Giriş yapmadınız.

#1 24.07.2018 10:04:11

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Laravel Nova

Bakalım altından ne çıkacak smile
https://nova.laravel.com/

#2 24.07.2018 10:54:11

deathisonitsway
Üye
Kayıtlı: 01.02.2016

Yanıt: Laravel Nova

https://laracasts.com/discuss/channels/ … of-laravel

surda cakePhp tarzı bişi yapılıyor denmiş smile

https://github.com/snowsem/nova

bununla alakası varmıdır bilemem smile

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#3 24.07.2018 11:08:52

mgsmus
Moderatör
Website

Yok ya bu daha yeni. Laracon'da tanıtılacak. Horizon gibi Laravel'e ait bir bileşen olacak.

Real-time bildirim altyapısı olabilir, CMS olabilir, medya kütüphanesi ya da multi-tenancy olabilir.

Ben resmi destekli CMS geliyor diyorum (ki umarım öyle olur, Laravel'i genellikle bunun için kullanıyorum). Tahminleri alalım smile

#4 24.07.2018 11:21:27

deathisonitsway
Üye

Kendimi o kadar laravele kaptırmıyorum açıkcası smile Ama kolay her yönüyle bir cms yazdıracaksa bende kullanırım smile

Laravel does not save you. Php knowledge only save you. Do not become a Laravel programmer, just the opposite,become php developer.

#5 24.07.2018 13:48:27

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Website

#6 26.07.2018 02:24:16

mgsmus
Moderatör
Website

Laravel Nova

Laravel için geliştirilmiş, tamamen modifiye edilebilir, mevcut projelere composer ile eklenebilir bir admin paneli.
Frontend olarak Vue.js ve Tailwind kullanıyor.
Kaynak yönetimi, işlem, arama, filtreleme, istatistik ve kullanıcı yönetimi gibi özellikleri var.
Bir çok şey arayüz üzerinden yapılabiliyor ve tanımlanabiliyor.
Sanırım Laravel Voyager tarzı bir şey olacak. Mutlaka onu geçecek özellikleri olacaktır.

Bireysel kullanıcılar için $99, kurumsal firmalar için ise $199 lisans ücreti olacak ve gelecek ay yayınlanacak. Bu fiyatlar site başı alınacak fiyatlar.

Ayrıntılar belli olsun, ayrıca bir konu açıp üzerinde konuşacağız. Özellikle site başı 480 TL / 955 TL vermeye değer mi değmez mi konusunda.

#7 26.07.2018 08:18:56

deathisonitsway
Üye

mgsmus yazdı:

Laravel Nova

Laravel için geliştirilmiş, tamamen modifiye edilebilir, mevcut projelere composer ile eklenebilir bir admin paneli.
Frontend olarak Vue.js ve Tailwind kullanıyor.
Kaynak yönetimi, işlem, arama, filtreleme, istatistik ve kullanıcı yönetimi gibi özellikleri var.
Bir çok şey arayüz üzerinden yapılabiliyor ve tanımlanabiliyor.
Sanırım Laravel Voyager tarzı bir şey olacak. Mutlaka onu geçecek özellikleri olacaktır.

Bireysel kullanıcılar için $99, kurumsal firmalar için ise $199 lisans ücreti olacak ve gelecek ay yayınlanacak. Bu fiyatlar site başı alınacak fiyatlar.

Ayrıntılar belli olsun, ayrıca bir konu açıp üzerinde konuşacağız. Özellikle site başı 480 TL / 955 TL vermeye değer mi değmez mi konusunda.

anlaşıldığı üzere taylor bu işi ticarete dökmeye başlamış.
Kanımca yavaş yavaş kendisinden uzaklaşmak lazım smile

#8 26.07.2018 09:07:20

Kevin-Mitnick
Üye
Kayıtlı: 26.05.2016

millet voyager varken bunu kullanır mı oda muamma tabi keltoşun canı sıkıldı herhalde para kazanmaya odaklanmaya başladı.

merak edenler için https://www.youtube.com/watch?v=pLcM3mpZSV0 harika bir konferanstı

Son düzenleyen Kevin-Mitnick (26.07.2018 09:13:25)

Mister Koder

#9 26.07.2018 11:28:45

mgsmus
Moderatör
Website

Güzel. Benim için sürekli güncel tutulan bir kontrol paneli ama site başı fiyat alınması, özellikle de türk lirasının değer kaybettiği şu günlerde bana cazip gelmedi. $99 tek sefer ödüyorsun, istediğin kadar site kurabiliyorsun deseydi belki.

Özellikleri tamamen ortaya çıksın, bir deneyelim, sonra tekrar konuşuruz. Şu an erken diye düşünüyorum.

