Giriş yapmadınız.

#1 16.08.2018 15:24:04

nemerki
Üye
Kayıtlı: 23.06.2018

Resim silme

Merhaba arkadaşlar kafama takılan bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum

Ben  veritabanında tüm dablolarda softdelete yapısı kullanıyorum hiçbirşeyi silmiyorum dolayısıyla yüklenen resimleri de silmiyorum şimdi birinic sorum her tabloda softdelete kullanmanın bir sakıncası varmı ikinci sorum ise silinmeyen resimler bir sıkıntı çıkarır mı server şişer mi baktığım zaman nerdeyse  bütün hosting firmaları unlimited alan veriyor yani artık server doldu gibi bir durum olmuyor sanırım .

#2 16.08.2018 15:44:29

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Website

Yanıt: Resim silme

Proje büyükse resimleri bir CDN'de tutabilirsiniz.
Eğer alan sıkıntınız yoksa resimlerin silinmemesi sorun olmaz ama bir daha geri alınmayacak şekilde kalırlarsa server çöplük olur.
Soft Delete ile silinen kayıtları ve bunlara bağlı resim gibi varlıkları 30/60/90 gibi periyotlarda tamamen silmek güzel bir yöntem olur.

#3 16.08.2018 17:00:50

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Kimse unlimited alan vermez, size söylemedikleri boyut ve dosya sayısı sınırları vardır. Onları geçtiğinizde hesabınızı durdururlar, o zaman haberiniz olur.

SoftDelete kullanmanın sakıncası sizin kayıtları nasıl ele aldığınız ve veritabanını nasıl kullandığınız ile ilgili. Veritabanında unique olan bir alan daha önce eklenmiş ama soft delete ile silinmiş bir kayıt tekrar eklenmeye çalışıldığında hata verecektir.

#4 16.08.2018 21:16:57

nemerki
Üye
Kayıtlı: 23.06.2018

sineld yazdı:

Eğer alan sıkıntınız yoksa resimlerin silinmemesi sorun olmaz ama bir daha geri alınmayacak şekilde kalırlarsa server çöplük olur.
Soft Delete ile silinen kayıtları ve bunlara bağlı resim gibi varlıkları 30/60/90 gibi periyotlarda tamamen silmek güzel bir yöntem olur.

Cevap için teşekkür ederim  belli bir peyotda kendisinin silinmesi için nasıl bir ayar yapmam gerekiyor onu pek çözemedim

#5 17.08.2018 10:14:29

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Website

nemerki yazdı:
sineld yazdı:

Cevap için teşekkür ederim  belli bir peyotda kendisinin silinmesi için nasıl bir ayar yapmam gerekiyor onu pek çözemedim

Bunun için queue kullanabilirsiniz. Artisan ile belirli bir yaşam ömrüne ulaşmış ve silinmiş kayıtların listesini alıp bunlara silme işlemi uygulayan bir command yazar ve bunu queue olarak tanımlar ve cron job ile işleme alırsınız.

Forum alt kısmı