Giriş yapmadınız.

#1 27.07.2018 21:19:40

nemerki
Üye
Kayıtlı: 23.06.2018

Rentacar veritabanı nasıl olmalı

Merhaba arkadaşlar ben programlamada biraz yeniyim şimdi yeni bir iş aldım rentacar sistemi yazmam gerekiyor  ama veritabanını nasıl kurmam gerekdiği kousunda sıkıntılarım var  ileride sıkıntı çıkarmaması için hangi tablolar olmalı ne gibi ilişkiler ile birbirine bağlanması konusunda tereddütlerim var bu konuda değerli fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum yada elinde bu tarz bir sitem modeli olan biri varsa fikir vermesi açısından paylaşırsa çok sevinirim

#2 28.07.2018 09:56:58

ak
Üye
Yer: İstanbul
Kayıtlı: 12.07.2014

Yanıt: Rentacar veritabanı nasıl olmalı

Merhaba,

rent a car database design
Google araması ilk sonuç http://www.vertabelo.com/blog/technical … al-company detaylı sanırım, incelemediyseniz eğer.

İyi çalışmalar..

#3 29.07.2018 21:22:39

nemerki
Üye

ak yazdı:

Merhaba,

rent a car database design
Google araması ilk sonuç http://www.vertabelo.com/blog/technical … al-company detaylı sanırım, incelemediyseniz eğer.

İyi çalışmalar..

bu yazıyı daha önce okudum ama bu tam benim işimi görmüyor benim yapacağım sistemde dışarıdan kullanıcı da araba kiralayabilecek o yüzden sadece car tablosu yapınca sıkıntı oluyor   buraya yazdım ki daha önce böyle bir sistem yazan varsa bir fikir versin yoksa projeyi  ilk aldığımda bende ilk olarak googla rent a car database model yazıb senin verdiğin linke gidip okumuşdum

#4 29.07.2018 23:04:54

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Örnekdeki şemayı inceledim, özel bir şeyler yoksa gayet yeterli duruyor. one-to-many ve many-to-many ilişkilerle kolaylıkla yapılabilir.

Dışarıdan kullanıcı dediğiniz nedir? Sonuçta arabayı kiralayan birileri, kişi ya da firma, olmak zorunda ve rental tablosunda customer_id kısmında id'si yer almak zorunda. users tablosuna guest diye bir alan ekleyin, 0-1 değeri tutacak şekilde, sisteme eklenmemiş kullanıcılar ilk araç kiralama işleminde temel bilgilerle üye olsunlar, üye olurlarken guest alanını 1 olarak ekletin.

Eğer bahsettiğiniz dışarıdan kullanıcıların da araba ekleyip kiralamaya açabilecekleri ise car tablosuna bir owner_id eklersiniz. Arabalar bize ait - dışarıdan eklenmiş gibi ayrılacaksa foreign_property diye bir alan eklersiniz. Bu şekilde modifiyelerle istediğinizi yapabileceğinizi düşünüyorum.

#5 30.07.2018 08:08:53

nemerki
Üye

Araba marka model seri falan elle girilmeyecek otomatik çekilecek benim kafamı karıştıran o kısım

Marka model seri numarasını falan hangi tabloda nasıl ilişkiyle tutmam gerekiyor ki araba eklerken onları select(option) ile seçtirebileyim

Bu şemada car tablosunda brand model falan diye tutuyor ben bu brendi modeli falan başka tabloda tutmam ve car tablosunda brend_id model_id gibi çekmem gerekiyor diye düşünüyorum yani admin panelden araba markaları modelleri falan eklenebilir olması gerekiyor . Bişeyleri kaçırıyormuyum yada yanlış mı yaklaşıyorum olaya bilemedim

#6 30.07.2018 11:12:20

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Örnekte elle girilecek şekilde yapılmış. Siz değiştirin onu. Dediğiniz gibi marka ve modeller için tablo oluşturacaksınız, makes ve brands gibi, car tablosunda da brand_id, make_id şeklinde iki alan ekleyeceksiniz. Bunların modelleri de Car, Make ve Brand olsun, aralarında one-to-many(belongsTo/hasMany) ilişkisi kuracaksınız.

// Car.php
public function make()
{
    return $this->belongsTo(Make::class, 'make_id');
}
public function brand()
{
    return $this->belongsTo(Brand::class, 'brand_id');
}
public function equipments()
{
    return $this->belongsToMany(Equipment::class, 'car_equipment', 'car_id', 'equipment_id');
}

// Make.php
public function cars()
{
    return $this->hasMany(Car::class, 'make_id');
}
public function brands()
{
    return $this->hasMany(Brand::class, 'make_id');
}

// Brand.php
public function cars()