#10 26.07.2018 12:48:54

deathisonitsway
Üye

@mgsmus usta..admin paneli gibi kavramlar applicationa özel kavramlardır.
Yani çoğu kişi artık about contact gallery nin ötesinde otomasyon sistemler geliştiriyor artık.
Elbette basic düzeyde bir şeylerin hazır gelmesi olabilir buna okey derim ama...komple admin paneli diye bir şey olamaz.
O yüzden bunun ücretide olamaz.olmamalı da zaten.Birşeyleri open source yapcam diye yola çıkıyorsun baktın herkes peşinden geliyor.Dur şunu paralıya çevireyim dersen...orda dur işte!!!! Napıyorsun biz phpciyiz taylorcu değiliz diyen çıkmaz mı ?

Sen demedin mi bu adam cammaro ss almış diye smile neyle alıyor bizim gibi akıllılar sayesinde.
Voyageri kullanma ihtiyacı bile hissetmedim kendimde.Front-endci adam düşünsün bunu bana ne smile

Son düzenleyen deathisonitsway (26.07.2018 12:50:28)

#11 26.07.2018 14:03:24

mgsmus
Moderatör
Website

Ben self-hosted bir şeyler olacağını öğrenince paralı olmaz, ücretsiz open source olur düşünmüştüm, bir an belki standart işlerde iskelet olarak kullanabilirim demiştim ama paralı geldi. Zaten komple admin paneli değil, boilerplate.

Ben her işte oturup farklı bir sistem yazmıyorum açıkçası, nadiren farklı işeyler geliyor. Gelen işlerin çoğu kurumsal siteler. Çoğu kişinin Wordpress kurup geçtiği siteler. Ben kendime uzun zamandır böyle bir boilerplate yazmayı istiyordum, mevcut elimdekinden daha modern, webpack ile paketlenmiş bir sistem. En azından panelin arayüzü, çok dilli içerik altyapısı, kullanıcı yönetimi, rol-yetki, şifre işlemleri, medya kütüphanesi... gibi ortak kısımlar hazır olacaktı.

Böyle bir sistemi zaten yıllarca defalarca yazdım. Laravel kullanarak, Slim kullanarak, FuelPHP kullanarak, CodeIgniter ile, vanilla PHP ile... Symfony ile yazmaya başladım, 4.ün haberi gelince yarıda kaldı vs... Beni sadece Nova'nın resmi olması cezbetti. Laravel ile birlikte o da güncellenecekti, beni güncelleme derdinden kurtaracaktı.

Sağlık olsun smile ama en azından böyle bir sistemi artık yazmak için bana biraz da motivasyon kaynağı oldu yani. Elimdeki eski, güncellemeye üşeniyorum smile

Wordpress'in 1.x sürümünü fln kurduğumu hatırlıyorum, oldum olası gıcık kaptım şu Wordpress'ten ama 150 TL hazır tema alıp 4-5 bin'e satan insanlar biliyorum, üstelik ayda 4-5 tane, zoruma gidiyor. Aradaki farkı kapatmam lazım. Yani kısacası benim için Nova, Taylor, Laravel vs Symfony, PHP vs Python vs Go vs... yok PARA var, biz gülen Atatürk'çüyüz big_smile

#12 26.07.2018 14:55:29

deathisonitsway
Üye

Sağlık olsun smile ama en azından böyle bir sistemi artık yazmak için bana biraz da motivasyon kaynağı oldu yani. Elimdeki eski, güncellemeye üşeniyorum smile

Bak bunu sonuna kadar desteklerim işte smile ayrıca repona da önem vermelisin bence,senin gibi adamın reposunun sadece

https://github.com/mgsmus/laravel-redis-socketio-test

sundan ibaret olması cok uzucu geri kalan 25 i fork çalışma...Ben sen ve o herkes bir şekilde bahanelere sığınıyor ama

yok PARA var, biz gülen Atatürk'çüyüz

bu neyin nesi peki o zaman smile maaşa talim mi yani... sen o bu şu o kıpırdamazsa ne olcak bu işler.
Taylor gibi birisi çıkar alır yanına tembel community i ..--- tembel sözünü ayrıca tartısırız (php dünyasına has oldugunu dusundugum icin oyle tanımlıyorum ben bunu ) oohh ne ala...

Cammarosunu da alır range rovera da biner yani..:) yıllarca dedim ki ceviz ahalisine smile bir araba insanız burda neden biz taylor olmayalım diye..kimse dinlemedi..

Belkide yalnış düşündüm yıllar boyu hala daha belkide öyledir.
Ama diyorsun ya biz gülen Atatürkcüleriz smile bu cümle bana koyuyor işte usta..

