Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 17.01.2019 17:18:16

ebuzer
Üye
Kayıtlı: 16.10.2018

500 hatası tüm bilgileri gösteriyor

Selamlar,

Projeyi hosta attığımda 500 oluşunca DB şifresi dahil bir çok bilgi döküyor. Proje geliştirme ( lokal ) aşamasında tamam da hostta bu kadar bilginin gözükmesi korkunç. Bunu nasıl engelleyebiliriz?

Düşük ingilizceli coder

#2 17.01.2019 17:23:11

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: 500 hatası tüm bilgileri gösteriyor

.env dosyasını sunucuya göndermiyorsunuz. Sunucu ayarlarını config/ klasörü içerisindeki dosyalarda yapacaksınız. Ayarlarda env yöntemi var. İlk değer lokal, ikinci değer sunucuda kullanılacak demek şeklinde düşünebilirsiniz.

config/app.php içerisinde debug sunucu için false olmalı:

'debug' => env('APP_DEBUG', false),

#3 17.01.2019 17:40:40

ebuzer
Üye

.env dosyasının içini düzenlesek daha kolay olmaz mı?

Düşük ingilizceli coder

#4 17.01.2019 17:54:20

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

.env dosyası düz bir text dosya url den çağırdığında bile direkt olarak korumasız görüntülenir.
Bu dosya local environment olarak değerlendirilir.Production ortamında bu dosyanın işi yok.

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#5 17.01.2019 18:12:35

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Website

deathisonitsway yazdı:

.env dosyası düz bir text dosya url den çağırdığında bile direkt olarak korumasız görüntülenir.
Bu dosya local environment olarak değerlendirilir.Production ortamında bu dosyanın işi yok.

Web sunucusunda kullanıcının erişebileceği public dizini olacağından, bu dizinde tutulmadığı takdirde .env dosyası kullanmamın hiç bir sakıncası yok.

#6 17.01.2019 19:27:37

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

ebuzer yazdı:

.env dosyasının içini düzenlesek daha kolay olmaz mı?

Sunucudaki veritabanı adı, şifresi, mail ayarları vs... ile bilgisayarınızdaki ayarlar tamamen aynıysa,
GIT kullanmıyorsanız,
Projeyi FTP ile gönderiyorsanız,
Hep aynı, tek bir bilgisayarda çalışıyorsanız,
Tek başınıza çalışıyorsanız, aynı işle uğraşan takım arkadaşınız yoksa,
Development, production vs sizin için bir anlam ifade etmiyorsa

daha kolay olabilir

#7 18.01.2019 10:45:55

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

sineld yazdı:
deathisonitsway yazdı:

Web sunucusunda kullanıcının erişebileceği public dizini olacağından, bu dizinde tutulmadığı takdirde .env dosyası kullanmamın hiç bir sakıncası yok.

hocam onu sor bakalım kaç kişi biliyor - yapıyor smile adam düz ftp kullanıyor laraveli nasıl çalıştırırım diyor -sözüm meclisten dışarı. smile

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#8 18.01.2019 11:09:05

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Website

Framework'lerin kullanıcılara ısrarla dayattığı şeydir bu, uygulamanın son kullanıcının erişemeyeceği yerde bulunması ancak, maalesef bir çok kullanıcı henüz bunun önemini anlamış değil.

#9 23.01.2019 16:03:50

ebuzer
Üye

Şimdi efendim. Öncelikle ilk laravel projemi yazıyorum onu belirteyim.

sineld yazdı:

public_html içinde sadece css,js ve image dosyalarını tutuyorum. Tüm sistem dosyaları için farklı bir klasör oluşturdum. .env'yi de doğal olarak o klasör içinde tutuyorum. Local'de farklı sunucuda farklı .env dosyası var. Sunucudakini önceki mesajlardan öğrendiğime göre şöyle yaptım;

APP_ENV=production
APP_DEBUG=false

mgsmus yazdı:

Sunucudaki veritabanı adı, şifresi, mail ayarları vs... ile bilgisayarınızdaki ayarlar tamamen aynıysa,
GIT kullanmıyorsanız,
Projeyi FTP ile gönderiyorsanız,
Hep aynı, tek bir bilgisayarda çalışıyorsanız,
Tek başınıza çalışıyorsanız, aynı işle uğraşan takım arkadaşınız yoksa,
Development, production vs sizin için bir anlam ifade etmiyorsa

daha kolay olabilir

- Development-Production meselesinin önemli olduğunu anladım elbet. Yapılması gereken ayarlar şu... şu... şu... diye bir yerde göremediğim için düşe kalka yapmaya çalışıyorum. Bu başlığı da bu yüzden açmıştım.
- PhpStorm'da versiyon commit ve GIT (Bitbucket) push, pull, fetch işlemlerini çözdüm ve kullanıyorum. Fakat şu farklı Brach işini çözemedim. Bön bön bakıyorum. O yüzden sadece Master Brach'a yüklüyorum her şeyi...
- FTP işlemleri için PhpStorm'un Deployment bölümünü kullanıyorum. Ama sürükle bırak şeklinde...

Bundan daha fazlasını çözemedim. Öğreten olursa da daha iyisini yapmak isterim tabii ki.

Düzenleme: İmla

Son düzenleyen ebuzer (23.01.2019 16:06:21)

Düşük ingilizceli coder

Forum alt kısmı