result->GetExtreWithParamsResult->any);

// return (array)$result;

$this->bank_account->update(['balance' => str_replace(',', '.', @$result->Hesap->Bakiye)]);

$say = count(@$result->Hesap->Detay);

if ($say < 1) {
                return ['success' => false, 'message' => 'Herhangi Bir Hareket Bulunmadı'];
            } elseif ($say == 1) {
                $detaylar = [$result->Hesap->Detay];
            } else {
                $detaylar = $result->Hesap->Detay;
            }

foreach ($detaylar as $detay) {

if ((string)$detay->TutarBorcAlacak == "+") {

$old = ['-',':','  '];
                    $new = [' ',' ',' '];
                    $aciklama = str_replace($old,$new,(string)$detay->Aciklama);

$key = (string)$detay->FisNo . '' . (string)$detay->TimeStamp . '' . str_replace(',', '', (string)$detay->SonBakiye);

$data = [
                        'key' => $key,
                        'amount' => str_replace(',', '.', (string)$detay->Tutar),
                        'moment' => (string)$detay->TimeStamp,
                        'description' => mb_strtoupper($aciklama),
                        'transaction_type' => (string)$detay->FonksiyonKodu,
                        'code' => Hash::make($this->bank_account->id . ':' . $key . ':' . str_replace(',', '.', (string)$detay->Tutar))
                    ];

$transactions->push($data);
                }

}
            //  return 'OK';

if ($transactions->count() < 1) {
                return ['success' => false, 'message' => 'Herhangi Bir Hareket Bulunmadı.'];
            }

return ['success' => true, 'transactions' => $transactions];
        } catch (\Exception $e) {
            Log::debug($e);
            return ['success' => false, 'message' => 'Bankadan Bilgiler alınamadı.'];
        }finally {
            unset($client);
        }
    }

}

__destruct() fonksiyonunda tüm değişkenleri unset etmek yararlı olabilir mi? Yada başka ne gibi bir çözüm aramalıyız. Teşekkürler.

#2 28.01.2019 01:55:45

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: Kuyruk ve Hafıza problemi

__destruct() fonksiyonunda tüm değişkenleri unset etmek yararlı olabilir mi?
Evet, duruma göre işe yarayabilir. PHP içerisindeki GC (garbage collector) genellikle bu işi sizin için yapıyor.

queue:work kullanıyorsanız;
Bu şekilde başlatılan kuyruk hızlıdır, az kaynak tüketir ama framework'ü bir kere başlattıktan sonra sıfırlamaz, biriktirme yapar. Kuyruktaki işler çok kaynak tüketiyorsa şimdi yaşadığınız sorunu yaşarsınız. Bir tane cron ile belli periyotlar ile queue:restart yapılarak boşlatma yapılabilir.

queue:listen ise;
Her iş için framewok'ü baştan başlatır. Kuyruktaki işlemler küçük ve az kaynak tüketiyorsa framework'ü sürekli baştan başlatmak gereksiz kaynak tüketimi olacaktır ama çok işlemci ve bellek kullanan işlemler için kullanmak yararlı olacaktır.

Bunun dışında SoapClient incelemem lazım. İşlemci ve bellek kullanımı ile ilgili bilgim yok. Etkisi var mı, yapılandırılabilir mi bakmak lazım.

Cache kullanabileceğiniz bir yer var mı göremedim ama paylaşmadığınız kodlarda varsa kullanabilirsiniz.

#3 28.01.2019 19:10:00

ferhatyesilmen
Üye

mgsmus yazdı:

__destruct() fonksiyonunda tüm değişkenleri unset etmek yararlı olabilir mi?
Evet, duruma göre işe yarayabilir. PHP içerisindeki GC (garbage collector) genellikle bu işi sizin için yapıyor.

queue:work kullanıyorsanız;
Bu şekilde başlatılan kuyruk hızlıdır, az kaynak tüketir ama framework'ü bir kere başlattıktan sonra sıfırlamaz, biriktirme yapar. Kuyruktaki işler çok kaynak tüketiyorsa şimdi yaşadığınız sorunu yaşarsınız. Bir tane cron ile belli periyotlar ile queue:restart yapılarak boşlatma yapılabilir.

queue:listen ise;
Her iş için framewok'ü baştan başlatır. Kuyruktaki işlemler küçük ve az kaynak tüketiyorsa framework'ü sürekli baştan başlatmak gereksiz kaynak tüketimi olacaktır ama çok işlemci ve bellek kullanan işlemler için kullanmak yararlı olacaktır.

Bunun dışında SoapClient incelemem lazım. İşlemci ve bellek kullanımı ile ilgili bilgim yok. Etkisi var mı, yapılandırılabilir mi bakmak lazım.

