Giriş yapmadınız.

#1 15.04.2016 16:56:40

farukbugur
Üye
Kayıtlı: 25.09.2013

Helper metod eklemek?

Merhaba

helpers/helpers.php dosyama bir tane static metod ekledim. Helpers.php dosyası composer.json ve global.php ye eklenmiş görünüyor. Fakat metod bulunamadı hatası alıyorum. Acaba composer dump tarzında bir işlem yapmak zorunda mıyım? Çünkü dosyalarım paylaşımlı hostingde ve ikide bir indirip localde komut uygulamaktan sıkıldım.

#2 15.04.2016 20:53:27

farukbugur
Üye

Yanıt: Helper metod eklemek?

Dramatik birşey var. Helper.php dosyasına eklediğim methodu tanımsız hatası verirken, helpers klasöründe Helper2.php dosyası oluşturup ve Helper2 sınıfı ile aynı isimli ve gövdeki metodu çağırdığımda hata almıyorum. Burdaki çelişki nedir? Helper sınıfı zaten laravele ait bir sınıf mı? Neden sınıf ve dosya adı değişince hata vermedi acaba?

Son düzenleyen farukbugur (15.04.2016 20:54:10)

#4 16.04.2016 22:16:48

farukbugur
Üye

sineld yazdı:

Teşekkür ederim.
Bu makaledeki belirtilen olaylari önceden farklı kaynaklardan bakıp uygulamama rağmen sorun devam etti.. Maalesef helpers/helpers.php (Helper classı) içine konan yeni methodları görmüyordu Helper::methodadi olarak  kullanmak istediğimde metodun tanımsız olduğu uyarısı geliyordu. Composer vs uygulamadığım sadece helpers dizinine ekleyip içine metot koyduğum farklı isimdeki (Fonksiyonlarim.php Fonksiyonlarim classı ) dosyada sorun çıkmadı. İlginç geldi. Fonksiyonlarim::yenimethod çalışırken Helper::yenimethod yine çalışmadı acaba.

#5 18.04.2016 13:16:04

sineld
Yönetici
Yer: Bursa
Kayıtlı: 26.12.2012
Website

Mümkünse Helper dışında bir isim kullanın, Laravel'de Helper ismi -bildiğim kadarı ile- farklı iki yerde sınıf ismi olarak kullanılıyor ancak;

namespace Sineld;

biçiminde aduzayı tanımlaması yaparsanız bu çakışmanın önüne geçer, her yerde sorunsuz kullanırsınız.

Forum alt kısmı