Giriş yapmadınız.

Duyuru

TÜRKÇE KİTAP DUYURUSU:
Laravel 5 : Laravel 5.1 Güzelliği (Türkçe)
Vue.js 2 : Vue.js 2 Majesteleri (Türkçe)

#1 02.02.2015 01:05:14

ashbringer
Üye
Kayıtlı: 19.12.2014

Route Kullanımı Hakkında

Merhaba,
Sistemimde sadece route fonsiyonunu kullanmış olsam ve dosyalarımı aşağıdaki gibi çağırmış olsam yanlış birşey yapmış olur muyum? Yani return yerine include kullanılsa? rewrite için htaccess kullanmak istemiyorum.

$app['router']->get('/news.html', function(){
    require_once $basePath.'/news/index.php';
});

Teşekkürler.

#2 02.02.2015 07:57:20

mgsmus
Moderatör
Yer: Mersin
Kayıtlı: 17.08.2013
Website

Yanıt: Route Kullanımı Hakkında

Rewrite ve htaccess ile olan ilgisini anlayamadım. Ayrıca bu şekilde kullanırsanız View ile gelen özellikleri de kullanamazsınız. Bir de sadece bunun için Laravel kullanmak, "Sistemimde sadece route fonsiyonunu kullanmış olsam" kısmını yanlış anlamadıysam eğer, gereksiz olacaktır. Slim gibi bir micro framework ya da basit bir router kullanmak daha iyi olur sanırım.

#3 03.02.2015 01:01:03

ashbringer
Üye
Kayıtlı: 19.12.2014

Merhaba,

Aslında mevcut sistemimde modül sistemi mevcut, her modüle ait front-end kısmına rewrite yönlendirmeleri var, ileride yeni bir modül eklersem htaccessi güncellemem gerekecek, Laravel route ile sadece modüle ait yönlendirme kurallarını include edebilirim gibime geldi. View kısmı için smarty kullanıyorum, Laravel'de ki route kuralı doğrulandığında smarty template render dosyasını çağırmak istiyorum sadece.

http://www.gufran.me/post/laravel-illum … plication/

Buradaki anlatıma göre sadece router kurulumu yaptım gayet iyi de çalışıyor ama, yazdığım router kuralı mantıklı mı? Yani news.html gelince news/index.php smarty dosyasını çağıracak o da tpl dosyasını işleyecek gibi?

$app['router']->get('/news.html', function(){
    require_once $basePath.'/news/index.php';
});

Teşekkürler.

#4 03.02.2015 13:04:26

MURATSPLAT
Yönetici
Yer: Antalya
Kayıtlı: 06.05.2014
Website

Örneğini verdiğiniz yapı asla yapılmaması gerek bir şey. Projenin bu şekilde ise ona laravel'i kullanıyor demeyin bence. Frameworkün eğer değiştirilecekse include gibi araçlar yerine framework sınıflar miras alınarak genişletilir ve istenen özellikler eklenir.

Projeyi siz devralmışsanız ve yapısı böyleyse Allâh yardımcınız olsun. Eğer proje yeni ise moduler bir yapıya ihtiyacınız var ise bence laravel'de peket galiştirme konusunu inceleyin. Projeniz daha derli toplu, sağlam bir yapısı olur.

Forum alt kısmı