Cache kullanabileceğiniz bir yer var mı göremedim ama paylaşmadığınız kodlarda varsa kullanabilirsiniz.

Hocam cevabınız için teşekkürler. Evet queue:work kullanıyorum. --memory değerini vererekte denedim ancak queue:restart etmeden yine sorunu yaşıyorum. Kodlar yukarıdaki gibi Cache kullanabileceğim biryer yok . queue:listen i denedim ancak gibi sunucu çökecek gibi hissediyorum. Kuyrukta günlük 100k işlem yapılıyor şu anda. 1 yıl içinde 500k yı göreceğini ön görüyoruz. Bunun mutlaka bir çözümü olmalı smile

Şu anda 10 dk da çalışan cronla restart ediyorum. ama dediğim gibi ilerde dk da bir restart ta işe yaramayacak galiba.

#4 29.01.2019 00:37:21

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Sunucu özellikleri nedir, ne kadar ram var bilmiyorum ama dediğiniz gibi iş ağırsa, sunucuyu yükseltemiyorsanız, günlük işlem o kadar yüksek ise ve artık bellek ile yapabileceğiniz bir şey kalmadıysa servisleri ayıracaksınız demektir.

Örneğin bu kuyruk işi ve oluşturduğu verinin tutulduğu veritabanı ayrı bir sunucuda olacak. Ana sunucu sadece API ile haberleşecek. Bu veriye otomatik ulaşmayıp sadece istek ile ulaşacaksınız.

Ayrıca bunu ayrı bir servis haline getirdiğinizde PHP/MySQL olmasına da gerek yok. İşe göre araç seçmeniz gerekir.

#5 31.01.2019 22:02:02

ferhatyesilmen
Üye

mgsmus yazdı:

Sunucu özellikleri nedir, ne kadar ram var bilmiyorum ama dediğiniz gibi iş ağırsa, sunucuyu yükseltemiyorsanız, günlük işlem o kadar yüksek ise ve artık bellek ile yapabileceğiniz bir şey kalmadıysa servisleri ayıracaksınız demektir.

Örneğin bu kuyruk işi ve oluşturduğu verinin tutulduğu veritabanı ayrı bir sunucuda olacak. Ana sunucu sadece API ile haberleşecek. Bu veriye otomatik ulaşmayıp sadece istek ile ulaşacaksınız.

Ayrıca bunu ayrı bir servis haline getirdiğinizde PHP/MySQL olmasına da gerek yok. İşe göre araç seçmeniz gerekir.

https://prnt.sc/mex6oz

Hocam sunucumuzun şu aşamada yeterli olduğunu düşünüyorum. İlerleyen zamanlara dediğiniz gibi servisleri ayırmak planımızda var. Ancak Şu anda memory kullanımı max 3.00 GB gördüm, daha yukarısına çıkmıyor zaten. Muhtemelen conflarla alakalıdır bu durum. Aslında ben bu sorunu çözmede aşamalı bir şekilde ilermek istiyorum.

İlk Etapta kod tarafında yapabileceklerimi yapıp, ondan sonra nginx,php confları ile devam etmek istiyorum. Şu anda DB tarafında postgresql kullanıyorum. O sunucuda bundan daha iyi . Yakın zamanda rediside ayrı bir sunucuya alacağız.

Bu aşamada php, nginx conflarda özellikle şu ayarlamaları yapmalısın diyecebileceğiniz bir ayar varsa onlarıda deneyebilirim.

php pm ini dynamic ve ondemaond denedim pek birşey değişmedi smile

Desteğiniz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Son düzenleyen ferhatyesilmen (31.01.2019 22:03:00)

#6 30.03.2019 11:15:43

coder2
Üye
Yer: Antalya
Kayıtlı: 09.12.2018

Yeni konu açmaktansa burada sormayı daha doğru buldum.
Laravel queue ile ilgili tavsiye edebileceğiniz bir paket mevcut mudur ?

#7 30.03.2019 11:27:09

ferhatyesilmen
Üye

coder2 yazdı:

Hangi versiyon kullanıyorsunuz?.

Eğer uygunsa horizon bence gayet başarılı.
https://laravel.com/docs/5.8/horizon

#8 30.03.2019 18:40:35

coder2
Üye
Yer: Antalya
Kayıtlı: 09.12.2018

ferhatyesilmen yazdı:
coder2 yazdı:

Hangi versiyon kullanıyorsunuz?.

Eğer uygunsa horizon bence gayet başarılı.
https://laravel.com/docs/5.8/horizon

5.7 kullanıyorum hocam.
Horizon queue işlemlerini ekranda gosteriyor diye biliyordum. Tekrar bakayım.

Forum alt kısmı