Son düzenleyen deathisonitsway (26.07.2018 14:56:32)

#13 26.07.2018 15:48:12

Roni
Üye
Kayıtlı: 17.07.2013

Taylor bence yaptığı çalışma ve performans ile bazı şeyleri hak ediyor. Yabancılar bu konuda çok çalışkan ve üretkenler. Hayran olmamak elde değil.
Admin panelin adı ne olursa olsun gereksiz olmuş. Bunun yerine model,controller ve view için kod üreteci bir yapı oluşturulabilir. Bunlar var ama yetersiz, daha detaylı ve pratik bir yapı olabilir.  İlişkilendirilmiş tablolar bir arada verilerek buna göre kodu oluşturacak bir seçim imkanı veren sistem en iyi seçenek olabilir.

#14 26.07.2018 16:07:33

deathisonitsway
Üye

Roni yazdı:

Taylor bence yaptığı çalışma ve performans ile bazı şeyleri hak ediyor. Yabancılar bu konuda çok çalışkan ve üretkenler. Hayran olmamak elde değil.
Admin panelin adı ne olursa olsun gereksiz olmuş. Bunun yerine model,controller ve view için kod üreteci bir yapı oluşturulabilir. Bunlar var ama yetersiz, daha detaylı ve pratik bir yapı olabilir.  İlişkilendirilmiş tablolar bir arada verilerek buna göre kodu oluşturacak bir seçim imkanı veren sistem en iyi seçenek olabilir.

Laraveli yada tayloru eleştirmek için söylemiyorum bütün bunları; bizde laravel kullanıyoruz -- genelinde.
Benim söylemek istediğim şey; bir adam çıkıyor bütün php dünyasını etkiliyor ve daha sonra birde işi ticarete döküyor.
Ve herkes okey mi diyecek bu gidişata? ben burada dur denmesinden yanayım...

Seninde dediğin gibi laravel her geliştiricinin ihtiyaçlarını karşılıyor mu ki --- generatör (console generator) kısmında hala on numara eksikleri olduğuna inanıyorum.ve bu konuda en ufak bir geliştirme yapmıyor.

Ne yapıyor daha çok para kazanmak için admin panel gibi şeylerle süsleyip püslüyor olayı.
Arkadaş benim admin panele ihtiyacım yok sen laraveli geliştirsene smile admin panel front-endcinin işi. (kurumsal firmada çalışıyorsanız)

Artık içe dönük yap çalışsın mantığı ile işler dönmüyor.Adamlar entegrasyon yapıyor ben seninle nasıl konusabilirim mantığı ile işler yapılıyor artık.

Mesela restapi geliştirsene mübarek..koymus oraya bir route api..oldu kimi kandırıyon smile
Modeller bomboş arkadaş...modelleri geliştirmeli taylor...daha interaktif modelleme olmalı.migrationları geliştirmeli.Bir yığın migration oluyor hangi tablonun migrationlarını nasıl bulcaz kara kara dusunuyoruz bazen...:)

#15 26.07.2018 16:37:41

mgsmus
Moderatör
Website

Benim repolar Bitbucket'da, private, ücretsiz olunca orada tutma kararı almıştım (amma beleşçiymişim ben de smile). Birkaç yaptığım bir şey vardı Github'da yayınlamak istediğim, zaman olmadı, isteğim kaçtı vs.

Ya işte durumlar iyi olmayınca bazı şeylere insan mecbur kalıyor. Krediler, kiralar kolay ödenmiyor bu ülkede. Kendimizi toparlarsak bizim de planlarımız var elbette smile

#16 26.07.2018 16:41:18

deathisonitsway
Üye

Ya işte durumlar iyi olmayınca bazı şeylere insan mecbur kalıyor. Krediler, kiralar kolay ödenmiyor bu ülkede. Kendimizi toparlarsak bizim de planlarımız var elbette

ölme eşşeğim diye bir tabir var ya smile mersinde olman zaten başlı başına sorun sende.
neyse olayı laravelden dışarı çıkarmayalım smile

Son düzenleyen deathisonitsway (26.07.2018 16:41:34)

#17 26.07.2018 17:11:25

mgsmus
Moderatör
Website

Sorun yok. Herkes aynı şeyi söyler bana ama benim de emin olun geçerli sebeplerim var. Biraz daha idare etmem lazım sadece. smile

#18 27.07.2018 09:13:47

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Website

Forge, spark vs. nasıl ücretliyse bu da öyle; onları nasıl kullanmadıysam bunu da kullanacağımı sanmıyorum.

#19 27.07.2018 09:46:35

deathisonitsway
Üye

sineld yazdı:

Forge, spark vs. nasıl ücretliyse bu da öyle; onları nasıl kullanmadıysam bunu da kullanacağımı sanmıyorum.

Aynen hocam.Taylorun bu durumdan kendine çıkar sağlaması (ticari olarak belki normal gibi görünsede) php dünyasının ruhuna terstir.
Bence taylor sadece laraveli geliştirsin.Laraveli olduğundan çok daha performanslı ve çok daha iyi kullanıcı yararına özellikler eklemesi daha faydalı olacaktır gibi geliyor bana.

Forum alt kısmı